תשובה במהלך אסטרטגי: יקים חברה שתירשם למסחר בחו"ל ותרכז תחום הגז והנפט

במסגרת המהלך, בעלי המניות הנוכחיים בקבוצת דלק יקבלו גם מניות בחברה החדשה, בהתאם לשיעור אחזקותיהם הנוכחי בקבוצה ■ אסי ברטפלד: "השינוי המבני המתוכנן יאפשר לקהל משקיעים גדול ומגוון יותר להיחשף לפעילות הקבוצה"

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים45
ערן אזרן

קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, הודיעה היום (ג') כי היא בוחנת מהלך אסטרטגי לשינוי מבני בקבוצה, במסגרתו תרוכז פעילות האנרגיה וחיפושי הגז והנפט של הקבוצה בחברה חדשה שתוקם, ושמניותיה ירשמו למסחר בבורסה זרה ו/או בבורסה לניירות ערך בתל אביב. במסגרת המהלך יקבלו בעלי המניות הנוכחיים בקבוצה גם מניות בחברה החדשה, בהתאם לשיעור אחזקותיהם הנוכחי בקבוצה.

קבוצת דלק מסרה הבוקר בהודעה לעיתונות כי "המהלך צפוי להציף ערך רב נוסף לחברה ולבעלי מניותיה, בין השאר, לאור כך שהוא יאפשר את כניסתם של משקיעים גדולים ומגוונים יותר שיבקשו להשקיע ישירות בפעילות האנרגיה של הקבוצה וליהנות מהפוטנציאל בתחום זה, וכן יתרום לחשיפה ממוקדת של המשקיעים בנכסי הקבוצה. בטווח הארוך המהלך צפוי גם להקטין את הדיסקאונט האינהרנטי שקיים בחברות החזקה בין שווי נכסי הליבה לשווי השוק בבורסה".

במסגרת השינוי המבני תעביר קבוצת דלק לחברה חדשה את אחזקותיה בחברות האנרגיה וחיפושי הגז: דלק אנרגיה; דלק קידוחים; אבנר חיפושי נפט; כהן פיתוח; Navitas Petrolium (חברה חדשה שהוקמה בשותפות עם גדעון תדמור); וזכויות החברה לקבלת תמלוגים בתחום האנרגיה. קבוצת דלק תמשיך להחזיק בחברות הפניקס, IDE, דלק אירופה, דלק חברת הדלק הישראלית, דלק רכב ועוד.

בהתאם למבנה הסופי של השינוי המבני, התחייבויות קבוצת דלק במועד ביצוע השינוי המבני יתחלקו בין שתי החברות תוך מתן ערבות הדדית על ידי החברה החדשה והחברה הקיימת, או מי מהן, להמשך הבטחת פירעונן של ההתחייבויות האמורות של החברה ולהבטחת זכויותיהם של מחזיקי אגרות החוב.

המהלך האסטרטגי צפוי להתרחש במהלך שנת 2014 והוא כפוף לקבלת כל האישורים הרגולטורים ואישורים אחרים הנדרשים על פי דין. "כניסתם של משקיעים גדולים ומגוונים, בדגש על משקיעים בינלאומיים, תאפשר את המשך פיתוח המאגרים ובניית התשתיות האדירות הנדרשות לביסוס משק האנרגיה בישראל ותתרום לדחיפת משק האנרגיה בישראל קדימה", הסבירו בדלק.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

אסי ברטפלד מנכ"ל קבוצת דלק: "אנו שמחים להכריז על המהלך החשוב הזה בפתחה של שנת 2014. זהו יום חשוב לחברה ולמשק האנרגיה בישראל. השינוי המבני המתוכנן יאפשר לקהל משקיעים גדול ומגוון יותר להיחשף לפעילות הקבוצה גם בתחום חיפושי הגז והנפט וליהנות מהפוטנציאל הרב שטמון בפעילות זאת".

הגברת החשיפה לחו"ל

גיל בשן, אנליסט בכיר באי.בי.אי ברוקראז', העריך כי המהלך של קבוצת דלק נועד להגברת החשיפה של משקיעים זרים לתחום הגז. "משקיעים אלו נרתעים משום מה להשקיע בשותפויות, בעוד אחזקה בקבוצת דלק שהינה חברה אחזקות כוללת נכסים נוספים ורבים ולכן לא מהווה חשיפה רק לתחום זה.

"בפועל קבוצת דלק, כבר נמצאת במהלך אסטרטגי של מיקוד הפעילות ע"י מכירת נכסים שאינם בליבת הפעילות הכוללת אנרגיה ותשתיות. מהלך הפיצול במובן מסוים מקדים את המאוחר בכיוון המיקוד העסקי ומשחרר את הלחץ למכור נכסים במהירות.

"שלא כמו בחברה לישראל אנו מעריכים כי מהלך הפיצול בקבוצת דלק לא יציף ערך רב בטווח הזמן המיידי. זאת מכיוון שמניית הקבוצה אינה נסחרת בדיסקאונט על שווי האחזקות. יחד עם זאת מדובר במהלך חיובי שיש לו להערכתנו יתרונות ניהוליים מובנים, כמו גם אפשרות משמעותית להגברת החשיפה למשקיעים זרים. בכל מקרה אנו מעריכים כי זה סיפור ארוך ומורכב, לא ניתנו לוחות זמנים, אך חוב משמעותי הקיים ברמת הקבוצה סולו וסוגיות מיסוי יהיו כנראה גורמים מעכבים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker