בכירים בענף הגמל: התשואות הטובות שהיו ב-2013 לא יחזרו השנה

מנהלי קופות הגמל סיכמו עוד שנה טובה והניבו לחוסכים תשואות נאות ■ לקראת 2014 הם מעדיפים להנמיך ציפיות ■ 
הראל ביטוח: "שוקי המניות והאג"ח יהיו השנה הרבה יותר תנודתיים"

אסא ששון

"קשה להעריך את התשואות ב-2014, אבל צריך לצפות לתשואות נמוכות יותר מהתשואות שהיו בשנתיים האחרונות בעקבות מחירי המניות שאינם נמוכים, וגם שוק האג"ח שאינו זול" - כך אמר אתמול סמנכ"ל השקעות בפסגות גמל, אמיר גיל.

"במבט לעתיד, אותם תנאים כלכליים ששררו ב-2013, ישררו ב-2014. כלומר, הריביות הנמוכות ימשיכו להיות נמוכות, בוודאי בישראל'', מסביר גיל. "בארה"ב' שהיא הכי מתקדמת מבחינת המחזור הכלכלי, לא צפויה העלאת ריבית. האינפלציה לא נראית כמי שעשויה להרים ראש, ולכן האפיקים הסולידיים אינם מעניינים להשקעה. הכסף ימשיך לזרום לנכסי סיכון - מניות, אג"ח מסוכנות והשקעות אלטרנטיביות".

גם סגן מנהל חטיבת ההשקעות בהראל ביטוח, עופר נרגסי, אינו אופטימי: "ב-2014 לא יהיו אותן תשואות. אנחנו מתחילים את השנה עם תשואות גלומות הנמוכות מהתשואות שהיו בתחילת 2013, כך שהפוטנציאל בשוק האג"ח יותר נמוך. יש סיכון להפסדי הון בשוק האג"ח, ולכן המח"מ קצר מהממוצע, עד ארבע שנים.

"במניות אנחנו נמצאים ברמות מחירים יותר גבוהות מאלה שהיו ב-2013, בוודאי במניות הקטנות. אמנם יש בעולם ציפיות להתאוששות כלכלית וצמיחה יותר גבוהה, אבל שוקי המניות מגלמים חלק מציפיות אלה. אם ההתאוששות תתרחש, המניות ימשיכו לתת תשואה עודפת, ואם תהיה אכזבה, יהיה תיקון בשווקים. שוקי המניות והאג"ח יהיו השנה הרבה יותר תנודתיים".

"שנה שנייה של תשואות דו־ספרתיות"

מנהלי קופות הגמל סיכמו עוד שנה טובה מבחינת התשואות שהניבו - מה עשוי ליוביל לחלוקת בונוסים נאים למנהלים. תשואות טובות, משמעותן - עלייה בהיקף הנכסים המנוהלים, וכתוצאה מכך עלייה בסך דמי הניהול הנגבים. דמי הניהול הנגבים מחושבים כאחוז מהנכסים, ובסופו של דבר, העלייה בסך דמי הניהול מביאה לעלייה בהכנסות ומכאן נגזרים הבונוסים.

בחינה של השונות בין התשואות לשלוש שנים מראה כי מנהלי הגמל פעלו באופן לא אחיד. המנהלים הגדולים העדיפו לנקוט קו שמרני יותר, שכן חלק הארי של לקוחותיהם הם אזרחים ותיקים שמטבע הדברים קצת יותר שמרניים. מנהלים אחרים שגיל עמיתיהם צעיר יותר, העדיפו ליטול קצת יותר סיכונים.

גיל מסביר: "זו שנה שנייה של תשואות דו־ספרתיות בקופות הגמל במסלול כללי - יותר מ-10%. התרומה העיקרית לתשואה היא בזכות נכסי סיכון (כמו מניות אג"ח קונצרניות, א"ש), ובעיקר מניות בחו"ל. למעשה, השנה אנחנו מסכמים ראלי של חמש שנים בשוקי המניות, ואין מקרים רבים כאלה בהיסטוריה".

נרגסי מסכים עם גיל באומרו: "2013 היתה שנה טובה באופן משמעותי ממה שציפינו. ציפינו שהמניות ייתנו תשואות עודפות והגדלנו בהתאם, ציפינו שהשקל יהיה חזק וצימצמנו את החשיפה למט"ח, וכך אכן קרה. גם לאג"ח הקונצרניות שהניבו תשואה טובה, היינו חשופים באופן משמעותי.

"מה שהפתיע אותנו זו העלייה בתשואות בארה"ב, בעוד בישראל התשואות לטווחים הארוכים לא השתנו. כתוצאה מכך, הפער בין התשואות בישראל לתשואות בחו"ל הצטמצם, וזה הפתיע אותנו. זו שנה שבה נכסי הסיכון הניבו תשואה עודפת, וזה בא לידי ביטוי גם בתוך הנכסים עצמם - כלומר, מניות היתר הניבו תשואה משמעותית יותר מהמניות הגדולות הן בישראל והן בחו"ל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker