רשות ני"ע בהליך מינהלי נגד אינוונטק: עלולה לגרום לתספורת גבוהה יותר לנושים

אינוונטק לא דיווחה על הלוואה שנטל ממנה בעל השליטה המנוח יולי עופר, שגם לא החזיר את ההלוואה - מה שעשוי להביא לסנקציה של עד 15 מיליון שקל ■ זאת, בעוד שאינה מסוגלת לשלם למחזיקי האג"ח 35 מיליון שקל

שלי אפלברג
שלי אפלברג

האם רשות ניירות ערך תגרום לנושיה של חברת אינוונטק לספוג תספורת עמוקה יותר ואולי אף לפירוק החברה? אף כי אינוונטק נקלעה לקשיים ומנסה להגיע להסדר חובות עם נושיה, החליטה הרשות לפתוח בהליך אכיפה מינהלי ומינוי מותב בגין שלוש הפרות מינהליות של החברה ומנהליה, שכולם קשורים לאי־דיווח בגין הלוואה שלקח בעל השליטה המנוח, יולי עופר.

אינוונטק נשלטת על ידי סנטרל יורופיאן (68%), שהיתה בשליטת איש העסקים המנוח יולי עופר, וחברת לפידות (11%), שבשליטת יעקב לוקסנבורג. החברה פועלת בתחום המלונות ובייזום בנייה ופיתוח בתחום המלונאות במרכז אירופה ומזרחה.

שלוש ההפרות הנקובות בהליך של הרשות הן: אי־הגשת דו"ח ברשלנות, אי־דיווח במועד על אי־החזר במועד של ההלוואה שנטל בעל השליטה מהחברה, ולאחר מכן אי־דיווח בדבר מתן הלוואה חדשה לבעל השליטה עוד לפני שפרע באופן מלא את ההלוואה המקורית. על פי החוק, הענישה בגין כל הפרה עשויה להגיע עד ל–5 מיליון שקל - וסך הכל עד ל–15 מיליון שקל.

בתוך כך, החברה הציבורית אינוונטק סנטרל מלונות מצויה בהליכים של הסדר חוב לאחר שהובהר לנושיה כי האג"ח שגייסה במארס 2010 - כ–35 מיליון שקל - לא ישולם להם במועד (בין היתר כתוצאה מכך שהחברה האם סטנרל יורופיאן נקלעה לקשיים).

יעקב לוקסנבורג
יעקב לוקסנבורגצילום: מיקי קרצמן

בסוף 2013 הגיש נאמן מחזיקי האג"ח של החברה, חברת רזניק פז נבו, באמצעות עו"ד עדי פיגל, בקשה למינוי מומחה מטעם בית המשפט לבחינת הסדר החוב העומד להתגבש. בית המשפט קבע כי רו"ח יצחק עידן, המכהן כמומחה הסדר החוב של החברה האם, ימונה כמומחה מטעם בית המשפט גם לעניינה של אינוונטק.

במסגרת המקורות שנותרו לאינוונטק להחזיר את חובותיה, מצויה תביעה המתנהלת בבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד עיזבונו של עופר, בגין הלוואה שנטל מהחברה ולא החזיר. סכום חובו של עופר הוא 16.3 מיליון שקל.

לפיכך נוצר מצב שבו מחזיקי האג"ח עלולים להיענש פעמיים. בפעם אחת עקב בעל השליטה שלקח הלוואה ולא החזיר; ופעם שנייה מכיוון שהחברה שלא יכולה לשלם אפילו את מלוא החוב לנושיה במועד וכן נדרשת לשלם הוצאות משפטיות וקנסות בהליך אכיפה מינהלי זה.

כך, רשות ניירות ערך, שאמורה להגן על זכויות הציבור, תובעת למעשה את הציבור, שישלם לה עבור דיווחים שנועדו למענו ואשר נעשו על ידי נושאי משרה. במקום שהתביעה תוגש רק נגד נושאי המשרה, שייאלצו להפעיל את ביטוח האחריות המקצועית שלהם, התביעה מוגשת נגד החברה עצמה, שאין באפשרותה לשלם לנושים את החוב המקורי וגוררת אותם לשלם את הקנס נגד החברה ולספוג תספורת עמוקה יותר.

האבסורד במקרה זה יוצר מצב תקדימי שבו פעולותיה של הרשות נגד חברה חדלת פירעון יביאו לפירוק החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker