אחד העם |

השנה היפה של בורסת תל אביב: מדד ת"א 100 זינק ב-15%

מבין מניות ת"א 100, בלטה מניית מזור רובוטיקה שנסקה השנה ב-248%, ומניית בי-קומיוניקיישנס שעלתה ב-242% ■ שנה מוצלחת נרשמה גם לאיגרות החוב: מדדי תל בונד 20,40 ו-60 - סיימו את 2013 בעלייה של 5.7%-7.1%

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ערן אזרן

בורסת תל אביב סיכמה היום עוד שנה מוצלחת. מדדי המניות המובילים - ת"א 25 ות"א 100 סיימו בעליות של 12% ו-15% בהתאמה. לשם השוואה, ב-2012 מדד ת"א 25 עלה ב-9%, ות"א 100 התחזק ב-7%; ב-2011 נפלו שני המדדים ב-18% ו-20% בהתאמה.

רוב העליות השנה בשוק המניות התרחשו מאז חודש ספטמבר, המועד שבו ארה"ב הגיעה להסכמות עם איראן בכל הנוגע לתוכנית הגרעין, כך שנראה שהמשקיעים בת"א חייבים את השנה המוצלחת לנשיא ארה"ב, ברק אובמה.

מבין מניות ת"א 100, בלטה השנה מניית מזור רובוטיקה שנסקה ב-248%; מניית בי-קומיוניקיישנס עלתה ב-242%; ומניית ביטוח ישיר הוסיפה 131%. מנגד, מניית בתי זיקוק לנפט נפלה ב-48%; כיל איבדה 40% ופרוטליקס נפלה ב-39%.

שנה מוצלחת נרשמה גם באפיק איגרות החוב. מדדי איגרות החוב הקונצרניות הצמודות - תל בונד 40,20 ו-60 - סיימו את 2013 בעלייה של 5.7%-7.1%, ומדד תל בונד שקלי עלה ב-5.8%. מדובר בשיעורי עלייה יוצאי דופן שהמשיכו זינוק של עשרות אחוזים בשנים שלפני. הודות להורדת הריבית, גם איגרות החוב הממשלתיות הארוכות עלו בשיעור של 5.5%.

גם היום ננעל המסחר בעליות

היום ננעל בורסת תל אביב בעליות  על רקע המגמה החיובית באסיה ובאירופה. חלק מהבורסות בעולם סגורות לרגל ערב ראש השנה האזרחית, ואחרות יינעלו מוקדם מהרגיל. החוזים על מדד S&P 500 הורו על שינויים קלים לאחר שאתמול ננעל המדד בשיא. גם בוול סטריט יינעל המסחר מוקדם מהרגיל, אך S&P 500 כבר נמצא בדרכו להשלים את העלייה השנתית החדה ביותר מאז 1997.

מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 התחזקו ב-0.76%. מדד ת"א בנקים הוסיף 1.8%, וסיכם עלייה שנתית של כ-16%. מדד נדל"ן 15 עולה ב-1%% וסיכם עלייה של 25%. הגדיל לעשות השנה מדד תל אביב תקשורת שעלה בכ-49%, לאחר השנתיים הקשות הקודמות. מחזור המסחר היומי התסכם ב-948 מיליון שקל.

בלטה היום במסחר מניית מבטח שמיר שירדה ב-3.4%, על רקע פיקוח המחירים המתוכן בתנובה. החלטת משרדי האוצר והחקלאות להוזיל את החלב ומוצרי החלב שבפיקוח ב-1.1%, וכן ההחלטה להכניס לפיקוח 2 מוצרים: הגבינה הלבנה (5% ) והשמנת המתוקה (38%) ולהוזיל אותם ב-20%, תסב לתנובה, שמוחזקת על ידי מבטח שמיר, גריעה של 75 מיליון שקל מה-EBITDA.

מנגד, בלטה לחיוב מניית קבוצת אפריקה ישראל שעלתה ב-8%. החברה דיווחה היום כי הושלמה מכירת זכויות של חברה בת בנכס ברוסיה, וכי היא צופה רווח של כ-9.5 מיליון דולר בדו"ח לרבעון הרביעי. שי עזר, אנליסט הנדל"ן של אי.בי.אי ברוקראז', הסביר כי "התזרים החופשי בגין העסקה מסתכם ב-65 מיליון דולר, מה שיגדיל בצורה משמעותית את יתרת המזומנים של אפי פיתוח ויגדיל את הסיכוי לחלוקת דיבידנד".

איגרות החוב הקונצרניות נסחרו בין עליות לירידות. מדד תל בונד 20 עלה ב-0.17%. מנגד, מדד תל בונד 40 ירד ב-0.21%. בלטו במסחר איגרות החוב של אורתם סהר, שאיבדו 1.55% )סדרה ה'). אורתם סהר הוא הקבלן שבנה את הבניין בחדרה שבו התמוטטו המרפסות. האג"ח משלימות נפילה תלת יומית של כ-14%. האג"ח נסחרות כעת בתשואה של 9.6%.

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות נרשמו תנודות לשני הכיוונים. איגרת חוב ממשלתית שקלית (אינה צמודה למדד) ל-10 שנים עלתה ב-0.05%, והתשואה עליה ירדה ל-3.64%. איגרת חוב ממשלתית צמודה למדד לתקופה דומה ירדה ב-0.01%, והתשואה עליה עלתה ל-1.52%.

מניות בולטות במסחר

קבוצת דלק עלתה ב-2.8% על רקע השינוי המבני המתוכנן. הקבוצה, שבשליטת יצחק תשובה, הודיעה היום (ג') כי היא בוחנת מהלך אסטרטגי לשינוי מבני בקבוצה, במסגרתו תרוכז פעילות האנרגיה וחיפושי הגז והנפט של הקבוצה בחברה חדשה שתוקם, ושמניותיה ירשמו למסחר בבורסה זרה ו/או בבורסה לניירות ערך בתל אביב. במסגרת המהלך יקבלו בעלי המניות הנוכחיים בקבוצה גם מניות בחברה החדשה, בהתאם לשיעור אחזקותיהם הנוכחי בקבוצה.

במסגרת השינוי המבני תעביר קבוצת דלק לחברה חדשה את אחזקותיה בחברות האנרגיה וחיפושי הגז: דלק אנרגיה ; דלק קידוחים ; אבנר חיפושי נפט ; כהן פיתוח; Navitas Petrolium (חברה חדשה שהוקמה בשותפות עם גדעון תדמור); וזכויות החברה לקבלת תמלוגים בתחום האנרגיה. קבוצת דלק תמשיך להחזיק בחברות הפניקס, IDE, דלק אירופה, דלק חברת הדלק הישראלית, דלק רכב ועוד.

מניית אי.די.בי נפלה היום ב-21%. בנק מזרחי טפחות החל לממש מניות אי.די.בי שניתנו לבנק בעבר לשם הבטחת פירעון החוב של גנדן - החברה הפרטית באמצעותה החזיק דנקנר באי.די.בי. המניות שמומשו עד כה מהוות כ-2% ממניות אי.די.בי, וברשות מזרחי טפחות שיעבוד על 5% נוספים ממניות אי.די.בי.

חלל תקשורת הוסיפה עוד 4.8%. אתמול דיווחה החברה כי התקבלו "מספר הצעות אינדיקטיביות, לא מחייבות", לרכישת מלוא מניות החברה. זאת, בהמשך לדיווחיה מתחילת החודש כי לנוכח התעניינות מצד גופים שונים החליט הדירקטוריון לבחון האפשרות למכירתה, ואף שכר את שירותיו של בנק השקעות בינלאומי, ככל הנראה ג'י.פי מורגן , כדי לייעץ לה בעניין.

מי עדן נפלה ב-7.8%. החברה דיווחה היום כי הצעת הרכש של בעל השליטה, רוני נפתלי לא התקבלה. על פי ההצעה, יקבלו בעלי המניות מהציבור 6.1 שקל למניה, כלומר, מחיר גבוה ב–13% ממחיר הצעת הרכש הקודמת, אבל עדיין נמוך ב–3.7% מההון העצמי למניה.

חברת פורמולה מערכות, שבשליטת קונצרן התוכנה אסקו מפולין, דיווחה כי מועצת המנהלים של החברה אישרה חלוקת דיבידנד בהיקף כספי כולל של כ-16 מיליון שקל (כ-4.5 מיליון דולר, 31 סנט למניה). דיבידנד זה מצטרף לדיבידנד בהיקף כספי כולל של 19.6 מיליון שקל (כ-5.5 מיליון דולר, 37 סנט למניה) אותו חילקה החברה ביולי השנה. המניה עלתה ב-1.9%.

מניית כיל ירדה ב-1.16%? הסימנים הגוברים לחידוש פעילותו של קרטל האשלג הרוסי BPC אינם משנים את הערכתו של גלעד אלפר, אנליסט בכיר בבית ההשקעות אקסלנס נשואה ברוקראז', על מניית כיל, שהיא יצרנית האשלג השישית בגודלה בעולם. אלפר מותיר בעינה את ההמלצה "תשואת שוק" ומחיר יעד של 30 שקל למניה, כלומר זהה למחיר השוק של המניה. אלפר מסביר כי אין זה ודאי שאורלקלי תשנה את מדיניותה העסקית שנחלה הצלחה.

אורביט טכנולוג'יס, העוסקת בתקשורת לוויינים, מערכות עקיבה ומערכות לניהול תקשורת ושמע במטוסים, הודיעה היום כי נבחרה על ידי חברת אנרגיה ממשלתית מובילה מאירופה לאספקת מערכת תקשורת לוויינית קרקעית ניידת, אשר תתמוך במערך הלוויינים שלה. היקף החוזה - כ-8מיליון שקל.מדדי בורסת תל אביב
   ת"א 25                                                     ת"א 100
   מדד הבנקים                                             מדד נדל"ן 15
הגרפים מציגים את ערכי המדדים נכון ליום קריאת הכתבה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker