לפני ההנפקה: הפיקוח על המחירים יקטין את הרווח התפעולי של תנובה ב-75 מיליון שקל לשנה

הצעד הרגולטורי פוגע בתוכניותיה של קרן איפקס, בעלת השליטה בתנובה, להנפיק את החברה הדומיננטית בשוק החלב ■ לפי הערכות, שיעור המוצרים המפוקחים בכלל מכירות החלב ומוצריו של תנובה יעלה ב-15%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

החלטת משרדי האוצר והחקלאות להוזיל את החלב ומוצרי החלב שבפיקוח ב-1.1%, וכן ההחלטה להכניס לפיקוח 2 מוצרים: הגבינה הלבנה (5% ) והשמנת המתוקה (38%) ולהוזיל אותם ב-20%, תסב לתנובה, החברה הדומיננטית בשוק החלב, נזק מהותי. על פי הערכות בשוק המזון, המשמעות של החלטות אלו היא ששיעור המוצרים המפוקחים בכלל מכירות החלב ומוצריו של תנובה יעלה מ-40% ל-55%. מחזור המכירות של תנובה בתחום החלב ומוצריו נע בין 4.5 ל-5 מיליארד שקל בשנה.

בשוק המזון מעריכים שהפגיעה ברווח התפעולי התזרימי (Ebitda) של תנובה תגיע ל-70 עד 80 מיליון שקל בשנה, כלומר - 9.5% עד 10.8% מה-Ebitda של תנובה ב-12 החודשים שהסתיימו בספטמבר 2013. הצעד הרגולטורי מהווה פגיעה בתוכניותיה של קרן איפקס, בעלת השליטה בתנובה, להנפיק את החברה, שכן שווי החברה לצורך ההנפקה מבוסס על מכפיל Ebitda.

הפגיעה בתנובה היא במונחי ברוטו משום שהיא אינה כוללת את הפעולות המקזזות בהן ינקטו תנובה ושתי המחלבות האחרות, שטראוס וטרה, שבבעלות החברה המרכזית למשקאות קלים.

צילום: טלי מאייר

ההפחתה במחיר החלב ומוצריו לצרכן תקשה על תנובה והמחלבות האחרות להמשיך לספק לרשתות השיווק הנחות ביחס למחיר המכירה לקמעונאי ועל כן צפוי מאבק קשה בין יצרני החלב לבין רשתות השיווק על גובה ההנחות וחלוקת הנטל של הפחתת המחיר לצרכן בין הספק (תנובה) לבין המתווך (שופרסל, מגה, רמי לוי והרשתות האחרות)

מהלך דומה היה בספטמבר 2011 כאשר משרד האנרגיה הפחית חד צדדית את מרווח השיווק לחברות הדלק פז, דלק ישראל, סונול דור אלון והחברות האחרות. בעקבות הפחתת מרווח השיווק הודיעו חברות הדלק לציי הרכב שנהנו מהנחות של עשרות אגורות על הפחתת שיעור ההנחה להן זכו מחברות הדלק כדי לשמר חלק מהרווחיות.

החלטת משרדי החקלאות והאוצר תפגע גם בשתי היצרניות האחרות שטראוס וטרה, בין היתר משום שרווחיותן בשווק חלב ומוצרי חלב נמוכה מזו של תנובה משום שנתח השוק שלהן נמוך דרמטית מזה של תנובה ולכן הן אינן נהנות מהיתרון לגודל בייצור ובכיסוי ההוצאות הקבועות מהן נהנית תנובה.

יחד עם זאת, מרכזי הרווח המשמעותיים של מחלבת שטראוס הם מעדני החלב, דוגמת מילקי, והפגיעה בה תצטמצם לפגיעה בשמנת יוטבתה ובגבינה סקי בהן היא מחזיקה בנתח שוק של 12% ו-28% בהתאמה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker