אקסלנס: חידוש פעילות הקרטל לא תסייע לכיל, הבעיה בשוק היא עודף כושר ייצור

ההמלצה ל"תשואת שוק" ומחיר יעד של 30 שקל למניה נותרה בשלב זה בעינה ■ הערכה: אורלקלי לא תשנה את מדיניותה העסקית שנחלה הצלחה

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק

הסימנים הגוברים לחידוש פעילותו של קרטל האשלג הרוסי BPC אינם משנים את הערכתו של גלעד אלפר, אנליסט בכיר בבית ההשקעות אקסלנס נשואה ברוקראז', על מניית כיל, שהיא יצרנית האשלג השישית בגודלה בעולם. אלפר מותיר בעינה את ההמלצה "תשואת שוק" ומחיר יעד של 30 שקל למניה, כלומר זהה למחיר השוק של המניה. אלפר מסביר כי אין זה ודאי שאורלקלי תשנה את מדיניותה העסקית שנחלה הצלחה.

לדבריו, אורלקלי הציגה דו"חות סבירים לרבעון השלישי של 2013 למרות היציאה מהקרטל - כתוצאה מעלייה בנתח השוק שלה. נוסף על כך, לפי פרסומים שונים אורקלי דוחקת את רגליה של מתחרתה הגדולה, פוטאש הקנדית, מהשוק הסיני, כך שנראה כי הפרישה מהקרטל לא בהכרח פגעה באורקלי.

אלפר מצטט מצגת של אורלקלי, ולפיה שינוי האסטרטגיה העסקית, ממדיניות שניסתה לשמור על יציבות במחירי האשלג למדיניות של נתח שוק, הביאה לעלייה בנתח השוק של החברה במחצית השנייה של 2013, בין השאר, בשוק בברזיל ובשוקי מפתח באסיה, וכן לניצול מלא של כושר הייצור החל באוגוסט 2013, כלומר לאחר ההכרזה על פירוק הקרטל. אלפר סבור שיש בסיס להעריך כי מדובר בתיאור מדויק של מצבה של אורלקלי, משום שסביר להניח שהיצרנית, שעלויותיה הנמוכות בתעשייה, תצליח בתנאי שוק חופשי.

גורם נוסף להסתייגותו מההערכה שפירוק הקרטל ישנה בהכרח את מצבה של כיל הוא הקביעה שאורקלי יצאה מהקרטל כתוצאה מעודף היצע משמעותי בשוק זה; מצב דברים שחזרתה לקרטל לא ישנה. לדבריו, כושר הייצור העולמי של אשלג הוא 77 מיליון טונה בשנה, ואילו תחזית הביקוש העולמי ב–2014 היא 60 מיליון טונה לכל היותר. בעיית עודף ההיצע, שגורמת לירידת מחירים בשוק האשלג, תיפתר רק עם עלייה משמעותית בביקוש לאשלג בסין ובהודו, או לחלופין ביטול הפרויקט של חברת BHP להקמת מכרה שכושר הייצור שלו הוא 8 מיליון טונה אשלג בשנה באתר Jansen במחוז ססקצ'וון בקנדה.

מפעלי ים המלח שבבעלות כילצילום: אמיל סלמן

לדבריו, בעיית עודף ההיצע עשויה להיפתר בטווח הארוך הן כתוצאה מיציאת יצרניות לא יעילות כמו K+S הגרמנית מהענף, והן כתוצאה מאימוץ אגרונומיה מודרנית בידי סין והודו, שמתאפיינת בשימוש אינטנסיבי יותר באשלג, כתוצאה מירידת מחירי האשלג. לדבריו, בטווח הקצר יש להתמקד בעודף ההיצע העכשווי בשוק האשלג ובסיכון להעלאת שיעור התמלוגים, בעקבות מסקנות ועדת ששינסקי 2 - ועל כן הוא מותיר את המלצתו למניה כיל על "תשואת שוק" ואת מחיר היעד שלה על 30 שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker