קבוצת נוי תשקיע 250 מיליון שקל בתחנת כוח סולארית שתוקם בנגב

קרן התשתיות והאנרגיה וכמה משותפיה הגדולים - מיטב דש, הפניקס, מנורה, כלל ביטוח ובנק הפועלים - רוכשים 49% מתחנת הכוח שמוקמת באשלים ■ בנק הפועלים הוא גם אחד משני הבנקאים של הפרויקט ■ עלות הפרויקט היא 700 מיליון דולר

מיכאל רוכוורגר

קרן התשתיות והאנרגיה נוי תשקיע יחד עם כמה משותפיה הגדולים בקרן 250 מיליון שקל בחברת מגל"ים סולארפאואר, היזמית של תחנת הכוח התרמו־סולארית שתוקם באשלים שבנגב.

מגל"ים נמצאת בבעלות חברת האנרגיה הסולארית האמריקאית ברייטסורס וענקית האנרגיה והתשתיות הצרפתית אלסטום. חלקה של נוי בפרויקט יהיה 49%, בעוד אלסטום וברייטסורס יחזיקו בחלקים שווים ב–51% הנותרים של הפרויקט. נוי התמודדה מול קרנות השקעה בריטית, צרפתית ואוסטרלית על הכניסה לפרויקט ורק אחרי ששיפרה את הצעתה - זכתה להיכנס כשותפה בו.

השותפים אמורים להקים תחנת כוח סולארית בהספק 121 מגה־וואט ובתעריף מובטח ריאלי של 79 אגורות לקוט"ש במשך 28 שנה - שלוש שנות הקמה וכ–25 שנות תפעול. מדובר בפרויקט מסוג בנה־הפעל־העבר (BOT). באזור תוקם תחנה סולארית נוספת על ידי שיכון ובינוי ואבנגואה הספרדית בהשקעה של כ–1.1 מיליארד דולר.

התחנה של מגל"ים מבוססת על טכנולוגיה ייחודית של ברייטסורס - קרני השמש מרוכזות באמצעות מראות אל ראש מגדל, ובאמצעות החום שנוצר מונעת טורבינה לייצור חשמל. ברייטסורס ואלסטום, המנוהלת בישראל על ידי אבי גפן וניסים זווילי, זכו בפרויקט לאחר שנותרו המציעים היחידים במכרז של משרדי האוצר והאנרגיה. בין בעלי המניות בברייטסורס: קרן ואנטאג' ,אלסטום וכן גוגל, גולדמן סאקס, מורגן סטנלי ושברון.

פיני כהן (מימין) גיל־עד בושביץ ורן שלחצילום: סיון פרג'

עלות הפרויקט מוערכת ב–700 מיליון דולר, כשמתוך סכום זה מרכיב ההון העצמי שיידרשו השותפים להשקיע הוא קצת יותר מ–140 מיליון דולר (כ–500 מיליון שקל). בהתאם לכך, חלקה של נוי בהון העצמי יהיה כ–250 מיליון שקל. מכיוון שמדובר בסכום גבוה יחסית מבחינת הקרן להשקעה בודדת - הרי שבדומה לעסקות השקעה גדולות אחרות, כמו כביש 6, גם בפרויקט זה תצרף נוי את משקיעיה.

לפי מזכר ההבנות הסופי, שאמור להיחתם בין הצדדים בשבועות הקרובים, קרן נוי תעמיד לצורך ההשקעה כ–100 מיליון שקל. את יתרת הסכום, כ–150 מיליון שקל, יעמידו כלל ביטוח, בנק הפועלים (באמצעות זרוע הבנקאות להשקעות פועלים שוקי הון), קבוצות הביטוח והפיננסים הפניקס ומנורה ובית ההשקעות מיטב דש. החלוקה הפנימית של 150 מיליון השקלים עדיין לא נסגרה, והיא תלויה בין השאר בגובה ההתחייבויות של המשקיעים בקרן - ולכן סכום ההשקעה לא יתחלק באופן שווה ביניהם.

סכום ההשקעה שיעמידו נוי ושותפיה יורכב מהלוואת מזנין (גישור) שתינתן בתשואה דו־ספרתית. בנוסף, לשותפים יוקצה רכיב משמעותי של מניות שיקנה השתתפות נוספת ברווחי הפרויקט.

את המימון הבנקאי לפרויקט יעניקו בנק הפועלים ו–EIB (European Investment Bank). את חברת הפרויקט מגל"ים מלווה בכל ההיבטים הכלכליים הנדרשים לסגירה פיננסית חברת גיזה זינגר אבן, המנוהלת על ידי יריב פילוסוף. מקורו של השם מגל"ים בפסוק מספר בראשית פרק א' ("המאור הגדול לממשלת היום").

קרן נוי הוקמה ב–2011 ועוסקת בהשקעה במניות ובחוב של חברות ופרויקטים בישראל ובחו"ל בתחומי התשתיות והאנרגיה. בראשות הקרן עומד פיני כהן, לשעבר מנכ"ל אפריקה ישראל להשקעות ומנהל הפעילות של קבוצת אלעד של יצחק תשובה באסיה, וכיום שותף בחברת הנדל"ן אמריקה ישראל. את הקרן מנהלים רן שלח וגיל־עד בושביץ. סך התחייבויות המשקיעים לקרן מגיע ל–850.5 מיליון שקל, ומתוכן ישנן כבר התחייבויות להשקעה בסכום של כ–650 מיליון שקל.

מלבד המשקיעים שישקיעו יחד עם נוי באשלים, משקיעים בולטים נוספים בקרן הם פסגות, אלטשולר שחם, ילין לפידות, חברת הביטוח אליהו ואינפיניטי. עד כה השקיעה נוי בתשעה פרויקטים. נוסף על כביש 6, היא השקיעה בפרויקט בשדה הסולארי קטורה סאן באזור הדרום, בפרויקט התחבורה הציבורית מטרונית חיפה, בפרויקט משותף עם חברת האנרגיה הסולארית האיטלקית סונן ובפרויקט עיר הבה"דים בנגב.

כמו כן, נוי רכשה עם אנלייט פרויקט בתחום האנרגיה הפוטו־וולטאית מחברת סאנפאוור במושב מבטחים שבנגב תמורת כ–150 מיליון שקל. פרויקטים אלה אמורים לייצר תשואה נומינלית שקלית שנתית ממוצעת של כ–15%.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker