ביטול עסקת דיזינגוף סנטר: קרן ריט 1 תובעת מאדרי-אל 56 מיליון שקל

בפברואר 2013 חתמו אדרי־אל וריט 1 על הסכם לרכישת שטחי מסחר בקניונים בתל אביב ובקריית שמונה תמורת 175 מיליון שקל, 
אך אי הסרת השעבודים מהנכסים גרמה לביטול העסקה ■ עם הערת "עסק חי" בדו"חותיה, אדרי־אל ממשיכה לחפש רוכש לנכסים

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ביטול העסקה למכירת שטחי המסחר בדיזינגוף סנטר מידי חברת אדרי־אל לקרן הנדל"ן ריט 1 מגיע לבית המשפט. ריט 1, המנוהלת בידי שמואל סייד, דיווחה אתמול כי הגישה תביעה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בסך 56 מיליון שקל נגד אדרי־אל ונגד נאמן מחזיקי אג"ח שלה (סדרה ב'), חברת רזניק פז נבו נאמנויות.

בפברואר 2013 התקשרו ריט 1 ואדרי־אל, שנזקקה למזומנים כדי לעמוד בתשלומי החוב, בהסכם לרכישת 50% מהזכויות וההתחייבויות של אדרי־אל בדיזינגוף סנטר ו–25% מהזכויות וההתחייבויות בקניון בקרית שמונה. תמורת הרכישה, היתה אמורה ריט 1 לשלם 175 מיליון שקל. חלק מהנכסים הנרכשים בקרית שמונה היוו שעבוד לסדרת אג"ח ב' של אדרי־אל.

ואולם בסוף אפריל נאלצה ריט 1 לבטל את העסקה, לאחר שאדרי־אל הודיעה כי התגלו "סתירות פנימיות" בשטר הנאמנות של אג"ח מסדרה ב' בנוגע לסכומי הביטחונות שאדרי־אל נדרשת להפקיד אצל הנאמן לצורך שחרור השעבוד על הנכסים בדיזינגוף סנטר.

בפועל, פירעון האג"ח היה מחייב את החברה לשלם "קנס" של כ–50 מיליון שקל לבעלי הסדרה (הקבוע בשטר הנאמנות), מה שמנע מהחברה לשחרר את הנכסים ולהעבירם לקרן ריט 1.

דיזינגוף סנטר
דיזינגוף סנטרצילום: אייל טואג

עם ביטול העסקה, טענו בריט 1 כי אי־הסרת השעבוד על ידי הנאמן היא הפרת ההסכמים, ודרשו פיצוי של 17.2 מיליון שקל, בהתאם להסכמי המכר. מנגד, באדרי־אל טענו שלא היתה הפרה של העסקה, מאחר שהיא נחתמה תוך הסתמכות על מכתב כוונות שהוציא הנאמן.

בתביעה, ריט 1 מסבירה כי סכום התביעה, 56 מיליון שקל, "מגלם את אובדן הרווחים העתידיים שהיתה מקבלת, שנגרם עקב אי מימוש הסכמי המכר". לחילופין, ריט 1 דורשת מאדרי־אל את הפיצוי המוסכם בהסכמי המכר, 17.2 מיליון שקל.

אדרי־אל, שבשליטת גברי אדרי, נושאת בדו"חותיה הערת "עסק חי", ולפיה קיים ספק משמעותי בדבר המשך קיומה. לחברה מזומנים, שווי מזומנים ונכסים פיננסיים בסך של כמיליון שקל בלבד. היא חייבת למחזיק האג"ח מסדרה ב' כ–270 מיליון שקל ולמחזיקי האג"ח מסדרה א' עוד כ–45 מיליון שקל.

אג"ח מסדרה ב' מדורגות כעת על ידי מעלות S&P ברמה של חדלות פירעון (D), לאחר שלא עמדה בתשלומי החוב ביוני וביולי 2013, בשל ביטול העסקה עם ריט 1. מאוחר יותר ביולי השלימה החברה את התשלומים באמצעות הזרמת בעלים ומימושים.

ואולם מחזיקי אג"ח ב' החליטו שלא להעמיד כרגע את האג"ח לפירעון מיידי, במטרה לאפשר לחברה למצוא רוכש לנכסים, והם ממשיכים ליהנות מריבית צמודה של כ–7% (כולל הצמדה) בשנה.

על פי דו"ח מעריכים מדצמבר 2012, השווי ההוגן של הקניונים בקרית שמונה ובתל אביב מסתכם ב–392 מיליון שקל, גבוה מעל התחייבויות האג"ח של החברה. זו גם הסיבה שהאג"ח מסדרה ב' (הנושאת שעבוד) וסדרה א' (הלא משועבדת) נסחרות בתשואות נמוכות של 3.7% ו–5.9% בהתאמה, המלמדות על אמון המשקיעים. אדרי־אל גם נמנעת מלמחזר את החוב, מאחר שהמהלך דורש לשלם קנס פירעון מוקדם של עשרות מיליוני שקלים, כפי שקבוע בשטר הנאמנות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker