יועצי ההשקעות בבנקים: 
גם ב-2014 כדאי להשקיע במניות - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יועצי ההשקעות בבנקים: 
גם ב-2014 כדאי להשקיע במניות

סקר היועצים השנתי של פסגות מלמד שהאנשים שלוחשים על אוזני המשקיעים מאמינים בשוק המניות בכלל, ובמניות מהשורה השנייה בפרט ■ טבע Out, פוקס In ■ חגי בדש: "מכל האפיקים, יחס הסיכוי־סיכון בשוק המניות הוא עדיין האטרקטיבי ביותר ל–2014"

3תגובות

יועצי ההשקעות סבורים שכדאי להשקיע במניות של פריגו, עזריאלי ופוקס, ולהתרחק ממניות כיל, טבע ובזק - זוהי אחת המסקנות המפתיעות שעולות מסקר היועצים השנתי של בית ההשקעות פסגות.

למה מפתיעות? משום שב–20 השנים האחרונות רוב המשקיעים בישראל חשבו שטבע וכיל יניבו להם תשואות נאות לאורך זמן. האכזבות שהחברות האלה הנחילו למשקיעים במניותיהן בשנה האחרונה (במקרה של טבע, מדובר בעיקר בהתנהלות שמעוררת חשד לאובדן דרך) שיכנעו כנראה את ציבור יועצי ההשקעות בישראל שעדיף לצפות בהן מהצד בשלב הזה.

הסקר שעורך פסגות בקרב היועצים נעשה לפני תום כל שנה אזרחית, ומטרתו היא לאמוד את הלך הרוחות בקרב יועצי ההשקעות לקראת השנה שאחריה. דעתו של יועץ מתורגמת פעמים רבות לפעולות של הציבור ולזרימת מזומנים לאפיקי השקעה מסוימים.

יועצי ההשקעות בבנקים הם ערוץ ההפצה העיקרי של קרנות הנאמנות. הם סייעו לגידול של 35% שנרשם בשנה האחרונה בנכסי הקרנות. תעשיית קרנות הנאמנות נמצאת כיום בשיא, ומנהלת נכסים בסך של 230 מיליארד שקל.

אנליסט אישי  בזק

מוגש בחסות המפרסם

בסקר השנה השתתפו קרוב ל–200 יועצי השקעות, מתוך כ–3,500 יועצים פעילים בבנקים. הסקר בוצע בכנסי היועצים שקיים פסגות בשלושת השבועות האחרונים של דצמבר, באמצעות שאלונים שמילאו היועצים. מהסקר עולה כי יועצי ההשקעות בבנקים מעריכים ששוקי המניות בישראל ובעולם ימשיכו להציג עליות שערים גם ב–2014.

המניות הקטנות 
עלו יותר

2013 היתה שנה מוצלחת בשווקים הפיננסיים. מדדי המניות הניבו תשואה דו־ספרתית במרבית השווקים. בארה"ב מדד S&P 500 זינק בכ–32%, ואילו מדדי המניות הקטנות (ראסל 2000 ו–S&P SmallCap 600) רשמו תשואות של קרוב ל–40%. המדדים המובילים בשוק המניות האמריקאי שברו פעם אחר פעם שיאים חדשים. כל זה קרה תוך שיפור עקבי ברווחי החברות.

גם בישראל מסכמים המשקיעים המקומיים שנה טובה. מדד המניות המרכזי, ת"א 100, אמנם עלה השנה בשיעור צנוע יחסית של 12% - אך במונחים דולריים, עקב התחזקות השקל מול הדולר, הסתכמה העלייה בכ–20%.

המניות של חברות בעלות שווי שוק בינוני וקטן בבורסה עלו בשיעורים חדים עוד יותר. מדדי המניות הקטנות בישראל רשמו בשנה האחרונה תשואות נומינליות ממוצעות של 20%–30%. מניתוח של מחלקת המחקר ליועצים בפסגות עולה כי יועצי ההשקעות זיהו את המגמה הזאת במועד, וניתבו בשנה האחרונה את כספי הלקוחות למניות השורה השנייה.

הסיבה העיקרית לזרימת הכספים לשוקי המניות היא הריבית הנמוכה בישראל ובעולם. הריבית בישראל ירדה לשפל של 1%, ולא הותירה למשקיעים אלטרנטיבות חסרות סיכון ראויות. עקב כך העדיפו משקיעים רבים להגדיל את הסיכון בתיק, ולחפש תשואה גבוהה יותר. במלים אחרות - הם הזרימו כסף רב לשוק המניות.

ואולם למרות הריבית הנמוכה, גם המשקיעים בשוקי האג"ח בישראל רוו נחת ב–2013. בתחילת 2013 חששו המשקיעים בשוקי האג"ח שהבנקים המרכזיים עשויים להעלות את הריביות, אך עד מהרה הם התבדו.

ב–2013 רשמו איגרות החוב הממשלתיות תשואה של כ–4% בממוצע, גבוהה משמעותית ביחס להשקעה בפיקדונות ובמק"מים. גם הכותרות בעיתונים שבישרו על הסדרי חוב בחברות כמו 
אי.די.בי ואלביט הדמיה לא הרתיעו את היועצים מהשקעה באג"ח הקונצרניות. המשקיעים באפיק זה נהנו מתשואה ממוצעת של יותר מ–9%.

המועדפות בארה"ב: אפל וגוגל

התשואות שהניבו אפיקי ההשקעה השונים ב–2013 מעלות את התהייה אם עוד נותר מקום לעליות גם בשנה הבאה. האם המומנטום בשוקי המניות בישראל ובעולם הסתיים? האם צפויה לנו עליית תשואות באיגרות החוב? ומה לגבי סביבת הריבית והאינפלציה הצפויה בשנה הבאה?

מהסקר עולה שהיועצים בבנקים מעריכים כי שוקי המניות ימשיכו במגמה החיובית גם ב–2014. לא פחות מ–91% מהנשאלים סבורים ששוק המניות יהיה האפיק שיניב את התשואה הגבוהה ביותר בשנה הקרובה.

באשר לקצב התקדמות השווקים, חלק ניכר מהיועצים חוזה עלייה של כ–10% במניות בשנה הבאה - הן בשוק האמריקאי והן בשוק הישראלי, עם העדפה קלה לשוק המניות המקומי. כחמישית מהיועצים אופטימיים עוד יותר, ומעריכים ששוקי המניות יעלו ביותר מ–15% ב–2014.

על פי יועצי ההשקעות בישראל, האזור הגיאוגרפי שיוביל את העליות בשוקי המניות בעולם הוא אירופה. 85% מהם רואים התאוששות כלכלית וצמיחה חיובית באזור זה בשנה הבאה. האזור הגיאוגרפי הבא בתור מבחינת כדאיות ההשקעה הוא צפון אמריקה (ארה"ב וקנדה), שנהנה בשנים האחרונות מתשואה עודפת ביחס ליתר האזורים בעולם.

המניה המומלצת ביותר כיום היא בנק פועלים, ואחריה מדורגות פריגו, עזריאלי, רציו ופוקס. מהצד שני, היועצים אינם אופטימיים כיום לגבי השקעה במניותיהן של טבע, כיל ובזק.

בנוגע להשקעה בחו"ל, הנטייה המובהקת של מרבית היועצים כיום היא להעדיף את מגזר הטכנולוגיה בארה"ב. באופן לא מפתיע, שתי המניות שקיבלו את כמות האזכורים הגדולה ביותר כהמלצת השקעה ל–2014 הן אפל וגוגל – המניות המוכרות ביותר בישראל.

סביבת הריבית הנמוכה בישראל מעלה את השאלה מה יעשה בנק ישראל: האם הבנק ימשיך להפחית את הריבית בשנה הבאה, או שמא דווקא יחל לבצע צמצום מוניטרי?

להערכת יועצי ההשקעות, ריבית בנק ישראל תהיה בשיעור של 1.25% בסוף 2014, כלומר צפויה עליית ריבית מזערית במשך השנה הקרובה ביחס לרמתה כיום.

באשר לארה"ב, 90% מהיועצים סבורים כי הריבית שם תיוותר ללא שינוי בשנה הקרובה, ויותר מ–70% מהם צופים המשך של צמצום רכישות האג"ח מצד הבנק הפדרלי האמריקאי (ההרחבה הכמותית) בשנה הקרובה.

מחלוקת בנוגע 
לאג"ח הקונצרניות

היועצים מעריכים ברובם שהתשואה לפדיון על איגרת החוב ל–10 שנים של ממשלת ארה"ב תהיה בטווח שבין 2.5% ל–3.5%. לגבי ישראל, התחזית לאג"ח ממשלתית מקבילה היא לתשואה לפדיון של 3%–4%. בשוק האג"ח הקונצרניות, דעות היועצים חלוקות לגבי סוג האג"ח עם פרופיל הסיכוי/סיכון הטוב ביותר. 45% מהם ממליצים על אג"ח בדירוג של BBB עד A, וכ–30% באיגרות חוב המדורגות ברמה של A עד AA.

באשר לשיעור האינפלציה הצפוי בישראל בשנה הבאה, ממוצע התחזיות הוא 1.9%. כאשר יועצי ההשקעות אינם צופים התפרצות אינפלציונית בעולם בשנה הקרובה. לאור העובדה שתחזיות האינפלציה עולות בקנה אחד עם הציפיות הגלומות כיום בשוק האג"ח, לא מפתיע שהחלוקה המומלצת על ידי היועצים בין האפיק השקלי לאפיק הצמוד היא 50%-50%.

וכיצד יתנהג השקל אל מול סל המטבעות? קרוב ל–50% מהיועצים סבורים שהשקל יתחזק בשנה הקרובה, והיתר חלוקים בהערכותיהם בין היחלשות המטבע ליציבות בשער החליפין.

כמחצית מיועצי ההשקעות מעריכים כי מחירי הנדל"ן בישראל יעלו בשיעור מתון של עד 10% בשנה הקרובה. לעומת זאת, כ–30% צופים לשינוי מזערי בלבד במחירים, ורק 15% מכלל הנשאלים מחזיקים בדעה שמחירי הדיור צפויים לרדת בשיעור מתון ב–2014.

סקר התחזיות של פסגות לשנת ההשקעות 2014 צופה, אם כן, המשך סביבת ריבית נמוכה לצד אינפלציה מבוקרת. סביבה כלכלית זו צפויה לתמוך בשוקי המניות בישראל ובעולם, עם תחזית לעלייה ממוצעת של 10% בהם. בנוסף, להערכת היועצים מחירי הנדל"ן למגורים בישראל צפויים להמשיך ולעלות.

חגי בדש, מנכ"ל פסגות בית השקעות, מסביר: "יועצי ההשקעות בבנקים הם הגורם המקצועי המרכזי לקבלת החלטות השקעה בקרב משקיעים בישראל. בשנה החולפת ראינו את החשיבות הרבה של פעילות היועצים דרך כמה המלצות חשובות שהם סיפקו ללקוחותיהם - למשל, הסטת כספים מפיקדונות לקרנות אג"ח כלליות והחזרת כספים מחו"ל לשוק המניות בישראל. אין ספק שהפעולות האלה יצרו ערך משמעותי למשקיעים השנה".

לדברי בדש, בפסגות מעריכים שסביבת הריבית המוניטרית והתשואות הנמוכות בשוקי האג"ח, השיפור בעלויות המימון של החברות, קצב הצמיחה החיובי במשק, התאוששות הכלכלה העולמית והירידה בסיכון הגיאופוליטי המקומי תומכים בהשקעה בשוק המניות. "אנו מעריכים שגם אם מדדי המניות לא ירשמו תשואות גבוהות כמו ב–2013, בבחינת אפיקי ההשקעה השונים, יחס הסיכוי־סיכון בשוק המניות הוא עדיין האטרקטיבי ביותר ל–2014".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#