אמריקה כבר אינה נייטרלית - ואלוט עולה על פס רחב של צמיחה

בית משפט בוושינגטון קבע שלשום כי כללי "הנייטרליות של האינטרנט" בארה"ב לא ימנעו מספקיות תקשורת לספק חבילות עם רוחב פס דיפרנציאלי ■ עבור אלוט, המפתחת טכנולוגיה המאפשרת חבילות מסוג זה, אלה חדשות טובות, ומנייתה זינקה אתמול ב-13%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

"הביקוש למוצרים שלנו בארה"ב יגדל בטווח הבינוני והארוך" — כך אמר אתמול מנכ"ל אלוט תקשורת, רמי הדר, בתגובה להחלטה תקדימית שלשום של בית המשפט לערעורים בוושינגטון, שלפיה אין בסיס חוקי לכללי רשות התקשורת האמריקאית (FEC), המחייבים חברות תקשורת לספק שירותי אינטרנט ברמה זהה ונייטרלית לכל הצרכנים.

החוק האמריקאי למעשה אסר עד כה על ספקיות התקשורת להקצות רוחב פס בהתאם לדפוסי הצריכה של הצרכן הבודד ולשווק חבילות תקשורת באיכות ובמחירים שונים. מדיניות זו, הידועה בשם Net Neutrality, היתה כ"אזיקים על ידיה של אלוט", כהגדרתו של הדר, מכיוון שמנעה ממנה לשווק את המוצר העיקרי שלה לענקיות התקשורת האמריקאיות. שוק ההון השתכנע שזוהי החלטה שעשויה להגדיל באופן משמעותי את פוטנציאל המכירות של אלוט בארה"ב, ומנייתה עלתה אתמול ב-8.4% בנאסד"ק וב-12.7% בתל אביב.

אלוט, שהוקמה ב-1996 על ידי מיכאל שורמן ויגאל יעקובי, פיתחה את טכנולוגיית ה–DPI המאפשרת לחברות להקצות באופן דינמי את רוחב הפס ללקוחות. התוכנה של אלוט מותקנת בצמתים מרכזיים של רשתות התקשורת ומנתחת את התעבורה ברשת בזמן אמת ובקצבים גבוהים, כך שמפעילי רשתות התקשורת מקבלים מידע באיכות גבוהה בזמן אמת על סוגי המידע שעוברים ברשת. בנוסף, התוכנה מאפשרת למפעילים להקצות את רוחב הפס ללקוחות בצורה אופטימלית, בהתאם למאפייני המידע שעובר ברשת (קול, טקסט או וידאו) ולפי רמת השירות שלה מחויבת החברה.

היישום הראשוני של טכנולוגית ה–DPI של אלוט היה תעדוף המידע כדי להקצות את רוחב הפס של הרשת בצורה אופטימלית, באופן שמאפשר לחברות התקשורת לחסוך בהשקעות בתשתית הרשת, ולשפר את חוויית הלקוח. אלא שאלוט הרחיבה את טווח היישומים של הטכנולוגיה, כך שחברת התקשורת מסוגלת לספק שירותי ערך מוסף שמסייעים להן להגדיל את ההכנסה הממוצעת למשתמש.

רמי הדרצילום: דיויד גארב

לדברי הדר, אותם יישומי ערך מוסף, שאין להם נגיעה למגבלות שנובעות מכללי הנייטרליות ברשת, איפשרו לאלוט לחתום על הסכמים עם חברות תקשורת בארה"ב ולבנות אסטרטגיה שעוקפת את המדיניות. עם זאת, שירותי ערך מוסף לספקיות תקשורת היוו רק 28% מהכנסותיה, בעוד האפליקציה המקורית של מוצר הדגל Service Gateway, ששיווקה נמנע עד כה בארה"ב - מספקת לאלוט 72% מהכנסותיה.

הכנסותיה של אלוט בארה"ב הסתכמו ב-25 מיליון דולר ב-2012  (24% מהכנסותיה) - למרות המגבלה הנובעת ממדיניות נייטרליות הרשת. כלומר, החלטת בית המשפט עשויה לכאורה להביא לגידול של עד פי שניים בהכנסותיה של אלוט בארה"ב.

הדר מסתייג מהערכה זו ומציין כי חברות תקשורת מגיבות באטיות להחלטות מסוג זה, אך אין ספק שבטווח של כמה רבעונים תבוא ההשפעה החיובית של ההחלטה לידי ביטוי בתוצאות החברה. "שנים רבות אמרנו שמדיניות ה–Net Neutrality משקפת פחד לא מוצדק מהשימוש של חברות תקשורת בטכנולוגיה שלנו. החלטת בית המשפט נותנת בעקיפין רמז לכך שאין להטיל הגבלה עסקית על חברות התקשורת, במיוחד בשוק תחרותי שבו יש לצרכן חלופות רבות", אמר הדר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker