אי.די.בי מזהירה: עלולים לאבד השליטה בשופרסל בתוך חצי שנה - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אי.די.בי מזהירה: עלולים לאבד השליטה בשופרסל בתוך חצי שנה

איבוד השליטה נובע מהגבלות שקובע החוק על מבנה הדירקטוריון בחברות התחתונות בפירמידה - שעשויות לקבוע גם את על צורת הרישום החשבונאי ואיחוד תוצאותיה של שופרסל ■ ב-2010 רשמה דסק"ש רווח חשבונאי של 1.29 מיליארד שקל מאיחוד דו"חות שופרסל

14תגובות

בשנת 2010 ביצעה אי.די.בי מהלך שנוי במחלוקת, שאפשר לה לרשום רווח חשבונאי של 1.29 מיליארד שקל. דסק"ש, אחת מחברות האחזקה העיקריות של הקבוצה, איחדה בדו"חותיה לראשונה את תוצאות החברה הבת שופרסל, לאחר שעלתה מאחזקה של 42% בהון ל-50.3%. כנגד המהלך, שאפשר לשופרסל לחלק דיווידנדים לחברה האם אי.די.בי פתוח, עומדת כיום תביעה ייצוגית.

ארבע שנים מאז, אי.די. בי - שהשליטה בה עברה היום מנוחי דנקנר לאנשי העסקים מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין – עומדת כנראה לבצע סיבוב הפוך. אי.די.בי מזהירה כי היא עלולה לאבד את השליטה בשופרסל ולהפסיק לאחד את החברה בדו"חותיה. המהלך, שעשוי לצאת אל הפועל כבר בחצי שנה הקרובה, עשוי להסב לקבוצה הפסד חד פעמי של כ-150 מיליון שקל.

אי.די.בי מסבירה כי במסגרת בחינת חוק הריכוזיות "זוהו לאחרונה, בין היתר, שאלות באשר להשלכות על מעמדן של אי.די.בי ודסק"ש כשולטות בשופרסל". איבוד השליטה בשופרסל, אם אכן יקרה, נובע מהגבלות בקשר למבנה הדירקטוריון בחברות התחתונות של פירמידות עסקיות. ההגבלות קובעות, בין היתר, שהדירקטוריון יכלול רוב של דירקטורים בלתי תלויים, וכן שמספר הדח"צים יהווה לפחות מחצית.

אליהו הרשקוביץ

הגבלות אלה מצביעה על כך, שדה פקטו, קבוצת אי.די.בי עלולה לאבד את השליטה בחברות התחתונות בפירמידה העסקית, ולכן הקבוצה מחויבת לעדכן את הטיפול החשבונאי בהן. עם זאת, ההוראה - שרלוונטית גם לקבוצות עסקיות אחרות בבורסה - אינה חד-משמעית, ולכן היא נתונה כעת לפרשנות של עורכי דין ורואי חשבון שיצטרכו להחליט על דרך הטיפול בה.

כיום, אי.די.בי שולטת בשופרסל באמצעות דיסקונט השקעות (73%), המחזיקה בכ-47% מהון מניותיה של שופרסל. אם דסק"ש תאבד השליטה, שווי האחזקה בשופרסל ייקבע לפי מחיר השוק - 1.377 מיליארד שקל נכון להיום, ולא לפי השווי בספרי אי.די.בי - 1.532 מיליארד שקל. כלומר, שינוי הרישום החשבונאי יביא להפסד חד פעמי של כ-150 מיליון שקל.

בנוסף לשופרסל, אי.די.בי הזהירה כי החוק עשוי "להשפיע לרעה באופן מהותי" על הערך בר ההשבה מהשקעות של הקבוצה בחברות שאינן נשלטות על ידה. אי.די.בי מסבירה כי תצטרך להציג השקעות מסוימות כ"מוחזקות למכירה" ותמדוד אותן לפי הנמוך מבין שתי האופציות: ערכן בספרים או השווי ההוגן בניכוי עלויות מכירה. בנוסף אי.די.בי מציינת כי עלולה להיות "השפעה לרעה" על רישום עתודות למסים נדחים או נכסי מסים נדחים.

בסוף הדברים אי.די.בי מציינת כי בחינת השלכותיו החשבונאיות של חוק הריכוזיות עשויה להימשך מספר שבועות ואולי אף יותר מכך. היא מסייגת ומדגישה כי "בשלב זה לא ניתן להעריך מתי היא תסתיים ומה תהיינה תוצאותיה בנושאים שצוינו, וכן לא ניתן להעריך מתי וכיצד ישפיעו אותן תוצאות על הדו"חות הכספיים של החברה שיפורסמו להבא".

מעבר לארבע שכבות - עד 2017

לפני כשלושה שבועות הציגה אי.די.בי את ההשלכות המבניות על הפירמידה – על רקע ההוראה לצמצום את הקבוצה למבנה של שתי שכבות בתוך שש שנים. בין השאר הקבוצה מסרה כי דיסקונט השקעות לא תהיה רשאית לשלוט עוד בחברות מתחתיה החל מדצמבר 2017 (ארבע שנים מהחלת החוק). החברה האם של דיסקונט השקעות – אי.די.בי פיתוח - לא תוכל עוד לשלוט עוד בחברות שמתחתיה החל מדצמבר 2019. אם בתום התקופה הקבוצה לא תסתדר במבנה שנקבע בחוק – חברות בקבוצה יועברו לרשותו של נאמן.

במסגרת הגילוי, חברות הנדל"ן המניב  גב ים  וישפרו מקבוצת אי.די.בי מסרו כי הן נמנות על "השכבה החמישית" והתחתונה בפירמידת אי.די.בי; חברת הנדל"ן נכסים ובנין וחברת האחזקות כור מסרו כי הן ממוקמות בשכבה הרביעית בפירמידה; ודיסקונט השקעות ציינה כי מיקומה בשכבה השלישית. מעל דיסקונט השקעות נמצאות שתי חברות אחזקה נוספות - אי.די.בי פתוח ומעליה אי.די.בי אחזקות, שעומדות כיום במרכז הסדר נושים שמבצעת הקבוצה.

חוק הריכוזיות קבע כי בתוך שש שנים, הפירמידות באחד העם יתכווצו לשתי "שכבות" בלבד – כלומר חברה אם וחברה בת בלבד. כיווץ הפירמידה נועד למנוע פגיעה בזכויות של בעלי מניות המיעוט או עושק שלהן על ידי החברות הנמצאות "במעלה הפירמידה" או בעלי השליטה. בכלל זאת, החוק חל גם על חברות אג"ח, כלומר – חברות שהנפיקו בבורסה איגרות חוב סחירות, אך לא מניות.

גב ים, ישפרו, שופרסל ודיסקונט השקעות הסבירו כי מאחר שמדובר בחברות הנמצאות בשכבות החמישית, הרביעית והשלישית (בהתאמה), הרי שבתוך ששה חודשים, הדירקטוריון שלהן יכלול רוב של דירקטורים בלתי תלויים כאמור, וכן שמספר הדירקטורים החיצוניים (דח"צים) יהווה לפחות מחצית ממספר חברי הדירקטוריון ("לאחר שהופחת ממנו אחד, בעיגול כלפי מעלה, ולא פחות משני דירקטורים חיצוניים", הוראת החוק המדויקת).

שינוי מבנה הדירקטוריון עשוי להקשות על פגיעה וניצול של החברות הנמצאות ב"תחתית" הפירמידה, וזאת על ידי הגברת האפקטיביות של הממשל התאגידי. בכלל זאת, רוב של דירקטורים בלתי תלויים עשוי למנוע עסקות בעלי עניין שאינן לטובת החברה (אלא, למשל, לטובת אינטרסים זרים, כמו אלה של בעל השליטה); וצפוי בין היתר להקשות על בעלי השליטה בפירמידה "לתעל" (tunneling) הטבות כספיות שונות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#