חשד: דנקנר ניצל את קשריו בבינלאומי כדי להשיג מימון בפרשת הרצת המניות

הפרקליטות חושדת כי דנקנר עצמו פנה למנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר־צדיק, כדי שתאשר להגדיל את מסגרת האשראי, אך לא השיג אותה בטלפון ובסופו של דבר בכירים אחרים בבנק אישרו את הגדלת המסגרת

בעל השליטה לשעבר באי.די.בי, נוחי דנקנר, הפעיל את קשריו בפברואר 2012 כדי להשיג אשראי בנקאי לרוכשי מניות באי.די.בי בהיקף של 321 מיליון שקל במסגרת "הנפקת החברים". דנקנר עצמו התקשר למנכ"לית הבינלאומי ולבכירים בבנק בבקשה שיגדילו את מסגרת האשראי של איתי שטרום, החשוד בפרשה זו בהרצת מניות. הפרקליטות חושדת כי דנקנר ניסה לנצל את מעמדו וקשריו מול הבנק כדי להשיג מימון לביצוע הרכישות האסורות.

על פי החשדות, דנקנר התקשר למנכ"לית הבינלאומי, סמדר ברבר־צדיק, כדי שתאשר את הגדלת מסגרת האשראי לשטרום, בעליה המשותף של חברת ISP פיננשיאל טריידינג, ולעדי שלג, המשמש כיום ככל הנראה עד מדינה בפרשה. דנקנר לא הצליח להשיג את ברבר־צדיק בטלפון ופנה לבכירים אחרים בבנק, שבסופו של דבר אישרו את הגדלת המסגרת. ברבר־צדיק ובכירים אחרים בבנק מסרו עדות ברשות ניירות ערך במסגרת חקירת הפרשה, והם צפויים גם להעיד במשפט הפלילי של דנקנר ושטרום אם יוחלט על הגשת כתב אישום נגדם.

בנובמבר 2012 נחקר דנקנר במשרדי רשות ניירות ערך בחשד לעבירות תרמית בניירות ערך בנוגע להנפקת המניות שביצעה אי.די.בי בפברואר באותה השנה. לפי החשד, דנקנר, ביחד עם שלג ושטרום ביצעו הרצת מניות קודם להנפקה של אי.די.בי במטרה להעלות את שווי מניית החברה בבורסה, וכך להגדיל את היקף גיוס ההון בהנפקה. הנפקה זו כונתה "הנפקת החברים", משום שבעלי עסקים הנחשבים למקורבים לדנקנר היו בין רוכשי המניות המרכזיים בה. בין הרוכשים: שלמה אליהו; חברת ר. לבקוביץ' אחזקות שבבעלות רון לבקוביץ', לשעבר מנכ"ל בית ההשקעות אפסילון; יאיר המבורגר; ויליפוד שבבעלות צבי ויוסף ויליגר; הכשרת הישוב (עופר נמרודי); מ.ש.נ.ד אחזקות נדל"ן (מאיר שמיר); משפחת לבנת; משפחת שימל; ואיש העסקים אבי פישר, שנחשב עד לא מזמן למקורבו של דנקנר.

ביולי 2013 המליצה רשות ניירות ערך להגיש כתב אישום נגד דנקנר. תיק החקירה עבר אז לידי פרקליטות מחוז תל אביב־מיסוי וכלכלה. ביום שני, יום לאחר שאיבד את אי.די.בי לאדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה, הודיעה פרקליטות מחוז תל אביב מיסוי וכלכלה לדנקנר על הגשת כתב אישום נגדו בפרשת הנפקת המניות בכפוף לשימוע. החשדות המיוחסים לדנקנר: תרמית בקשר לניירות ערך, עבירה של פרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח ועבירה של איסור עשיית פעולה ברכוש אסור.

סמדר ברבר צדיקצילום: מוטי מילרוד

בנוסף, הפרקליטות הודיעה כי תגיש כתבי אישום בפרשה בכפוף לשימוע גם נגד שטרום ואי.די.בי. החשדות המיוחסים לאי.די.בי: עבירות של תרמית בקשר לניירות ערך, עבירה של פרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח ועבירה של איסור עשיית פעולה ברכוש אסור. החשדות המיוחסים לשטרום: תרמית בקשר לניירות ערך, עבירה של פרט מטעה בתשקיף, עבירה של הפרת חובת דיווח, עבירה של איסור עשיית פעולה ברכוש אסור ועבירה של הדחה בחקירה. שמו של עדי שלג לא הופיע בהודעת הפרקליטות על הגשת כתבי האישום, וכאמור, נראה כי נחתם עמו הסכם עד מדינה.

מהבנק הבינלאומי נמסר בתגובה כי "הבינלאומי הוא בנק מתמחה ומוביל בפעילות בשוק ההון, והעמדת אשראי לפעילים בשוק ההון היא עניין שבשגרה בבנק. לגבי המתואר - הבנק מנוע מלהגיב מכיוון שהעניין מצוי בהליך משפטי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker