גורמים במערכת הבנקאות: רוב הבקשות לביטול דמי כרטיס נענות בחיוב

גורמים במערכת הבנקאות ציינו כי מרבית לקוחות הבנקים המבקשים מפקיד הבנק לפטור אותם מדמי הכרטיס הנגבים בגין כרטיסי האשראי - זוכים לפטור באופן כמעט אוטומטי ■ במילים אחרות: מדובר בעמלה הנגבית ב"שיטת מצליח"

סיון איזסקו
סיון איזסקו

גורמים במערכת הבנקאות ציינו כי מרבית לקוחות הבנקים המבקשים מפקיד הבנק לפטור אותם מדמי הכרטיס הנגבים בגין כרטיסי האשראי - זוכים לפטור באופן כמעט אוטומטי. במילים אחרות, מדובר בעמלה הנגבית ב"שיטת מצליח", כשלקוחות שלא מתלוננים משלמים את העמלה המלאה ואילו הלקוחות הערניים יותר מקבלים פטור.

לרוב דמי הכרטיס נגבים במסגרת החיובים החודשיים של כרטיס האשראי, אולם חיוב זה נעשה באופן אוטומטי וחברות כרטיס האשראי מעבירות את מרבית הסכום לבנק שהנפיק את הכרטיס ללקוח. חברות כרטיסי האשראי משמשות למעשה רק כצינור גבייה עבור הבנקים ועל כן הבנק הוא זה שרשאי להחליט על ביטול דמי הכרטיס.

מבחינת הבנקים, הכסף הגדול מפעילות הלקוחות בכרטיסי אשראי לא נובע מדמי הכרטיס אלא מהעמלות הנגבות דרך בתי העסק. מדובר על הכנסה של כ-700-500 מיליון שקל בגין דמי הכרטיס, לעומת הכנסות בהיקף של כ-3 מיליארד שקל מהעמלות הנגבות מבתי עסק.

אדם שולף כרטיס אשראי מהארנק
צילום: בלומברג

ההכנסה מהפעילות בכרטיסי אשראי נגזרת מהרכישות שמבצע הלקוח בכרטיס. בכל פעם שלקוח מבצע רכישה בכרטיס אשראי, חברת כרטיסי האשראי גובה מבית העסק עמלה בשיעור ממוצע של 1.2% מהיקף העסקה שהלקוח ביצע. חברת כרטיסי האשראי מעבירה חלק מהעמלה שהיא גובה מבתי העסק אל הבנק שהנפיק את הכרטיס ללקוח.

זהו אחד המגזרים הצומחים והרווחיים במערכת הבנקאות ועל כן לבנקים משתלם כיום להעניק ללקוחות פטור מדמי כרטיס - העיקר שהלקוח ימשיך לבצע רכישות בכרטיס המניבות לבנק עמלות הנגבות מבתי העסק. בתחילת השבוע פורסם כי בנקים שבבעלותם חברת כרטיסי אשראי גובים מהלקוחות דמי כרטיס יקרים פי שניים מדמי הכרטיס הממוצעים בבנקים שאינם מחזיקים בחברת כרטיסי אשראי בבעלותם.

פער המחירים בדמי הכרטיס נובע מהעובדה כי הבנקים שבבעלותם חברת כרטיסי אשראי, משווקים ללקוחות רק את הכרטיסים המונפקים על ידי חברת הבת שבבעלותם. למעשה הבנקים שבבעלותם חברת כרטיסי אשראי חוסמים את התחרות, ולא מוכנים לחתום על הסכמים לשיווק והפצת כרטיסי אשראי המונפקים על ידי חברה שאינה בבעלותם.

לעומת זאת, לבנקים שאין בבעלותם חברת כרטיסי אשראי אין אינטרס ספציפי בחברה כזו או אחרת ולכן הם מתקשרים בהסכם עם יותר מחברה אחת, כך שהלקוח יכול לבחור את זהות החברה שתנפיק לו את הכרטיס. זכות הבחירה מובילה לרוב לתחרות שמאפשרת ירידת מחירים. כך או כך, הממונה על ההגבלים העסקיים וכן המפקח על הבנקים לא מתערבים בסוגיות אלו ומאפשרים לבנקים שבבעלותם חברת כרטיסי אשראי להמשיך לחסום את התחרות בענף.

כיום כרטיס האשראי היחיד המשווק ללקוחות כלל הבנקים שאינו כרוך בדמי כרטיס הוא כרטיס האשראי FREE של לאומי קארד. מדובר בכרטיס אשראי חוץ בנקאי, כלומר הלקוח מבקש את הכרטיס ישירות מחברת לאומי קארד ולא מהבנק. החיוב החודשי מתבצע מחשבון הבנק של הלקוח, כמו כרטיס אשראי רגיל. הכרטיס הוא כרטיס ויזה בינלאומי שפטור מעמלות דמי כרטיס ועמלת תשלום נדחה. מסגרת האשראי ניתנת ללקוח בנפרד ממסגרת האשראי של הלקוח בבנק.

על כל כרטיס אשראי תשלמו יותר

בכרטיס אין הטבות צרכניות כלשהן, או אפשרות להמיר נקודות או כוכבים לנקודות במועדוני נוסע מתמיד של חברות התעופה ומכיוון שמדובר בכרטיס אשראי חוץ בנקאי, הוא אינו יכול לשמש את הלקוח למשיכת מזומן ולביצוע פעולות בכספומט ישירות מחשבון הבנק של הלקוח.

בזכות התערבות של המפקח על הבנקים, רשאי היום כל לקוח לבקש מהבנק כרטיס פשוט המאפשר ביצוע פעולות בכספומט בלבד, כשהכרטיס מונפק ללא עמלות. שילוב של כרטיס כספומט ללא עמלות וכרטיס לאומי FREE מאפשר ללקוחות להפטר מעמלות הכרטיס, אם הבנק מסרב לפטור את הלקוח מעמלות אלו.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום