במאבק על 50 מיליארד שקל בשנה, שוכחים את הציבור

המסלקה הפנסיונית אמורה לשנות מהיסוד את יחסי הכוחות בין הצרכן לגופי הפנסיה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסא ששון

צמד המלים אולי מעורר אצל מרבית הקוראים פיהוק רחב, אך המסלקה הפנסיונית אמורה לשנות מהיסוד את כללי המשחק ויחסי הכוחות בין הצרכן (החלש כיום) לבין גופי הפנסיה (החזקים). המסלקה היא למעשה מאגר מידע על כל החסכונות הפנסיוניים שלנו לאורך השנים. מאגר זה יעניק לצרכן מידע על חסכונותיו, ויאפשר לו לנייד את החסכונות הפנסיוניים בצורה יעילה.

הדבר יחייב את הגופים הפנסיוניים להתחרות על כספו של הצרכן, שלא תמיד יודע היכן מנוהל החיסכון הפנסיוני שלו ואילו תשואות הוא מניב לו. המהלך עשוי להוביל גם לשחרור התלות בסוכני הביטוח ובמנהלי ההסדרים הפנסיוניים. בעתיד אף תאפשר המסלקה למעסיקים להעביר ישירות את ההפקדות של העובדים, ובכך להוזיל לחוסכים את עלויות הניהול הפנסיוני.

על פי נתוני משרד האוצר, בכל שנה מופקדים בישראל כ–50 מיליארד שקל בחיסכון הפנסיוני. נוסף על כך, יש כ–10 מיליארד שקל של חסכונות פנסיוניים אבודים. הסיבות לאובדן של חיסכון פנסיוני הן מגוונות, כמו מעבר מקומות עבודה, כתובת מגורים לא עדכנית וסתם שיכחה. לפני כשנה הקים משרד האוצר את אתר הכסף האבוד, שנועד לעזור לציבור למצוא את אותם חסכונות פנסיוניים אבודים. אבל זה אתר זמני, ומי שאמור להחליפו היא המסלקה הפנסיונית.

בתחילת 2014 החלה לפעול המסלקה, וכל הגופים הפנסיוניים - הן מנהלי הכספים הפנסיוניים (היצרנים) והן מנהלי ההסדרים הפנסיוניים - מחויבים להעביר למסלקה את כל המידע הקשור לחיסכון. הדרך להעברת המידע היא באמצעות הממשק האחיד, כלומר שפת מחשב אחידה שבה כולם מחויבים להשתמש. ואולם, מתברר כי הממשק הזה עדיין לא מושלם.

עמוס מרום צילום: איתמר הלפרין

בשיחה בשבוע שעבר עם עמוס מרום, מנכ"ל חברת סוויפטנס מקימת המסלקה, הוא אמר: "יש פערי מידע בין מה שזורם לסוכנויות ההסדר ישירות מהיצרנים לבין המידע שמגיע מהמסלקה. את הפער הזה צריך לסגור. הבעיה היא היצרנים שאינם מעבירים את המידע כיאות בממשק האחיד". כלומר, מרום מודע לכך שהמסלקה שלו אינה פועלת באופן מיטבי, אך לדידו הוא אינו האשם אלא דווקא היצרנים שאינם מעבירים את המידע כיאות. מי שאמורה לכפות על היצרנים להעביר את המידע באורח תקין היא דורית סלינגר, המפקחת על שוק ההון באוצר.

למרום יש אינטרס כלכלי מובהק כדי שהמסלקה שלו תפעל במהרה וכיאות. למעשה, יש לו אינטרס של 10 מיליון שקל, בדמות מענק שהאוצר ייתן לסוויפטנס. באוצר מצפים כי ברבעון השני תפעל המסלקה באורח תקין כדי שסוויפטנס תקבל את המענק, שאמור לממן חלק מעלויות ההקמה של המסלקה. את היתר ישלם הציבור באמצעות תשלום על המידע שיקבל מהמסלקה הפנסיונית. התשלום אמור להיות נמוך מזה שאנחנו משלמים כבר עתה למנהלי ההסדרים הפנסיוניים עבור אותו מידע שיתקבל מהמסלקה.

סוויפטנס תפעיל את המסלקה במשך 10 שנים. היא תשב על אוטוסטרדת המידע של החיסכון הפנסיוני, ולא רק שתגבה תשלומים עבור המידע שתספק לחוסכים ולמנהלי ההסדרים הפנסיוניים, אלא גם תגבה בעתיד כסף עבור ההפקדות הפנסיוניות שיבצעו המעסיקים.

מי ששולט על המידע הפנסיוני יוכל לשלוט על אופן הניתוב של 50 מיליארד שקל בשנה. סכום זה הביא להתנגשות בשבוע שעבר בין פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים, ששולטים כיום באוטוסטרדת המידע, לבין מי שהקים את המסלקה הפנסיונית, סוויפטנס בניהולו של מרום. פורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים יצא בשבועיים האחרונים במודעות ענק בעיתונים, שבהן הוא מתריע על כך שהמסלקה אינה מתפקדת כיאות וכי הציבור עלול להיפגע מכך.

מרום, שראה כיצד המונופול החדש שהוא בונה עתיד לברוח לו מהידיים, שלח לפורום מנהלי ההסדרים הפנסיוניים מכתב חריף - שבו האשים אותם בניסיונות להכשיל את המסלקה הפנסיונית מתוך אינטרסים זרים. מרום גם מיהר להודיע על מסיבת עיתונאים כדי שתוצג בה המסלקה הפנסיונית (מסיבת העיתונאים היתה אמורה להתקיים אתמול). ואולם, לפי עצת יועץ התקשורת שלו, מוטי שרף, ביטל את האירוע, משום שנציג האוצר לא היה אמור להשתתף בו. שרף הסביר למרום כי על אף שסוויפטנס היא חברה מסחרית והמסלקה היא פרויקט מסחרי, יש לרתום במאבק הזה את האוצר לצדם.

יש לדאוג שהאינטרסים של סוויפטנס (שטרם דאגה לכך שהמסלקה תעבוד כיאות), התנהלות חברות הביטוח (שאינן מעבירות את המידע ואינם נענשים בשל כך) או האינטרסים של פורום ההסדרים הפנסיוניים (שפירסם את אותן מודעות) לא יפגעו במהלך הכה־חשוב לציבור. עתה על סלינגר להפגין מנהיגות ולהראות כי היא מסוגלת לפעול למען רווחת הציבור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום