בן משה לאחר אישור הצעתו בביהמ"ש: "דנקנר ניהל נגדי מסע בזוי. לא אני השמדתי כספי משקיעים"

במקביל נקבע עיכוב ביצוע לזמן בלתי מוגבל ■ אורנשטיין על הדו"ח בעניין בן משה: "אין ראיה שיש בה כדי לשמוט את הקרקע בהסדר אי.די.בי"; "מקור הכספים מהפעילות השוטפת של הקבוצה ולא ממקור זר" ■ השופט קבע כי על ערעור להיות מוגש תוך 15 יום

שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, איתן אורנשטיין, הכריע בצהריים סופית וקבע כי אי.די.בי תעבור מידי נוחי דנקנר לידי אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה. עורכי דינו של נוחי דנקנר ביקשו צו עיכוב ביצוע להחלטה אך עורכי הדין של הנאמנים הודיעו על התנגדותם. השופט אורנשטיין אישר עיכוב ביצוע לזמן בלתי מוגבל כדי לתת לאפשר הגשת ערעור, כאשר על הערעור להיות מוגש תוך 15 יום.

לפי ההסדר, קבוצת אלשטיין אקסטרה עלולה למשוך את ההצעה אם יעוכב פסק הדין ב-30 יום. לדברי אורנשטיין, המשמעות לעיכוב הינה שנושי החברה ייספגו נזק של מאות מילוני שקלים. חוסר הוודאות בדבר השליטה בקונצרן עלול להשליך על יציבותו. עם זאת, אורנשטיין אמר כי באיזון הראוי, יש מקום לעכב את פסק הדין. הסכום שהפקידה קבוצת דנקנר יופקד בבית המשפט ויהיה תחת שליטת המשקיף ובית המשפט ולא יבוצעו כל פעולות בחברה.

אורנשטיין אמר בדיון כי הדו"ח של רשות ני"ע, המשקיף מטעם בית המשפט וכונס הנכסים הרשמי מראה כי "מקור הכספים של בן משה מחשבונות הפעילות השוטפת של הקבוצה ולא קיים ממקור זר". לדברי אורנשטיין, "אין ראיה שיש בה כדי לשמוט את הקרקע בהסדר". השופט אורנשטיין קבע כי הדו"ח על נכסי בן משה לא יפורסם ויועבר לידי קבוצת אקסטרה של בן משה ואדוארדו אלשטיין.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

לאחר החלטת השופט ערכו בעלי השליטה החדשים, חברת אקסטרה וחברת דולפין הנשלטת על ידי אדוארדו אלשטיין, מסיבת עיתונאים באגף החדש של מוזיאון תל אביב, בה חשף בן משה את מסכת הייסורים אותה עבר בשבועות האחרונים.

"למרות שאני לא השמדתי את כספי המשקיעים והימרתי בכספי החוסכים הוביל נוחי דנקנר מסע בזוי כנגדי. מדובר מסע דה-לגיטימציה שנמשך גם בשעות האחרונות. כיום כבר מותר לחשוף כי כלל הפרסומים השקריים בכלי התקשורת נועדו רק בשביל שנצרף את דנקנר להיות חלק מקבוצת אקסטרה אלשטיין".

"דיווחנו לרשויות על הניסונות להדיח עדים לשקר", סיפר בן משה ואמר כי לא ייכנעו ללחצים, מרומזים יותר או פחות. "אין לי ספק כי הפרסומים נגדי מטעם דנקנר לא יפסקו אך ראוי שהציבור ישים לכך את הלב". לשאלה האם מדובר בפניות של דנקנר עצמו הסביר בן משה כי "במעגלים שניים ושלישיים אשר איימו עלי ועל הקבוצה לצרף את דנקנר, אך מעולם לא חשבתי ולא קיבלתי את ההצעה".

"אני מכיר סביבות פעולה תחרותיות  קבוצת אקסטרה לא הגיע לאן שהגיע מבלי שאבין משהו בתחרות. המאבק ביני ובין דנקנר לא היה תחרותי. זה היה מאבק בין דקנר אשר לא הכיר בכך כי לנושים יש זכות להגיע לעתיד חדש. במסע ההכפשרה של דנקנר הכל היה מותר. התשובה שלי היתה שקיפות. אני שמח שגישה זאת עזרה לגל השקרים להתנפץ כי הגיע הזמן לפעול לשיקום הקבוצה. אי.די.בי אינה נחלתו הפרטית של איש. קברניט הקבוצה חייב לזכור זאת כפי שהשופט ראה לנכון להזכיר לנו זאת היום.

נוחי דנקנר ביציאה מבית המשפט, היוםצילום: דניאל בר און

"אני מתחייב לגישה חדשה של צניעות כבוד ומחויבות. איש עסקים אינו סלבריטי ואינו צריך לככב במדורי הרכילות, אלא לתת כבוד לעבודה קשה ומועילה. בסולם הערכים שלי אדם לא נמדד לפי עושרו. אלשטיין ואני נחושים להשיא ערך לנושים ולבעלי המניות. יש לנו חזון סדור לגבי כל אחת מהפעילויות. בכל פעילות עסקית של אסקטרא באירופה היא מוגדרת כמחוללת התחרות. את הבשורה הזאת נביא לציבור הישראלי כך שהלקוחות שלנו הישראלים יוכלו להנות מאלפי שקלים חיסכון בשנה. זאת לא הבטחה. זאת המציאות. אי.די.בי יוצאת לדרך חדשה. יושרה מסירות והשגת מעל ומעבר עבור הלקוחות והחברה.

אייל גבאי וחגי אולמי יפקחו על הסדר הנושים

השופט אורנשטיין מינה את אייל גבאי וחגי אולמן לפקח על הסדר הנושים ויפקידו כל אחד מיליון שקל התחייבות עצמית. השופט הורה לקבוצת אלשטיין-בן משה להעביר את התשלום הראשון עד 14 בינואר. כמו כן, הורה השופט לשחרר לידי קבוצת דנקנר-גרנובסקי את כל הכספים שהפקידה בקופת בית המשפט, וקבע כי כל הדירקטורים יפוטרו וכי החברה תמנה במקומם 9 דירקטורים ומנכ"ל.

לאחר שמסר אורנשטיין את החלטתו פנה אחד מעורכי דינו של דנקנר בבקשה לעיכוב ביצוע ההחלטה. "אני מבקש 10 ימים על מנת לבדוק אפשרות ערעור לבית המשפט העליון ולחסוך את התפרקות הקבוצה". עורך הדין מטען מטעם הנאמנים נדב ויסמן הודיע על התנגדותו: "אנחנו מתנגדים לבקשת עיכוב הביצוע של קבוצת דנקנר. לא הוגש עדיין ערעור ולכן אין לעכב את ההחלטה על פי הדין הישראלי".

מוטי בן משה, היום בבית המשפטצילום: נמרוד סונדרס

לדברי ויסמן, "באפריל 2014 מצבה של אי.די.בי פיתוח ידרדר. אי אפשר לעכב את ההסדר וצריך להיערך לכך. כשבוחנים את מאזן הנוכחות, האינטרס שצריך לבחון הינו של הנושים ולא של בעלי השליטה לשעבר. במקום בו הנושים בחרו ברוב, צריך לאמץ את ההצעה אשר עומדת על הפרק, כך שהיא תגן על הנושים מאופציה נוראה של אי.די.בי פיתוח. הנזק שעשוי להיות לנושים אם יידרדר מצבה של פיתוח כפי שקבע המומחה הינו חמור - של מאות מיליוני שקלים - ולכן ערובה במקרה כזה צריכה להיות ערובה של מאות מילונים שאינה ריאלית ומשכך צריך לדחות את הבקשה של קבוצת דנקנר לעיכוב ביצוע".

עו"ד רענן קליר, המייצג את בן משה וקבוצת אקסטרה, טען כי "אנחנו נמצאים בסיטואציה שמי שמנהל את אי.די.בי עד כה הוא בעל השליטה הנוכחי שבטוח שלא ידאג לכך כי ההסדר שלא מטעמו יצא לפועל".

ב–17 בדצמבר 2013, בהסתמך על הצבעת הנושים שהעדיפו את הצעת בן משה-אלשטיין על פני זו של דנקנר־גרנובסקי־נקש, אישר השופט את העברת השליטה באי.די.בי. ואולם, הוא התנה זאת בהכנת הדו"ח על מקורות ההון של קבוצת אקסטרה־דולפין. את המשימה הזו הטיל השופט על המשקיף מטעם בית משפט בתיק אי.די.בי, עו"ד חגי אולמן, רשות ניירות ערך וכונס הנכסים הרשמי - שהסתייעו לצורך העניין בחברת הייעוץ הכלכלי MNS.

הצוות בחן כשבועיים את נכסי בן משה בגרמניה, ערך בדיקות עצמאיות ובחן מסמכים שהוגשו לו. הצוות הגיש ביום רביעי בשבוע החולף את הדו"ח לשופט אורנשטיין, שהעדיף בשלב הראשון, כי הדו"ח יוגש כחסוי במעטפה סגורה ולא יפורסם דרך מערכת משפט נט. בשבוע שעבר התקבלו בידי אורנשטיין בקשות לפרסום הדו"ח בפני הציבור.

נוחי דנקנר ועו"ד רם כספיצילום: נמרוד סונדרס

יחימוביץ': "אשמת הרגולטורים גדולה משל נוחי דנקנר"

ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) אמרה בתגובה להחלטת בית המשפט כי "ההסדר שהושג בבית המשפט אולי מהווה פרידה סופית מטייקון אחד ששלט והימר בכספי ציבור, אך פשוט מעביר את הפירמידה הממונפת לידיים אחרות. סאגת דנקנר מגיעה לסיומה, אבל למרבה הצער האינטרסים של הציבור עדיין מופקרים בזירות רבות".

לדבריה, "יש לזכור כי המעשים החמורים שעשה נוחי דנקנר, וההימור בכספי החוסכים, לא נעשו היום, אלא בתקופה שבה היה עטוף במעטפת הגנה חזקה של פוליטיקאים, רגולטורים, וגורמי כוח והשפעה רבים נוספים. כך למשל בעצם ימים אלה ולאור היום נרקמת עסקה בין הממונה על ההגבלים העסקיים ובין יצחק תשובה, שתנציח ותחזק מונופול אדיר של תשובה בתחום הגז, על חשבון הציבור".

יחימוביץ' קוראת "לרגולטורים הכלכליים ללמוד טוב טוב את המקרה של נוחי דנקנר. אשמתם גדולה משלו, כי תפקידם הוא להגן על הציבור, על כספו ועל עתידו, וכפי שבמקרה דנקנר כשלו כישלון צורב, עליהם להפיק לקחים ולוודא שהרפתקאות מסוכנות כאלה ותאוות בצע שאינה יודעת שובע, לא יחזרו על עצמן".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker