מזרחי-טפחות מימש אחזקות אישיות של נוחי דנקנר במניות אי.די.בי

בניסיון להקטין את חובותיה של גנדן, מימש בתחילת השבוע מזרחי-טפחות מניות של דנקנר שהיו משועבדות לו ■ ל-TheMarker נודע: חובה של גנדן לבנק עומד כעת על 61.5 מיליון שקל ■ אתמול מימש לאומי את מניות גנדן

סיון איזסקו
סיון איזסקו

בנק מזרחי-טפחות מימש את מניותיו האישיות של איש העסקים נוחי דנקנר באי.די.בי אחזקות- כך דיווח הבוקר (ה') הקונצרן לבורסה. מימוש המניות בוצע במהלך המסחר בבורסה ביום ראשון האחרון. ל-TheMarker נודע כי המניות שנמכרו הוחזקו באופן אישי על ידי דנקנר ולא באמצעות חברות גנדן או טומהוק. מזרחי טפחות מימש את המניות הללו כדי להקטין את חובותיה של גנדן, שלה העניק דנקנר ערבויות אישיות.

בכך ירד החוב של חברת גנדן כלפי מזרחי טפחות ל-61.5 מיליון שקל - קיטון של 25% ביתרת החוב ביחס להיקף החוב לפני שנה. כ-8.5 מיליון שקל נגבו במהלך השבועיים האחרונים באמצעות מימוש מניות אידיבי במהלך המסחר בבורסה.

במארס 2013 העניק אלי יונס, שכיהן אז כמנכ"ל הבנק, ראיון ל-TheMarker TV ובו נשאל מדוע מזרחי-טפחות אינו גובה את החובות של דנקנר. "גבינו כסף מחברות שנקלעו לקשיים, ואנו נוהגים עם כולן לפי אותן אמות מידה. אנחנו לא תמיד משתמשים, או נאלצים להשתמש, בביטוי תקשורתי למה שאנחנו עושים. יש הרבה דברים שמשיגים תוצאות הרבה יותר טובות כשהן נעשות בחדרי חדרים", אמר אז יונס.

כעת מתברר כי יונס התכוון לפעולת גבייה נוספת שבה נקט הבנק ושבסופה העבירה גנדן לבנק 10 מיליון שקל במזומן שהקטינו את החוב. כעת לא נותרו בידי מזרחי טפחות כלים נוספים שבאמצעותם יוכל לגבות את החוב מגנדן, למעט מימוש הערבויות האישיות מצד בעלי המניות בחברה להבטחת חובותיה. הבנק צפוי להיכנס בימים הקרובים לדין ודברים עם בעלי המניות, ובהם גם עם נוחי דנקנר, אחותו שלי ברגמן, אבי פישר ומרק שימל, כדי לשמוע מהם כיצד הם מתכוונים לפרוע את החוב.

החליט לממש את המניות. מנכ"ל בנק מזרחי-טפחות, אלדד פרשרצילום: עופר וקנין

מלבד החובות של גנדן לבנק מזרחי-טפחות, גם חברת טומהוק הפרטית של נוחי דנקנר חייבת לבנק סכום של כ-30 מיליון שקל. גורמים במערכת הבנקאית מציינים כי בחברת טומהוק לא קיים נכס כלשהו, מלבד האחזקה במניות גנדן (ששוויין כיום אפס).

גם ההלוואות שדנקנר נטל באמצעות טומהוק גובו בערבויות אישיות מצידו. אולם ככל הידוע כרגע לדנקנר לא נותרו נכסים מהותיים על שמו, מלבד מחצית מהזכויות בווילה שבה הוא מתגורר בהרצליה פיתוח, כך שלא ברור מה שוויה של ערבות זו. ההערכה היא כי אם לא יימצא פתרון, יפתח הבנק בהליכים משפטיים בזמן הקרוב.

החוב של גנדן כלפי בנק לאומי מסתכם כיום, כך על פי הערכות, בכ-470 מיליון שקל, וזאת לאחר שלפני כשנה הצליח לאומי לגבות כ-40 מיליון שקל כשהמשקיע הארגנטינאי אדוארדו אלשטיין רכש 10% מגנדן בתמורה להזרמה של 25 מיליון דולר לתוך גנדן.

לאחר תקופה ארוכה, אתמול החל לאומי לממש את מניות אי.די.בי (30.7%) המשועבדות לטובתו. על פי ההערכות, הבנק ימשיך במהלך לאורך ימי המסחר הקרובים. לאומי החל במימוש המניות לאחר שמזרחי-טפחות השלים המכירה (7% ממניות אי.די.בי), ולאחר שמשפחת מנור - שותפתו של דנקר בשליטה באי.די.בי - השלימה אף היא את מכירת אחזקותיה (11%) בקונצרן. ההמתנה של לאומי הובילה לכך שהוא מתחיל לממש את המניות לאחר שאלו כבר צנחו בשבועיים האחרונים בכ-60% בעקבות, המימושים הכבדים שבוצעו קודם לכן מצד מנור ומזרחי.

ככל הידוע בנק דיסקונט , שהעניק הלוואה בהיקף של כ-100 מיליון שקל לטומהוק, לא ביצע כל פעולה קונקרטית לגביית החובות. ככל הידוע גם בנק הפועלים, שלפי ההערכות במערכת הבנקאית, העניק הלוואות לטומהוק ודנקנר בהיקף של רבע מיליארד שקל, לא ביצע פעולות קונקרטיות כלשהן לגביית החוב.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום