נציגו של אלשטיין: "נצא מהמשרדים בעזריאלי. רוצים לשדר תדמית אחרת"

שולם לפידות, נציגו של אדוארדו אלשטיין בישראל: "התרבות הארגונית שלנו 
ושל מוטי בן משה שונה. לנו יש ניסיון בניהול חברות ציבוריות. מוטי מתאים 
לתרבות הישראלית וגם לכך יש יתרונות. נצטרך ללמוד לגשר על הפערים בינינו, אבל החזון שלנו לאי.די.בי ולחברות הבנות שלה דומה - וזה מה שחשוב"

עמי גינזבורג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמי גינזבורג

מאיפה הכסף של מוטי בן משה? האם הדו"ח שחיברו עליו המשקיף, הרשות והכנ"ר יפורסם או לא? ונוחי – האם יערער על ההחלטה של השופט או יקבל אותה? ומה יהיה עם החובות הפרטיים שלו?

מרוב שאלות על נושאי לוואי — נשכחה קצת השאלה היותר מהותית: מה יהיה מעכשיו והלאה בקבוצת אי.די.בי? איך היא תנוהל? מי ינהל אותה? מי מהמנהלים הקיימים יילך הביתה ומי יישאר? ולא פחות חשוב – איך יסתדרו שני בעלי השליטה החדשים באי.די.בי — אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה?

בענני הסערה שעלו סביב דמותו הססגונית של בן משה, שותפו החדש, אלשטיין, נדחק מעט לשוליים.

מהדיון בבית המשפט שלשום הוא נעדר כמו גם ממסיבת העיתונאים שכינס לאחר מכן בן משה, שבה האשים את נוחי דנקנר בהכפשות נגדו.

אבל אסור לטעות: אלשטיין הולך להיות מעורב באי.די.בי לעומק. הוא לא מתכוון להשאיר את הבמה רק לבן משה. הניסיון שיש לו בניהול חברות ציבוריות, בנושאי ממשל תאגידי, בהבראת חברות בקשיים, בניהול מו"מ עם נושים - רב בהרבה מזה של בן משה. הוא לא מתכוון לוותר את מושכות הניהול. הוא יצטרך למצוא דרכים יצירתיות כדי לגשר על פערי הסגנון והתרבות הניהולית בינו ובין בן משה.

שולם לפידותצילום: דניאל בר און

היום אמור אלשטיין לנחות בישראל עם פמליה של עוזרים, ובהם גם אחיו, אלחנדרו, אשר מנהל איתו חלק מעסקי הנדל"ן בארה"ב וארגנטינה. במהלך הביקור ייפגשו אלשטיין ועוזריו עם מנהלים בקבוצת אי.די.בי במטרה ללמוד אותה לעומק. במקביל יתחילו אלשטיין ובן משה לגבש עמדות באשר לאנשים שהם רוצים בתפקידים הבכירים בקבוצה – בעיקר יו"ר ומנכ"ל לאי.די.בי פיתוח, שעומדת לעבור לידיהם במסגרת הסדר החוב.

לפמליה של אלשטיין יתלווה נציגו בישראל, שאול (שולם) לפידות, שנכח בכל ישיבות בית המשפט האחרונות. לפידות (34) מתעתד לעבור בקרוב עם אשתו (הישראלית לשעבר) וחמשת ילדיו מבואנוס איירס לישראל כדי לטפל בעסקיו של אלשטיין בישראל מקרוב.

כבר מצאת דירה בישראל, שולם?

לפידות: "עדיין לא. הכל עדיין טרי. חוץ מזה המחירים בישראל מאוד גבוהים. בהתחלה נגור בשכירות, כנראה בירושלים, קרוב למשפחה של אשתי".

האם אתם כבר יודעים מי ימונה כדירקטור מטעמכם באי.די.בי פיתוח?

לפידות: "בשלב הראשון מותר לנו למנות רק שני דירקטורים. מוטי בן משה אמר שהוא רוצה להתמנות כדירקטור מטעם אקסטרה. מהצד שלנו זה יהיה אדוארדו. למרות שהוא לא חי בישראל חשוב לו לשדר מסר שהוא נושא באחריות לניהול הקבוצה. מבחינה תפעולית ייתכן שאני אתמנה לדירקטור חליף שמייצג אותו כשהוא לא נמצא".

ואילו דירקטורים יצטרפו אליו בהמשך? אתה? סול צאנג? מריו בלכר? אלחנדרו אלשטיין?

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

"אחרי תקופת הביניים, כשנקבל את השליטה, נוכל למנות שלושה דירקטורים מצד אלשטיין ושלושה מצד בן משה. עוד לא החלטנו מי זה יהיה. אני כנראה אתמנה. אלחנדרו עסוק עם החברות בחו"ל, אז ככל הנראה לא יהיה לו זמן לכך. אבל הוא בטח יהיה מעורב בצוות שלנו בשלט רחוק. גם בלכר וצאנג שמעורבים בעסקים האחרים של אלשטיין באים בחשבון - אבל כאמור עדיין לא קיבלנו החלטה".

האם כבר יש החלטה מי יהיו היו"ר והמנכ"ל של אי.די.בי פיתוח? האם אהרון פוגל יהיה היו"ר?

"לא בטוח שפוגל יהיה היו"ר. כבר אמרנו שאנחנו מחפשים הנהלה מקצועית. זו אחת הדרכים לשפר את הממשל התאגידי באי.די.בי. אנחנו מחפשים אנשים שיש להם יכולת השפעה חיובית ומכירים היטב את השוק והכלכלה הישראלית. ברור לנו שהמנכ"ל והיו"ר צריכים להיות ישראלים, והיו"ר שייבחר יהיה יו"ר פעיל".

השותפות שלכם עם מוטי בן משה טרייה מאוד ולא נראית טבעית. נראה שסגנון ההתנהלות שלכם ושלו רחוקים מאוד זה מזה. הוא ממהר לצאת בהצהרות לתקשורת ואתם הרבה יותר זהירים. איך תצליחו לגשר על הפערים ביניכם? הרי תצטרכו לנהל את החברה ביחד?

"זה נכון. התרבות הארגונית שלנו שונה. לנו יש הרבה יותר ניסיון בניהול של חברות ציבוריות, והוא רגיל לעבוד בחברות פרטיות. את הניסיון הזה אנחנו נביא לאי.די.בי. מוטי מתנהל בסגנון קצת אחר, שיותר מתאים לתרבות הישראלית, וגם לכך יש יתרונות. נצטרך ללמוד לגשר על הפערים בינינו. אבל החזון שלנו לאי.די.בי ולחברות הבנות שלה דומה וזה מה שחשוב".

אדוארדו אמר בעבר שאי.די.בי התנהלה עם הרבה בזבוז; שיש הרבה מה לייעל בה והרבה מקומות לחסוך כסף. היכן זה יתבטא? האם תוציאו את ההנהלה מהמגדלים בעזריאלי?

"נבחן את כל החוזים ונראה מה אפשר לעשות בעניין המשרדים. בעתיד נרצה לעבור למשרדים צנועים יותר. זה חשוב גם מבחינת המסר והתדמית שאנחנו רוצים לשדר. חלק מהחיסכון יושג דרך קיצוץ הוצאות מיותרות על עורכי דין, יועצי תקשורת ואנשי יחסי ציבור. בשלב ראשון חשוב לנו דווקא לחזק את עובדי המטה הקיימים באי.די.בי. הם עברו תקופה לא קלה, ועכשיו נצטרך להתחיל לעבוד יחד כדי לשקם את הקבוצה".

מה לגבי המנהלים בקבוצת אי.די.בי שמזוהים עם נוחי דנקנר? אנשים כמו רפי ביסקר, חיים גבריאלי, סגי איתן וליאור חנס יישארו בקבוצה?

"בשלב הראשון נשתדל לא לעשות זעזועים. אין לנו רשימות שחורות אבל ברור שחלק מהאנשים שהזכרת כאן לא יישארו בקבוצה בטווח הארוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker