שאול שני השלים את ההשתלטות על ECI - לפי שווי של כ-200 מיליון דולר

איש העסקים הישראלי שאול שני רכש מהקרן הבריטית אשמור את מניותיה ב-ECI טלקום, ומחזיק כעת במלוא הבעלות על החברה ■ היקף ההשקעה הנוכחי של שני ברכישה מוערך בכ-120 מיליון דולר

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

איש העסקים הישראלי שאול שני רכש מהקרן הבריטית אשמור (Ashmore) את מניותיה ב-ECI טלקום (ECI), ומחזיק כעת במלוא הבעלות על החברה. העסקה משקפת לפעילות של ECI שווי של כ-200 מיליון דולר. אשמור החזיקה קודם לכן כ-60% ממניות ECI, ושני כ-40%. היקף ההשקעה הנוכחי של שני ברכישה מוערך בכ-120 מיליון דולר. התמורה שתקבל אשמור יכולה לעלות בעתיד בהתאם למנגנון שנקבע בעסקה.

ECI, שהוקמה ב-1961, מפתחת מייצרת ומשווקת ציוד למפעילי שירותי תקשורת. בשנים האחרונות הסיטה החברה את פעילותה והתמקדה בנישה של מפעילים מעולם ה"יוטיליטי", כמו חברות חשמל וחברות רכבות שפרסו תשתיות תקשורת עצמאיות.

שאול שניצילום: ישראל מלובני

שני ואשמור רכשו את ECI מידי כור וקבוצת אי.די.בי בסוף 2007 בעסקה ממונפת תמורת כ-1.2 מיליארד דולר. בעת העסקה היו ל-ECI מזומנים, נכסים קבועים ומלאי בהיקף של כ-600 מיליון דולר, והעסקה שיקפה לחברה שווי פעילות של כ-600 מיליון דולר. בעת הרכישה העסיקה ECI כ-3,000 עובדים וכיום היא מעסיקה כ-1,800 עובדים. חלק מהירידה בכוח האדם מאז נובע ממכירת פעילויות ייצור של ECI לקבלני משנה, כגון חברת פלקסטרוניקס.

בשנים שחלפו מאז הרכישה הגדילה ECI את הוצאות המו"פ שלה במטרה לשנות את קווי המוצרים ולהיכנס לתחומים חדשים. בשיאן הגיעו הוצאות המו"פ של החברה לכ-140 מיליון דולר. בשנתיים האחרונות החברה צמצמה חלק מפעילויות המו"פ לרמה של כ–90–100 מיליון דולר בשנה.

תחת שליטת אשמור ושני נפרדה ECI מחלק מהרכוש שלה, חילקה את המזומנים שבקופתה ונטלה הלוואות גדולות. אופן פעולה כזה מאפיין השתלטויות ממונפות (LBO), שבהן הבעלים החדשים מעוניינים לקצר את תקופת ההחזר על השקעתם. בשנים האחרונות הצליחה החברה להקטין את חובותיה מכ-950 מיליון דולר לכ-190 מיליון דולר. בעלי החוב של החברה הם הבנקים הפועלים, לאומי ודיסקונט וכן קרנות ההשקעה הפרטיות פלנוס ובראשית.

שני מופסד עד כה על ההשקעה ב–ECI, בין השאר בשל התחרות הקשה שבה נתקלה החברה מצד יצרני ציוד סיניים, ובשל ההשקעות הגדולות שלהן נדרשה החברה לצורך פיתוח מוצרים חדשים. מקורות בשוק התקשורת טוענים שהחברה נהנית בתקופה האחרונה מהתאוששות בעסקיה, והרווחיות שלה צפויה לעלות. ככל הידוע, החברה אף נהנית מתזרים מזומנים חיובי שבעזרתו היא משרתת את חובותיה.

ההכנסות של ECI הסתכמו בשנה האחרונה בכ-500 מיליון דולר. הרווח הגולמי שלה נאמד ב-200 מיליון דולר, ואמור לעלות עקב השקתם של מוצרים חדשים בעלי רווחיות גבוהה יחסית. מנכ"ל ECI הוא דריל אדוארדס (Darryl Edwards), בריטי שכיהן בעבר בתפקיד בכיר בחברת ציוד הטלקום הקנדית נורטל.

שני הוא יזם היי-טק סדרתי ומיליארדר ישראלי. את הונו הראשוני עשה מחברת עוש"פ, שאותה הקים בתחילת שנות ה–80 עם שלמה דברת. מאוחר יותר הוא היה מעורב בחברות התוכנה סאפיינס ופרסייס. את עיקר הונו עשה שני מהקמה ומאוחר יותר מכירה של החברה הברזילית GVT, שפרשה רשת תקשורת גדולה באזורים שונים בברזיל, וש-ECI היתה מספקיות הציוד הגדולות שלה. ב-2009, כשלוש שנים לאחר שהונפקה בבורסה הברזילית, נמכרה GVT בשלמותה לויוונדי הצרפתית תמורת כ-4.2 מיליארד דולר. שני החזיק עם שותפיו בקרן מגנום כ-30% ממניותיה של GVT, ששוויין כ-1.2 מיליארד דולר. שני מחלק את זמנו בין ביתו בכפר שמריהו ללונדון וניו יורק.

ECI היא אחת מחברות ההיי-טק הוותיקות בישראל. מטה ההנהלה של החברה ממוקם באזור התעשיה בפתח תקוה. בשנות ה-80 פיתחה החברה מערכת להכפלת נפח הדיבור בקווי טלפון וזכתה להצלחה גדולה. החברה צמחה מהר בשנות ה-90 בזכות קשר טוב עם חברת דויטשה טלקום הגרמנית שהיתה הלקוח העיקרי שלה. החברה הגרמנית נזקקה אז לציוד של ECI כדי לשדרג את רשתות הטלפון המיושנות במזרח גרמניה. באותה עת שלטו בחברה כלל תעשיות וקונצרן כור. בסוף שנות ה-90, תחת הנהגתו של יונתן קולבר, רכשה כור את מניותיה של כלל ב-ECI והפכה לבעלת השליטה המובילה בה.

בתחילת שנות ה-2000 נקלעה ECI למשבר קשה ולאובדן דרך. החברה ניסתה לפצל את פעילויותיה לחמש חטיבות עסקיות במטרה להכניס לחלק מהן שותף חיצוני. רעיון הפיצול נחל כישלון, בין השאר בשל פיצוץ בועת התקשורת והטכנולוגיה של תחילת שנות ה-2000.

ECI זנחה את רעיון הפיצול והחלה תהליך הבראה. החברה קיבלה השקעה של כ-50 מיליון דולר מקבוצת משקיעים שכללה את משפחת עופר ושלמה דברת. תחת הנהגתם של דברת כיו"ר ודורון ענבר כמנכ"ל הצליחה החברה להשתקם. היא אף חזרה להרוויח אך התקשתה לחזור ולצמוח במכירות. ב-2006 עברה השליטה בכור לאי.די.בי, ותחת הנהגתו של נוחי דנקנר הוחלט לממש את ההחזקה ב-ECI. במסגרת זו נמכרה השליטה בחברה לקרן אשמור ולשני ומניותיה של החברה נמחקו מהמסחר בבורסה. בתחילת הדרך החזיק שני ב-10% ממניותיה ואשמור 90%, אולם עם השנים חלקו של שני בחברה גדל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker