התספורת הגדולה בעולם העסקים הישראלי: צים קרובה להסדר עם נושיה על חוב של 3 מיליארד ד'

החזר החוב הצפוי לבעלי האג"ח יעלה ל-50% בהשוואה ל-6% אם צים היתה מגיעה לפירוק ■ על פי הסכם העקרונות שצפוי להיחתם בשעות הקרובות, יוותרו החברות הפרטיות שבשליטת עידן עופר ואודי אנג'ל על חוב של 300 מיליון דולר שצים חבה להם בגין הפחתת דמי חכירה של אוניות

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

החברה לישראל, עידן עופר ונושיה של חברת צים קרובים להסכם בעקבות ליל דיונים מרתוניים שנערך בירושלים. צים, שבבעלותה המלאה של החברה לישראל, חייבת 3  מיליארד דולר, מזה 391 מיליון דולר לבעלי אגרות החוב. . על פי הסכם העקרונות שצפוי להיחתם בשעות הקרובות יירד חובה של צים ל-1.5 מיליארד דולר כלומר תספורת של 50% ל-3 הקבוצות הגדולות של בעלי החוב:בנקים, מספנות ומחכירי אוניות ובעלי אגרות החוב. הסדר חוב זה הוא התספורת הגדולה ביותר שנעשתה עד כה בחברה ישראלית.

החברה לישראל שמחזיקה כיום בבעלות המלאה בצים תוותר על כל מניותיה כחלק מההסדר אולם תזרים 200 מיליון דולר בגין 30% ממניותיה של צים שיוקצו לה. הקצאת מניות צים לחברה לישראל תהיה ההזרמה היחידה של כספים לצים ותאפשר לה ביחד עם חיתוך של כ-50% מהתחיבויותיה הכספיות להמשיך ולפעול.

כחלק מהסדר החוב יוותרו החברות הפרטיות שבשליטת עידן עופר ואודי אנג'ל על חוב של 300 מיליון דולר, שצים חבה להם בגין הפחתת דמי חכירה של אוניות לצים החל בהסדר החוב הקודם של החברה, מנובמבר 2009 ועד לתום החוזים וכן בגין רשת ביטחון של 50 מיליון דולר שעידן עופר העמיד לרשות צים במהלך 2013.

בעלי אגרות החוב, שהחזיקו בבטוחות בשווי של 49 מיליון דולר בלבד בגין חוב של 391 מיליון דולר, יקבלו 86% מהחוב עליו תוותר t החברה הפרטית שבבעלות עידן עופר ואודי אנג'ל באמצעות הקצאת מניות. יתרת הויתור בסכום של 300 מיליון דולר (14%) תעבור בדרך של הקצאת מניות לבעלי החוב האחרים כמו הבנקים ובעלי המספנות שיחזיקו ב-50% ממניותיה של החברה.

הקצאת המניות הנוספת תגדיל את החזקתם של בעלי אגרות החוב במניותיה של צים ל-20% כשבנוסף תוקצה להם סדרה של אגרות חוב שתיפרע ב-2023. הריבית על אגרות החוב תצטבר לקרן ותשולם בתשלום אחד ב-2023, אלא אם ייווצר עודף תזרימי בצים ובמקרה זו תשולם גם הריבית . הקצאת מניות צים והנפקת סדרה חדשה של אגרות חוב תגדיל את החזר החוב לבעלי האג"ח ל-50% זאת בהשוואה להחזר של 6% במקרה של פירוק.

החברה לישראל שמחזיקה כיום בבעלות המלאה בצים תוותר על כל מניותיה הקיימות לטובת הבנקים המספנות ובעלי האג"ח כחלק מההסדר אולם תוסף להחזיק ב-30% ממניותיה של צים כנגד הזרמה של 200 מיליון דולר שיתווספו להזרמות של מיליארד דולר ממחצית 2008 שיימחקו בהסדר החוב הנוכחי.

ההזרמה של 200 מיליון דולר לצים כפופה עדיין לאישור בעלי המניות של החברה לישראל כשעידן עופר שמחזיק ב-52% ממניות החברה לא יוכל להשתתף בהצבעה וכמותו גם חלק מהמשקיעים המוסדיים שמחזיקים הן במניות החברה לישראל והן באגרות החוב של צים. הקצאת מניות צים לחברה לישראל תהיה ההזרמה היחידה של כספים לצים ותאפשר לה ביחד עם חיתוך של כ-50% מהתחיבויותיה הכספיות להמשיך ולפעול. צים צפויה להנפיק שתי סדרות של אגרות חוב: האחת לבעלי החוב המובטח כמו בנקים ובעלי אוניות וסדרה של אגרות חוב שהריבית עליה לא תשולם באופן שוטף אלא תצטבר לקרן ותשולם בתשלום אחד ב-2023.

יתרת המזומנים בקופתה של צים ירדה ל-118 מיליון דולר בסוף הרבעון השלישי של 2013 שבו רשמה רווח תפעולי של 17 מיליון דולר והפסד נקי של 44 מיליון דולר. הדיונים על הסדר חוב נערכים בצל הערת "עסק חי" שספגה צים בדו"חות הכספיים לרבעון השלישי של 2013. הערת "עסק חי" היא עילה להעמדת חובה של צים לפרעון מיידי בחלק ניכר מהסכמי המימון שלה.

צילום: בלומברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker