הבעיה הכי קשה של דנקנר - חובות פרטיים של מיליארד שקל

על אף שבמשך השנים הבנקים התגאו כי הם מסוגלים לתת ולנהל אשראי טוב הרבה יותר מהגופים המוסדיים - במקרה של החברות של דנקנר קרה בדיוק ההפך

מיכאל רוכוורגר
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר
שלי אפלברג

"עצוב לי שלא כל האמת יצאה לאור" - זה היה המשפט היחיד שאמר אתמול נוחי דנקנר בבית המשפט המחוזי בתל אביב, כשנשאל אם איבד סופית את אי.די.בי, שבה היה בעל השליטה במשך כשעשר שנים וחצי, לפני שמשך את הבקשה לעיכוב ביצוע ההסדר.

כעת, לאחר שהשליטה באי.די.בי נלקחה ממנו, יצטרך דנקנר להתמודד עם הסוגיה הכי בעייתית מבחינתו, ואשר בגללה ניסה בכל הכוח לשמור על נתח ממניות אי.די.בי - פירעון חובותיו האישיים לבנקים, המרוכזים בחברות טומהוק השקעות וגנדן ונאמדים ב–800 מיליון עד מיליארד שקל. על אף שבמשך השנים הבנקים התגאו כי הם מסוגלים לתת ולנהל אשראי טוב הרבה יותר מהגופים המוסדיים - במקרה של החברות של דנקנר קרה בדיוק ההפך. בעוד היקף ההכנסות ביחס לחובות (ריקברי) אצל המוסדיים צפוי להגיע לכ–70%, במקרה של הבנקים המממנים בטומהוק וגנדן הוא יהיה נמוך בהרבה.

מתוך סכום זה החובות בטומהוק שבבעלות דנקנר מתפלגים לכ–150–200 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ–100 מיליון שקל לבנק דיסקונט, כ–50 מיליון שקל לקרדיט סוויס השווייצי (אי.די.בי החזיקה עד לאחרונה כ–3% מקרדיט סוויס ושותפה עם הבנק בקרן EMCO להשקעה באשראי של חברות בשווקים מתעוררים) ומזרחי טפחות החשוף לטומהוק בכ–30 מיליון שקל. בגין החובות הללו דנקנר העניק ערבויות אישיות, פיקדונות ומניות של גנדן. ואולם, נכון להיום לא ברור כמה שווים הביטחונות הללו. בתוך כך באחרונה רשם דנקנר חצי מביתו המפואר בהרצליה פיתוח, המוערך ב–40 מיליון שקל, על שם אשתו אורלי.

להבדיל מהבנקים הנושים בטומהוק, מצבם של הבנקים המממנים של גנדן הולדינגס, החברה האם של אי.די.בי אחזקות, טוב יותר. זאת בשל העובדה כי מצבם הכספי של שותפיו של דנקנר בגנדן, שחלקם העניקו ערבויות ללאומי ולמזרחי, טוב בהרבה מזה של דנקנר. החוב של גנדן כיום מתפלג באופן הבא: כ–450 מיליון שקל לבנק לאומי וכ–80 מיליון שקל למזרחי טפחות. לאומי מחזיק בערבויות של כל השותפים בגנדן בהיקף של כ–150 מיליון שקל, ולפי הערכות של גורמים משפטיים ובנקאיים נערך להגיש כבר בתקופה הקרובה לבית המשפט בקשה למימוש הערבויות האישיות שניתנו לו בעבר. גם למזרחי טפחות ניתנו ערבויות בגין החוב.

לאחר שמנכ"לית לאומי, רקפת רוסק־עמינח, נסוגה ממתווה הסדר חוב שגיבשה מול גנדן, שאמור היה לכלול מחיקה של כ–150 מיליון שקל, שלח לאומי בסוף אפריל האחרון מכתב לגנדן שבו טען כי הוא מעמיד את החוב של גנדן לפירעון מיידי. מאז לאומי המשיך לנהל התכתבות משפטית עם בעלי המניות בגנדן. כעת, לאחר שהשופט אישר את העברת השליטה לידי מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, לאומי, שהצביע בסיבוב השני בעד העברת השליטה אל הבעלים החדשים, צפוי להגיש את הבקשה למימוש הערבויות. מזרחי טפחות צפוי אף הוא בקרוב להתחיל לממש את הערבויות, כשבינתיים במהלך השבוע שעבר מכר כמה אחוזים ממניות אי.די.בי אחזקות שהיו משועבדות לו תמורת כ–1.5 מיליון שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

ביתו של נוחי דנקנרצילום: דודו בכר
צילום: דודו בכרצילום: דודו בכר
צילום: דודו בכרצילום: דודו בכר
צילום: דודו בכרצילום: דודו בכר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker