בלי שליטה: כך מנסה סוחר השלדים ירון ייני לבצע אקזיט של 24 מיליון שקל

בניסיון לאשר עסקה בינו לבין חברת גרינסטון, טוען ייני כי חברת אולטרה אקוויטי, שבה יש לו מניות, אינה נמצאת בשליטתו ■ הסיבה: אם יתברר כי בחברה אין גרעין שליטה יתאפשר לה להצביע על העסקה ■ אולם הדירקטורים של אולטרה אקוויטי אינם ממהרים לאשר זאת ודורשים לבחון את הנושא פעם נוספת

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

האם סוחר השלדים ירון ייני מצא את הדרך שבאמצעותה יבצע אקזיט של 24 מיליון שקל? חברת גרינסטון, שבה שולטת אולטרה אקוויטי, הודיעה לפני כחודש וחצי כי היא מעוניינת לבצע עסקת בעלי עניין שבה תרכוש מייני ומרחל מנשה (אשתו של שותפו העסקי מוטי מנשה. ש.א.) 45% ממניות חברת יעד. אולם אמש (ד') פורסמה לציבור המשקיעים הודעה ייחודית: בהודעה של אולטרה אקוויטי ושל החברות אסיה פיתוח, ומטרת מיזוג , המחזיקות במניותיה, דורשות החברות שלא לראות בהן בבעלות שליטה באולטרה אקוויטי.

הסיבה להודעה הזו היא ניסיון של ייני להציג תנאים טובים יותר עבורו בהצבעת בעלי המניות שתתקיים ב-7 בינואר ותידרש לאשר את עסקת הרכישה של מניות יעד על ידי גרינסטון. אם  אולטרה אקוויטי לא תוכרז כחברה ללא גרעין שליטה, היא לא תהיה מלהצביע, שכן לכאורה לייני אין בה כל אינטרס.

ייני שולט בפועל כיום בחברת גרינסטון באמצעות פרמידת החברות שאותה יצר. השליטה מסתעפת דרך אולטרה אקוויטי, שהינה חברת החזקות, ומחזיקה ב 45% ממניות גרינסטון (כמו גם במניות החברות הציבוריות אדן אנרגיה וגפן). מעבר לעובדה שייני מחזיק באופן ישיר 4.2% ממניות גרינסטון, הוא מכהן כיו"ר חברת מטרת מיזוג, שהיא בעלת מניות גם באולטרה אקוויטי.

בחינה של ההחזקות בחברת מטרת מיזוג מראה כי הציבור הוא היחיד שמחזיק במניות החברה. אך עסקת הפצת המניות לציבור, שהותירה את מטרת מיזוג ברשימה הנסחרת, הביאה לייני ולאסיה פיתוח (הנשלטת על ידי אילון ברוך ודן מור) 29 מיליון אופציות - שאותן ניתן ייני להמיר למניות של חברת מטרת מיזוג. אם יממשו את אותן מניות, ישלטו ייני ואסיה פיתוח יחדיו בכ-50% ממניות החברה.

אז איך מוציאים את העסקה בין גרינסטון לבין ייני לפועל? גורמים לכך שקולה של בעלת השליטה אולטרה אקוויטי, המחזיקה ב 45% מהמניות, ייספר. בניסיון לעשות זאת, הציג ייני חוות דעת שטוענת כי הוא אינו בעל השליטה בחברה. "יועציה המשפטיים של החברה העלו ספקות בקיומה של שליטה באולטרה אקוויטי, בפרט לאור החלטת בית המשפט המחוזי ביולי אשר קבע כי החזקה של 24.999% מזכויות ההצבעה בחברה לא מהווה הקניית שליטה, על בסיס הקביעה כאשר אדם מחזיק בפחות מ 25% ממניות חברה עומדת לטובתו חזקת העדר שליטה", כתבה החברה בהודעה לציבור המשקיעים.

מהדיווח עולה כי חוות הדעת הזו הוצגה לחברי ועדת הביקורת של אולטרה אקוויטי אך הדירקטורים לא קיבלו החלטה בנושא שכן הם סברו כי "לכאורה מתקיימים סממני שליטה וטענו כי מדובר בעניין מהותי המחייב נקיטת משנה זהירות וביקשו כי חוות הדעת תתייחס לנושאים נוספים".

החברה הסבירה בדיווח כי "אינה מביעה עמדה בשאלה, אם יש לראות את מטרת מיזוג כמחזיקה במניות החברה ביחד עם אפסווינג ואסיה. בהעדר קיבעה מוסמכת אחרת או ראיות סותרות, ברירת המחדל של החברה הנה לקבל את הודעתה של מטרת מיזוג לפיה אינה מחזיקה במניות החברה ביחד עם אפסוונג ומטרת מיזוג". בכך בעצם תיסלל הדרך להצבעה של אולטרה אקוויטי בעסקת בעלי העניין.

אז למה לאולטרה אקוויטי לדון דווקא כעת בנושא השליטה? אחת הסיבות היא שבדו"חות האחרונים של החברה (שעד לפני שנה וחצי הייתה בעלת קופת מזומנים של 50 מיליון שקל ללא כל התחייבויות, ש"א), התנוססה הערת "עסק חי".

רואי החשבון התריעו בפני המשקיעים כי הגירעון בהון החוזר של החברה והספק הרב שלהם בדבר יישום תוכנית הפעולה של הנהלת גורם לחשש שהחברה לא תעמוד בפירעון התחייבויותיה הכספיות במועדם.

לאולטרה אקוויטי חוב כספי של 15.5 מיליון שקל ללידר שנוצר בגין רכישת חברת גרינסטון. מדובר בחוב אשר אמור להיות משולם בתחילת ינואר 2014. אם החוב לא ישולם, לידר עלולה לקחת את השליטה בחברה בעוד ארבעה שבועות. בינתיים רשות ניירות ערך שותקת.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker