רעיונות השקעה לא שגרתיים ל-2014

בבית ההשקעות אלטשולר שחם מזהים הזדמנויות השקעה במניות דלק, עזריאלי, אי.די.אי ביטוח, לידר וסנו ■ למשקיעים שמחפשים השקעות מעבר לים ממליצים האנליסטים על מניית בואינג והאג"ח של ספקית המקדחות בלק אנד דקר ■ אחרי שנים של דעיכה בהכנסות של חברות התרופות, באלטשולר צופים צמיחה במכירות

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
דרור רייך

בית ההשקעות אלטשולר שחם פירסם את המלצות ההשקעה שלו ל-2014 - שעשויות להתאים למשקיעים שמרנים והרפתקנים כאחד. בית ההשקעות בחר לשים את הזרקור גם על מניות שאינן מסוקרות באינטנסיביות בתקשורת, אך טומנות בחובן פוטנציאל השנה.

ההמלצה הראשונה של האנליסטים היא קבוצת דלק, שמצויה כיום בתהליך אסטרטגי של התמקדות בתחום האנרגיה, במיוחד במגזר הגז. היא פועלת גם בכמה תחומים נוספים כגון ביטוח ורכב. באלטשולר שחם מעריכים כי "בעתיד תהיה הקבוצה פחות ממונפת, ותישען על תזרים יציב ממאגר תמר. החברה אינה נסחרת בדיסקאונט משמעותי על אחזקותיה, אך לדברי אלטשולר מעניינת כהשקעת ערך ארוכת טווח ובעלת פוטנציאל להניב תזרים דיווידנד משמעותי".

ההמלצה השנייה היא קבוצת עזריאלי, המחזיקה בנדל"ן מניב בתחום הקניונים וגם בתחום המשרדים. נכסי החברה ממוקמים לרוב באזורי הביקוש, ולכן גם בתקופה של האטה היא לא צפויה להיפגע באופן דרמטי. בבית ההשקעות מדגישים כי המינוף הנמוך של עזריאלי משפיע על התשואה שאותה מקבלים בעלי המניות, ומנגד - על הסיכון בההשקעה: "צריך לצפות לתשואה נמוכה יותר על האחזקה במניה בהשוואה לחברות אחרות בתחום, ולתנודתיות נמוכה יותר. "עם זאת", מוסיפים באלטשולר, "המינוף הנמוך טומן בחובו פוטנציאל עתידי בהגדלתו על ידי ביצוע השקעות בתשואות גבוהות".

השקעה בסנו - 
"רווח נקי"

גם איי.די.איי ביטוח - שמתמחה בביטוח ישיר ללא סוכנים - נמצאת ברשימת המניות המומלצות. "החברה מציגה רווח עקבי הן מהפעילות (גביית פרמיות ביטוחיות בניכוי הוצאות) והן מהשקעות הנוסטרו (יתרות הפרמיות) והיא בעלת שיעור הצמיחה הגבוה בשוק הביטוח שבו היא פועלת", מסבירים באלטשולר.

מרכז העסקים החדש של עזריאלי בחולוןצילום: אלבטרוס

ההמלצה הרביעית היא לידר שוקי הון - בית השקעות שפועל בשוק ההון המקומי בתחומי החיתום, ברוקראז', מסחר במט"ח וניהול השקעות. "תחום ניהול ההשקעות בקבוצה, שמתבצע דרך אחזקה של 50% בבית ההשקעות הפרטי ילין לפידות, מציג צמיחה מתמדת למרות רגולציה חזקה וקונסולידציה", ציינו במחלקת המחקר. "ילין לפידות המשיך את הצמיחה המרשימה של השנים האחרונות גם ב-2013 והפך למגייס השני בהיקפו בענף. פעילות הברוקראז' של בית ההשקעות התאוששה באופן מרשים ב–2013 בעקבות שינויים פרסונליים, ושנה מלאה לאיחוד פעילות המסחר במט"ח של ILSB שנרכשה באמצע 2012. פעילות החיתום נהנתה מריבוי הנפקות בשוק המקומי, ובהתאם הציגה צמיחה מרשימה. כל תחומי הפעילות המדווחים של לידר שוקי הון צומחים ורווחיים".

להערכת האנליסטים של אלטשולר, "הפוטנציאל הגדול ביותר בקבוצה גלום בילין לפידות שנהנה מתנופת גיוסים. כמו כן, פעילות הברוקראז' שהתייצבה, ושוק החיתום שהתעורר, מהווים גם הם מנועי צמיחה אפשריים". "מנגד", מזהירים באלטשולר, "הסיכון בהשקעה טמון בהיחלשות אפשרית של ילין לפידות כתוצאה מביצועי חסר ביחס למתחרים, ובגזרות חדשות שעשויות להגיע מצד הרגולטור, ועלולות לפגוע ברווחיות של פעילויות ניהול ההשקעות. מניית לידר שוקי הון, שהניבה תשואה של כ-90% ב-2013 מתומחרת על פניו באופן דומה למתחריה, אך להערכתנו קיים אפסייד משמעותי בפוטנציאל הצמיחה של ילין לפידות שאינו מתומחר כראוי".

ההמלצה האחרונה בשוק ההון הישראלי היא סנו, חברה תעשייתית מהוותיקות במשק הישראלי, הנשלטת על ידי משפחת לנדסברג. תחום הפעילות המשמעותי ביותר של החברה הוא מוצרי ניקוי ואחזקת בית שמהווים את לב הפעילות עם 40% מההכנסות. סנו היא השחקן הבולט בישראל בשוק זה עם נתח של כ-35%. "תחום מוצרי הטואלטיקה הוא בעל הרווחיות הגבוהה ביותר ופוטנציאל הצמיחה הגדול ביותר", אומרים באלטשולר.

מניית עזריאלי

"סנו חילקה בשנים האחרונות דיווידנדים בהיקף של כ-40 מיליון שקל בשנה, כאשר סכום זה צפוי לגדול", מסבירים בבית ההשקעות. "תשואת הדיווידנד של החברה היא 5%, ולדעתנו סנו מהווה אלטרנטיבת השקעה שמרנית כאשר מביאים בחשבון את ותק החברה בשוק, תחום הפעילות היציב יחסית, נתחי השוק של החברה, רגולציה אפשרית ותחרות פוטנציאלית. סנו נסחרת לפי שווי שוק של 1.2 מיליארד שקל שמשקף מכפיל רווח חזוי של 11.5 שלדעתנו אטרקטיבי בסביבת המכפילים הנוכחית".

"בואינג תמשיך להמריא"

באלטשולר שחם, שמנוהל על ידי מנכ"לים משותפים, גילעד אלטשולר ורן שחם, בחרו לצרף לתיק ההשקעות שלהם בחו"ל ב-2014 את מניית בואינג. יצרנית התעופה כבר המריאה בשנה החולפת עם כל יתר השוק, אך באלטשולר שחם רואים פוטנציאל לעליות נוספות. "הסיבה הראשונה היא צבר ההזמנות המאסיבי של החברה המייצר שקיפות מצוינת לגבי מכירות החברה. לחברה צבר הזמנות ל-7-6 שנים בקצב המכירות של השנה הנוכחית. מדובר בנתון חריג לטובה בחברה תעשייתית. צבר הזמנות כזה מאפשר גם להבין את מצבה הפיננסי של החברה. הגורמים להזמנות המוגברות הם ההצטרפות המאסיבית של מעמד הביניים במדינות המתפתחות ל'מועדון הנוסע המתמיד', כמו גם התפתחות תעשיית הצריכה המקוונת שהפכה את חברות השילוח למפלצות תעופה". באלטשולר מציינים כי ענקית המטוסים השיקה בשנים האחרונות דגמים חדשים, שעלויות הפיתוח שלהם הכבידו על תזרים המזומנים, אך אלה הסתיימו באחרונה.

מפעל בואינג בוושינגטוןצילום: בלומברג

ההמלצה השנייה של אלטשולר שחם למניות זרות היא האג"ח של בלאק אנד דקר. המדובר בספקית גלובלית של כלי עבודה ידניים וחשמליים לתעשייה וללקוחות פרטיים (תחום הבנייה ועשה זאת בעצמך), כלים ופתרונות הנדסיים מכאניים בתחום הממונע ובתעשייה הכבדה. כמחצית מפעילות החברה היא בארה"ב, ומחצית בשאר העולם, בעיקר באירופה ומדינות מתפתחות.

במחלקת המחקר של בית ההשקעות סבורים כי "אסטרטגיית הצמיחה של החברה משלבת צמיחה אורגנית וצמיחה בעזרת רכישות, עם התמקדות בהשגת דריסת רגל משמעותית במדינות המפותחות. באופן טבעי, לחברה יש רגישות למחזורים כלכליים, ונדרשת להתייעל ולהיות חדשנית כדי לשמור על הרווחיות ונתח השוק שלה".

השמנת יתר 
כמנוע צמיחה

מגזר הפארמה העולמי, לפי אלטשולר, חוזר להיות אטרקטיבי להשקעה לאחר כמה שנים שבהן רוב החברות הגדולות בתחום חוו צניחה בהכנסות כתוצאה מפקיעת פטנטים לבלוקבסטר שלהן (תרופה אתית שנמכרת במאות מיליוני דולרים לשנה). "כעת החברות צפויות ליהנות מעלייה בהכנסות וברווחיות, בעקבות קצב צמיחה דו־ספרתי במכירות בשווקים המתעוררים בכלל ובסין בפרט", מציינים במחלקת המחקר.

בשווקים המפותחים, חברות הפארמה נהנות ממגמה חיובית של עלייה בהוצאות הבריאות לנפש, שבאה לידי ביטוי בעיקר בגידול בהוצאות בגין תרופות אונקולוגיות, תרופות לטיפול בסוכרת ותרופות למחלות הקשורות להשמנה ולאלצהיימר.

מעבדת מחקר של נוברטיסצילום: בלומברג

באלטשולר שחם מציינים את רוש, נוברטיס וסנופי כחברות שימשיכו במגמת הצמיחה שלהן. חברות אלה מתאפיינות בתמחור סביר (מכפיל רווח צפוי של 14) ותשואת דיווידנד שנעה סביב 3%-4%.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker