זהבה גלאון: "אקדם הצעת חוק להפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים"

גלאון כתבה את הדברים בעקבות הפרסום ב-TheMarker לפיו בנקים שבבעלותם חברת כרטיסי אשראי, אינם משווקים ללקוחותיהם כרטיסי אשראי של חברות מתחרות וכתוצאה מכך נוצר מצב של תחרות נמוכה

סיון איזסקו
שתפו בפייסבוק

חברת הכנסת זהבה גלאון (מר"צ) פנתה היום במכתב רשמי למפקח על הבנקים דודו זקן, בבקשה שבנק ישראל יקדם "מהלך של הוצאת חברות כרטיסי האשראי מבעלותם של הבנקים".

גלאון כתבה את הדברים בעקבות הפרסום ב-TheMarker לפיו בנקים שבבעלותם חברת כרטיסי אשראי, אינם משווקים ללקוחותיהם כרטיסי אשראי של חברות מתחרות וכתוצאה מכך נוצר מצב של תחרות נמוכה. כפועל יוצא מהתחרות הנמוכה, בבנקים שבהם משווקים רק כרטיסי האשראי של חברת הבת, משלמים הלקוחות דמי כרטיס יקרים פי שניים מאשר מקובל ביתר הבנקים.

פתרון אפשרי אחד לכך הוא חיוב כל הבנקים לשווק את כרטיסי האשראי של כלל הגופים המנפיקים כרטיסי אשראי, ופתרון מלא יותר הוא הפרדה בין חברות כרטיסי האשראי לבין הבנקים.

זהבה גלאון צילום: אמיל סלמן

גאלון כתבה כי "הריכוזיות הגבוהה בענף הבנקאות מסכנת את המשק ומגדילה את עלויות השירותים הבנקאיים לציבור הרחב. הוועדה להגברת התחרותיות בבנקים עמדה על הסיכון הגלום בריכוזיות בענף, ואף הציעה פתרונות טובים וראויים, אך הותירה בחוץ היבט חשוב - בעלות הבנקים על חברות כרטיסי האשראי, שפוגעת בתחרותיות שוק האשראי ללקוחות פרטיים".

עוד ציינה כי "במצב הקיים היום, הבנקים הגדולים מחזיקים, הלכה למעשה, במונופול על האשראי במשק. התוצאה של מונופול זה, כשל כל מונופול, היא מכירת השירות במחירים גבוהים מהמחיר התחרותי, ובמקרה זה – גביית עמלות מופרזות וקביעת ריביות גבוהות ובלתי מוצדקות. למצב עניינים זה ישנו פתרון פשוט – הוצאת חברות כרטיסי האשראי מבעלותם של הבנקים. צעד כזה יהפוך את חברות כרטיסי האשראי למתחרות בבנקים בשוק האשראי. במצב הקיים, ברור כי חברת לאומי קארד, הנמצאת בבעלות בנק לאומי, או חברת ויזה כאל, שבבעלות דיסקונט, לא יתחרו בחברות האם שלהן ולא יציעו לציבור שירותים במחיר מוזל".

"לפיכך, אבקשך לקדם מהלך של הפרדה בין חברות האשראי לבין הבנקים המחזיקים בהן, במטרה להגדיל את התחרות במערכת הבנקאית ולהוזיל את העלויות לציבור הרחב. בכוונתי ליזום חקיקה פרטית בנושא זה, אם תבחר שלא לקדם מהלך זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker