הסכם לשותפות בלווייתן: ימכרו גז לרשות הפלסטינית ב-1.2 מיליארד ד'

השותפות בלווייתן התחייבו לספק כ-4.75 BCM של גז טבעי לתחנת כח שתוקם באזור ג'נין, לתקופה של 20 שנה ■ יצחק תשובה בירך בערבית ואמר: "כלכלה חזקה ויציבה תביא לשלום וליציבות באזור כולו"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

השותפות במאגר הגז הענק לווייתן דיווחו היום (א') על חוזה ראשון למכירת גז. קבוצת דלק (באמצעות אבנר ודלק קידוחים), נובל אנרג'י ורציו מסרו כי חתמו על חוזה עם חברת Palestine  Power Generation Company לרכישת גז להפעלת תחנת כח שתוקם באזור ג'נין, בצפון הגדה המערבית, בתמורה כוללת של כ-1.2 מיליארד דולר

השותפות בלווייתן התחייבו לספק כ-4.75 BCM של גז טבעי לתקופה של 20 שנה. כמות הגז שתירכש קטנה ביחס לחוזים אחרים שנחתמו במאגר הגז השכן - תמר. עם זאת, מדובר בחוזה ראשון ללווייתן ומכאן חשיבותו. כלל עתודות הגז בלווייתן נאמדות ב-538 BCMשל גז טבעי, לא כולל פוטנציאל הנפט הקיים בו. לחברה הפלסטינית קיימת זכות להפחית את הכמויות שיירכשו בהתאם למנגנון הקבוע בהסכם האספקה.

לפני ההודעה הופסק המסחר בניירות הערך של אבנר, דלק קידוחים ורציו, בהמתנה לדיווח על "אירוע מהותי". טרם ההפסקה רציו עלתה ב-3%. אבנר טיפסה ב-0.7% ודלק קידוחים ב-0.3%. קבוצת דלק, החברה האם של דלק קידוחים ואבנר – הוסיפה 1.03%.

חברת PPGC צפויה להקים בג'נין תחנת כח שתספק MW200. משך ההקמה המוערך הוא כ-30 חודשים והעלות המוערכת להקמה היא 300 מיליון דולר. החברה מוחזקת על ידי מספר בעלי מניות והאחזקה העיקרית היא של חברת החשמל הפלסטינאית. עוד מחזיקה עיקרית היא חברת CCC, המתמחה בהקמה וביצוע פרויקטים בתחום האנרגיה. נכון להיום, הרשות הפלסטינית צורכת 8% מסך ביקוש החשמל בישראל עם גידול ביקושים שנתי של כ-6%.

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק, אמר: "אני מאמין שכלכלה חזקה ויציבה בין הצדדים תביא לשלום וליציבות לאזור כולו - וכולם ייהנו משגשוג כלכלי וצמיחה. השלום הוא עשייה משותפת, שיתוף פעולה כלכלי, כבוד ואמון הדדי. שיתופי פעולה כלכליים כדוגמת ההסכם שנחתם היום יעזרו לקרב בין המדינות ויתרמו לבניית בסיס לשלום. יהיה ניתן לייצר מקומות עבודה חדשים רבים, שיתוף פעולה בעסקים וביזמות – כל אלה יחברו את הרצון המשותף של כל הצדדים להגיע להבנות ולשלום".

"הגז הטבעי משמש כגשר לשלום ומפיתוח מאגרי הגז שנתגלו בשנים האחרונים יכולים ליהנות גם אזרחי ישראל, גם הפלסטינים ואני תקווה שבעתיד גם אזרחים ממדינות שכנות", אמר יוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים. "מדובר בחוזה ראשון ללווייתן שמהווה את יריית הפתיחה להתקדמות בפיתוח המאגר שצפוי להיות פרויקט התשתית הפרטי הגדול ביותר אי פעם בישראל".

לוסון פרימן, סגן נשיא נובל אנרג'י: "נובל אנרג'י מקדמת בברכה את ההסכם ההיסטורי הזה, הראשון ללוויתן. אנו מקווים להגיע בקרוב למצב המאפשר לנו לחתום על הסכמים נוספים לאספקת גז טבעי הן ללקוחות מקומיים והן לייצוא. אנו מצפים לפיתוחו של לוויתן בהקדם האפשרי".

הסכם האספקה כולל מספר תנאים מתלים, ובהם אישור הפיתוח של פרויקט לוויתן על ידי המוכרים, קבלת כל האישורים הרגולטוריים והאחרים הנדרשים לפיתוח הפרויקט ולייצוא גז ממנו, סגירה פיננסית של מימון הפיתוח של הפרויקט וכן סגירה פיננסית מצד הרוכשת של מימון הקמת תחנת הכוח.

במסגרת אישור יצוא הגז מישראל, ממשלת ישראל קבעה כי מכסות היצוא לרשות הפלסטינית ולירדן ייחשבו כחלק ממכסת יצוא הגז הכללית. ועדת צמח המליצה על יצוא של כ-50%-60% מעתודות הגז, אולם הממשלה לבסוף החליטה להגדיל את החלק של המשק המקומי, כך שרק 40% מעתודות הגז יופנו ליצוא.

את השותפות במאגר לווייתן ייצגו בעסקה עורכי הדין דן הכהן ואדי אשכנזי ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

התקדמות במגעים עם וודסייד

במקביל, בשבוע שעבר דווח על התקדמות במגעים בין ענקית האנרגיה האוסטרלית וודסייד לבין קבוצת דלק , נובל אנרג'י ורציו. לפי הערכות, וודסייד - שצפויה לרכוש כ-30% מהזכויות במאגר לווייתן תמורת כ-1.5 מיליארד דולר - הסכימה להגדיל את התמורה לשותפות בכמה מאות מיליוני שקלים. קבוצת דלק לא אישרה הפרטים אך מסרה כי "הצדדים מנהלים משא ומתן רציף במטרה לחתום על הסכם מכירת זכויות מחייב".

במהלך השבועות האחרונים יצאו בכירי קבוצת דלק למפגשים תכופים עם הנהלת וודסייד בארה"ב, בהם דרשו לעדכן את הסכם העקרונות שנוסח לפני כשנה. וודסייד, המתמחה בהנזלת גז (LNG), התחייבה בהסכם לשלם כ-1.25 מיליארד דולר לשותפות במאגר, לפי שווי של כ-5 מיליארד דולר ללווייתן. בנוסף התחייבה ענקית האנרגיה לשאת בהוצאות שונות שעשויות להגיע עד לכ-250 מיליון דולר נוספים, ובכללם מימון קידוח אקספלורציה למטרות נפט.

אסדת קידוח "לוויתן"צילום: אלבטרוס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker