מאור עוזבת את תפקידה האחרון בלאומי

רקפת רוסק עמינח, מנכ"ל לאומי, תומכת במינוי ד"ר נדין טרכטנברג, סגן דקאן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה, ליו"ר לאומי שווייץ במקום גליה מאור ■ ב-23 שנותיה בבנק גרפה מאור שכר בעלות של יותר מ-100 מיליון שקל

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק

לאחר כמעט 23 שנה בבנק לאומי, שבמהלכן גרפה שכר בעלות של יותר מ-100 מיליון שקל, צפויה גליה מאור (71) להיפרד בקרוב מכהונתה כיו"ר בנק לאומי שווייץ. זהו התפקיד האחרון שהיא ממלאת בבנק.

מנכ"ל קבוצת לאומי, רקפת רוסק עמינח, תומכת במינוי ד"ר נדין טרכטנברג לתפקיד במקומה של מאור. הערכה היא כי תהליך החלפת היו"ר יסתיים עד סוף פברואר הקרוב.

ד"ר טרכטנברג משמשת סגן דקאן בית הספר לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה, וקודם לכן עבדה בבנק הפועלים במשך 22 שנה, עד 2009. בתפקידה האחרון בבנק הפועלים שימשה מנהלת קשרי משקיעים. נדין נשואה לפרופ' מנואל טרכטנברג, שמונה ב-2011 בידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לעמוד בראש הוועדה שתמליץ לממשלה על צעדים להפחתת יוקר המחיה בישראל, בתגובה למחאה החברתית שפרצה באותו קיץ.

היו"ר החדש של לאומי שווייץ תידרש, בין היתר, ליזום מהלכים לחיזוק מעמדו של הבנק ולסייע לו לחזור לשגרה ולדפוסי צמיחה בהיקפי הפעילות. לאומי שווייץ עוסק בתחומי הבנקאות הפרטית ללקוחות אמידים. הבנק סבל בשנתיים האחרונות מאובדן לקוחות, בין היתר כתוצאה מהידוק הרגולציה על הבנקים השווייציים, המחייב את הבנקים במדינה לפעול בקפדנות יתרה בסוגיית מקור הכספים המופקדים. הידוק הרגולציה מחייב את הבנק לשנות את דפוסי פעילותו.

הפחתה של 79 מיליון שקל במוניטין ספדיה

גליה מאור ורקפת רוסק עמינח
גליה מאור ורקפת רוסק עמינחצילום: תומר אפלבאום

הפעילות של קבוצת לאומי מבוצעת בשווייץ באמצעות החברה הבת שלו, לאומי פרייבט בנק, שהיא תוצאה של מיזוג בין החברה הבת לאומי שווייץ לבין הבנק שנרכש על ידו לפני שנתיים - בנק ספדיה - בתמורה לכ–670 מיליון שקל. רכישת בנק ספדיה קודמה בידי גליה מאור בעת שכיהנה כמנכ"ל קבוצת לאומי.

בדיעבד, רכישת בנק ספדיה התבררה כשגיאה, ובדו"חות הרבעון השלישי של 2013 החל הבנק להכיר בירידת ערכו של הבנק. לאומי כתב בדו"חותיו כי "שינויי רגולציה בתחום הבנקאות הפרטית הבינלאומית בעולם בכלל, ובשווייץ בפרט, מחייבים שינויים במודל העסקי ומייקרים את מודל השירות והתפעול. לנוכח השפעתם של שינויים אלה גם על לאומי פרייבט בנק (לשעבר: בנק לאומי שווייץ), ביצע הבנק הפחתה בסך 79 מיליון שקל מהמוניטין שיוחס לרכישת בנק ספדיה".

לפי הערכות במערכת הבנקאות, לאומי צפוי להכיר בדו"חות הרבעון הרביעי בהפרשה נוספת לירידת ערכו של בנק ספדיה. ואולם, הירידה הנוספת שתירשם תגרור הפחתה בתמורה שעל לאומי לשלם למוכרים, ועל כן לירידת הערך לא צפויה להיות השלכה על דו"חות רווח והפסד של לאומי.

לפני כשנתיים, כשלאומי חתם על העסקה לרכישת בנק ספדיה, סוכם כי ישולם למוכרים 110 מיליון פרנק שווייצי במזומן במועד החתימה, וסכום נוסף של 33 מיליון פרנק שווייצי הופקד בנאמנות לתקופה של שנתיים, שבסופה אמורות היו להתבצע התאמות במחיר הרכישה בהתאם לירידה בהיקף הנכסים המנוהלים בידי הבנק.

הפרשת 530 מיליון שקל בגין חקירה

בנוסף להידוק הרגולציה והשפעותיה על הבנקים השווייציים, לאומי שווייץ נתון זה יותר משנה תחת חקירות של הרשויות האמריקאיות. רשויות אלו זימנו עובדים ולקוחות של לאומי שווייץ לחקירה, וכן הוציאו צווים לקבלת מסמכים בעניין לקוחות הבנק שהם אזרחי ארה"ב. החקירות נוגעות לחשד כי לאומי סייע ללקוחות להתחמק מתשלום מסים בארה"ב. החקירה מתמקדת בפעילות הבנק ב-2010-2002 - תקופה שבה מאור שימשה הן כיו"ר לאומי שווייץ והם כמנכ"ל קבוצת לאומי. בגין חקירות אלו ביצע לאומי עד כה הפרשות של 530 מיליון שקל. הערכה היא כי לאומי עשוי להגיע להסדר פשרה עם האמריקאים עד סוף 2014.

לפני חודשיים פנתה תנועת אומ"ץ למפקח על הבנקים, דודו זקן, וליו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בבקשה כי יפעלו להדיח את מאור מתפקידה. זאת, עקב החשש שהם העלו, כי מאחר שהחשדות של הרשויות האמריקאיות מתייחסים לתקופת כהונתה של מאור - לא ראוי שהיא תהיה מעורבת במגעים עם הרשויות החוקרות. שכן על פי אומ"ץ, "מתקיים חשש כי במסגרת המשא ומתן עם שלטונות החוק בארה"ב תועדף הגדלת הקנסות שיושתו על הבנק על פני העמדה לדין של נושאי המשרה הבכירים של הקבוצה".

ב-23 שנות עבודתה בבנק לאומי גרפה גליה מאור שכר ומענקים בעלות של יותר מ-100 מיליון שקל. על אף שסיימה את כהונתה כמנכ"ל לאומי במאי 2012, היא המשיכה לקבל שכר מלא עד פברואר 2013. זאת, בהתאם להתנאים שנקבעו בחוזה העסקתה. מאז פברואר 2013 מאור זכאית בתוקף תפקידה כיו"ר לאומי שוויץ ל-32 אלף שקל בחודש ועוד 5,800 שקל על כל ישיבה שבה היא משתתפת, וכן החזר מהבנק על הוצאותיה.

דובר בנק לאומי ציין כי "זה זמן שמאור ביקשה לפרוש מתפקידה כיו"ר לאומי שווייץ. הבנק ביקש ממנה להמשיך ולשמש בתפקיד עד שיימצא מחליף ראוי, תתבצע הכשרה, ותתאפשר העברה מסודרת של התפקיד. כשיסתיים התהליך וייבחר המחליף, נודיע על כך באופן מסודר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker