האם בן משה יחבור למועדון ההון - או שיסדוק אותו - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

האם בן משה יחבור למועדון ההון - או שיסדוק אותו

מה יהיה טיב מערכת היחסים שלו עם הבנקים, הרגולטורים ובעלי העיתונים?

39תגובות

הסיפור נגמר. לאחר יותר משנה של מאבקי שליטה באי.די.בי, אישר היום בית המשפט המחוזי בתל אביב, בראשות השופט איתן אורנשטיין, את כשרות הכסף של מוטי בן משה, ואילו אנשי נוחי דנקנר משכו את בקשתם לעיכוב הליכים ולא ינצלו את האפשרות שניתנה להם לערער לבית המשפט עליון. המשמעות: הסתיים הסדר החוב באי.די.בי, השליטה עברה, תם העידן של נוחי דנקנר באי.די.בי ומתחיל עידן השליטה של בן משה ושותפו אדוארדו אלשטיין. ההחלטה של בית המשפט מלפני שלושה שבועות נותרה על כנה, ולא יערערו אליה. אלא שכל זה כבר היה ידוע קודם – וזהו אינו הדבר החשוב.

מה שהרבה יותר חשוב הוא מה יעשו בן משה ואלשטיין כאשר יקבלו את המפתחות לדלת הראשית של משרדי אי.די.בי, וכיצד ההחלטות הללו ישפיעו על כוחו של המועדון - אותה קבוצה של כמה מאות אנשים השולטת כיום על חלקים נרחבים מהמשק, ואשר נוחי דנקנר היה בשנים האחרונות יושב הראש הבלתי רשמי שלה.

השליטה, הדירקטוריון וההנהלה של אי.די.בי ישבו עד היום על כתפיהם של שורה של אנשים וגופים, שלכולם היה עד כה מערכת יחסים מורכבת של תן וקח עם הקונצרן ועם בעל השליטה בו. היא ישבה למשל, על כתפיהם של שני הבנקאים הבכירים בבנק הפועלים, ציון קינן ויאיר סרוסי. קינן, המנכ"ל, העמיד אשראי לטומהוק הפרטית של דנקנר ולאי.די.בי פיתוח, חלקו בלי ביטחונות. בעבר הוא סייע לדנקנר ברכישת "מעריב", ואילו בשנה האחרונה לא עשה מאמצים גדולים לגביית החובות האישיים של דנקנר אף שהכתובת כבר היתה על הקיר. סרוסי, היו"ר, שקודם למינויו ניהל את קרן מוסטנג שחלק ניכר מנכסיה היו של אי.די.בי, לא התנגד לכל אלה - אף שתפקידו העיקרי הוא לבקר ולבדוק את החלטות ההנהלה.

באותה מידה, דנקנר ואי.די.בי ניהלו מערכת יחסים עם בעלי העיתונים, בהם נוני מוזס מ"ידיעות אחרונות" ואליעזר פישמן בעל השליטה ב"גלובס", שנתנו לו עיתונות אוהדת וקיבלו ממנו תקציבי פרסום ותמיכה במאבקיהם. לדנקנר היתה מערכת יחסים עם בעלי משרד הפרסום גיתם, משה תאומים ומודי כידון - הוא נתן להם עבודה, הם סיפקו לו ייעוץ אסטרטגי.

היתה לו גם מערכות יחסי עבודה עם צוות יחצ"נים גדול שכלל בין השאר את רני רהב, אבי בניהו וניר חפץ: הם קיבלו שכר ותשלומים, ובתמורה יצרו עבורו ספינים שונים ומשונים, לרבות הכפשות של מתחרים ומבקרים. באופן שוטף, אי.די.בי מעסיקה זה שנים רבות, ובוודאי מאז שנוחי דנקנר רכש את השליטה בחברה, את משרד רואי החשבון סומך חייקין שבשליטת גדי סומך, ואת משרד עורכי הדין של רם כספי. וכאילו שכל אלה אינם מספיקים, דנקנר ובכירי אי.די.בי ידעו לעבוד תוך הבנה נוחה גם עם האנשים שעמדו בראש הגופים הרגולטוריים האחראים על אי.די.בי, בהם זהר גושן בימים שבהם כיהן כיו"ר רשות ניירות ערך, ועודד שריג בעת כהונתו כממונה על שוק ההון והביטוח. כל אלה, ועוד רבים אחרים, הם דמויות מרכזיות במועדון ההון הישראלי.

תומר אפלבאום

לא עניין של כסף

לכן, השאלה הגדולה היא מה יעשה עתה בן משה. על פי תסריט אחד, בן משה לא יעשה שום מהפכות. להפך, דווקא לאחר שנאלץ להילחם בהכפשות ובמניפולציות כדי לזכות בשליטה באי.די.בי, בן משה עשוי לחפש את הדרך הקצרה לקבל לגיטימציה וזכות כניסה ללב המועדון. עכשיו יותר קל לו. הכסף של קופת אי.די.בי אצלו, והוא יכול להציע לכולם עסקה שקטה, שהולכת בערך כך: אני אמשיך לשלם לכולכם את שכר הטרחה ולהזרים לכולם עבודות – ואילו אתם תקבלו אותי, תחבקו אותי, ותהפכו אותי לחבר. אתם תזמינו אותי למסיבות, לחתונות, לערבי התרומות ולאירועים החברתיים שלכם. אתם תפתחו לי את דלת ביתו של רני רהב ותשבו אתי במטבח שלו. אתם תעשו לי כבוד כאשר אבקש פגישה עם בכירים בבנק הפועלים ובבנק לאומי, ואתם תגיעו אלי למשרד כשאבקש זאת. בקיצור: מה שנתתם לנוחי דנקנר – עכשיו תתנו לי.

אנשים חכמים כבר אמרו שעסקים, מעל לרמת עושר בסיסית, אינם באמת עניין של כסף. הרי בן משה ואלשטיין הוכיחו זה עתה לבית המשפט שיש להם מספיק כסף אישי כך שהם, ילדיהם וניניהם יהיו נטולי דאגות פיננסיות. השאלה העמוקה יותר היא אפוא מה בדיוק מוטי בן משה מחפש.

האם הוא רוצה להיות דמות מקובלת בקרב האליטה העסקית־רגולטורית הישראלית? האם הוא מחפש כבוד והכרה? האם הוא כבר חושב קדימה על עוד רכישות, עוד עסקים, עוד שליטה? והאם כדי להשיג את כל אלה הוא יבחר לאמץ את השיטות שאיפיינו את שלטונו של נוחי דנקנר - דברים כמו עסקות בעלי עניין, מינוי דירקטורים ומנהלים מקורבים או בני משפחה, והפעלת מנופים ולחצים כלכליים על התקשורת ועל רגולטורים?

דודו בכר

אם יבחר, יש לבן משה את כל הכלים לכך. הפירמידה החדשה שהוא יצר אפילו גבוהה יותר מזו של דנקנר. אפשר להעריך במידה של ביטחון שהיועצים והמתווכחים של דנקנר ישמחו לעבוד אתו, אם רק ייאות לשלם את התעריף הרגיל.

כמה בכירים וכאלה המכירים את המנגנון של אי.די.בי מעריכים שכך בדיוק יקרה: בן משה יגלה לפתע שרבים מהמנהלים והיועצים הם בעצם מוכשרים, הם בעלי כריזמה ויש להם שליטה בחומר. אחרים יפחידו ויזהירו אותו שבלי שדרה ניהולית ותיקה ומנוסה יהיו לו קשה לשלוט על מכונה מורכבת ורבת זרועות ודירקטוריונים כמו אי.די.בי. אפילו אם ייכנס למשרדים במטרה לבצע שינויים – המערכת פשוט עשויה לשאוב אותו פנימה.

לחלופין, בן משה יכול לבחור בדרך ההפוכה: לעשות לראשונה מהפכה במגזר העסקי הישראלי ולערער את מועדון ההון הוותיק. הוא יכול להחליט על החלפת כל שדרת הניהול והייעוץ, להכניס אנשים טריים וחדשים שאינם נגועים בתרבות הסגידה לבוס של אי.דיבי ולהנחות אותם לפעול למען בעלי המניות והציבור.

הוא יכול לוותר על המועדון ולהתרחק ממנו, ובכך למשוך מתחת לרגליו כמה ממוקדי הכוח המרכזיים שעליהם התבסס בעשור האחרון. בן משה יכול ליצור ארגון רזה ולבחור במנהלים ובדירקטורים על פי היכולות, המקצועיות ומחיר השוק שלהם שלהם – ולא על פי מידת הנאמנות שלהם לבעל השליטה.

מוטי קמחי

בתסריט הזה יש לבן משה ולאלשטיין הזדמנות: שוק ההון, המערכת הפיננסית וגם הציבור יהיו מוכנים לקבל ממנו מהלך מקיף של ניקוי אורוות, הוצאת שלדים והקטנת עלויות ושומנים. הוא יכול לחשוף הרבה דברים שאנחנו רוצים לדעת ולספר לנו עליהם. אם ירצה, בן משה יוכל להראות למגזר העסקי הישראלי איך מנהלים קבוצת חברות ביעילות, בצניעות, בשקיפות, בהוגנות ותוך בוז לשיטות העבר ולתרגילים כמו עסקות בעלי עניין.

באיזה מסלול הוא יבחר? למרות ההכפשות והניסיונות של בעלי אינטרסים למצוא אצלו רבב, הדרך של בן משה עד כה לא היתה באמת קשה. ברגע שהוא החליט להפקיד בבית המשפט סכום כסף דומה לזה של הצעת קבוצת דנקנר, היה ברור שהנושים יעדיפו אתו - ולו כדי להיפרד מהאדם שנכשל והביא את החברה למשבר. עכשיו בן משה ואלשטיין יצטרכו לקבל את ההחלטה הכואבת באמת: האם הם בוחרים להיטמע בתוך מועדון ההון, שרק מחכה לאמץ אותם, או שהם מוכנים להוציא את עצמם ואת ישראל לדרך חדשה, אפילו אם זו החלופה הקשה והמאתגרת יותר.

מוטי קמחי


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#