לאומי מוביל קונסורציום למימון הפקת חשמל בגלבוע ב-2 מיליארד ש'

בקונסורציום שותפים גם כלל, הראל, מגדל ועמיתים. מקימות הפרויקט הן שיכון ובינוי מקבוצת אריסון ואלקטרה

מיכאל רוכוורגר

לאחר שהתקבלו כל האישורים הרגולטוריים, הגיע בנק לאומי להסכמות עם החברות שיכון ובינוי מקבוצת אריסון ואלקטרה מקבוצת אלקו, בקשר לסגירה הפיננסית של מימון בהיקף של 2 מיליארד שקל לפרויקט להקמת תחנת כוח בטכנולוגיית אגירה שאובה בהר גלבוע שבצפון.

החטיבה העסקית של לאומי, המנוהלת בידי קובי הבר, מובילה את הקונסורציום של המממנים, שכולל גם את הגופים המוסדיים כלל, הראל, מגדל ועמיתים, קרנות הפנסיה הוותיקות. לאחר השלמת כל הקצוות המשפטיים של העסקה, החתימה הסופית על הסגירה צפויה להתבצע בפועל בימים הקרובים.

חלקו של לאומי במימון מוערך ב–25% (כ–500 מיליון שקל), כשהוא גם ייהנה מעמלות ארגון וניהול של החוב. יתר המימון יתחלק פחות או יותר בחלקים שווים בין המוסדיים. זאת, בדומה לעסקת מימון בהיקף של 3.2 מיליארד שקל שהוביל לאומי בשנה שעברה להקמת תחנת כוח הפרטית הגדולה בישראל, דליה אנרגיות שבאזור צפית ליד קרית מלאכי.

איתמר דויטשר
איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרהצילום: עופר וקנין

אגירה שאובה היא טכנולוגיה שבה נשאבים מים ממאגר תחתון למאגר עליון, ובעת הצורך מוזרמים מטה ליצירת חשמל הידרואלקטרי באמצעות טורבינות. כך ניתן לאגור אנרגיה חשמלית המיוצרת בלילה (אז קיים עודף בכושר ייצור החשמל) לשעות העומס בצהריים. עלות ההקמה של תחנת כוח מוערכת ב–1.7 מיליארד שקל והיא צפויה להיבנות בארבע השנים הקרובות בידי סולל בונה מקבוצת שיכון ובינוי ואלקטרה בע"מ. מדובר בפרויקט מורכב מאוד מבחינה פיננסית והנדסית. מודל הפרויקט הוא מסוג BOO (BUILD OWN OPERATE). הוא מבוסס על מכירת זמינות מלאה למנהל המערכת למשך תקופה של שנות הרישיון, ולאחר מכן המתקן נותר בידי היזם.

שיכון ובינוי, המנוהלת בידי עופר קוטלר, פועלת בתחומי תשתיות, אנרגיה, נדל"ן ומים בישראל וחו"ל. אלקטרה, המנוהלת בידי איתמר דויטשר, עוסקת בייצור והתקנה של מערכות מיזוג אוויר מרכזי, מעליות, מוצרי תשתית חשמליים, וכן בפיתוח וייזום נדל"ן.

בכל ההיבטים הקשורים לסגירה הפיננסית את שיכון ובינוי מלווה חברת הייעוץ העסקי גיזה זינגר אבן, המנוהלת בידי יריב פילוסוף. מלבד הפרויקט של שיכון ובינוי ואלקטרה, מקימות בימים אלה פרויקט דומה גם חברות תהל מקבוצת קרדן והאצי'יסון ההונג־קונגית באזור כוכב הירדן שבצפון. פרויקט זה, שעלותו מוערכת ב–2 מיליארד שקל, צפוי לממן קונסורציום בראשות בנק הפועלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker