עזריאלי מתפיל 400 מיליון שקל בפלמחים: מוכר את המתקן לקרן תשתיות ישראל

השלמת העסקה תותיר לקבוצת עזריאלי רווח של 100 מיליון שקל. המתקן הוא אחד מנכסיה של גרנית הכרמל, ומכירתו נעשתה במסגרת החלטה למכור את החברה או לפרקה. זהו המימוש המהותי הראשון של עזריאלי ב–20 שנות פעילות בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

קבוצת עזריאלי, שבשליטת דוד עזריאלי, עשתה בשבוע שעבר צעד משמעותי לקראת מימוש מהותי ראשון של אחד מנכסי חברת גרנית הכרמל, הנמצאת בבעלותה. עזריאלי חתמה על מזכר הבנות עם קרן תשתיות ישראל (תש"י), המנוהלת על ידי ירון קסטנבאום, למכירת מלוא הבעלות (100%) במתקן ההתפלה ויה מאריס שבחוף פלמחים.

הצדדים סיכמו כי תש"י תשלם לגרנית 400 מיליון שקל עבור חברה שהיא בעלת הזיכיון במתקן וכן עבור חברת דרך הים שהקימה ומפעילה את המתקן. מחיר המכירה נגזר מהיוון של התשואה הדו־ספרתית - לפי הערכות כ–15% - על הרווח התפעולי של המתקן לאורך חיי הפרויקט. לפי הערכות, המתקן מייצר רווח תפעולי של כ–40 מיליון שקל בשנה.

מתקן ההתפלה הוקם בהשקעה של מיליארד שקל ותפוקתו לאחר שתי הרחבות היא 90 מיליון מ”ק בשנה. השלב הראשון הוקם לפי הסכם בין חברת דרך הים, הנמצאת כיום בבעלותה המלאה של גרנית, לבין המדינה. ההסכם קבע שדרך הים תקים מתקן להתפלת 30 מיליון מ”ק בשנה בשיטת BOO Build, Own, Operate)), שבה היא תקים אותו ובתום תקופת הפעלה של 25 שנה, ב–2029, תהיה הבעלים בו.

דרך הים הרחיבה את המתקן ב–15 מיליון מ”ק לפי הסכם אספקה למדינה מ–2009 למשך 18 שנה. באוקטובר 2011 נחתם הסכם להכפלת תפוקת המתקן עד ל–90 מיליון מ”ק, כש–45 מיליון המ”ק הנוספים יסופקו עד לאפריל 2029. ההשקעה בפרויקט מומנה בהלוואות מבנק הפועלים (80%) ובהון עצמי בערבות גרנית.

צילום: ללא קרדיטצילום: ללא קרדיט

תש"י ניהלה במשך כמה חודשים את המגעים מול ראשי עזריאלי - המשנה הפעיל ליו"ר הקבוצה ויו"ר גרנית מנחם עינן, מנכ"ל עזריאלי יובל ברונשטיין והמנכ"ל הפורש של גרנית יוסי זינגר. זאת במסגרת ההחלטה של עזריאלי להעמיד למכירה את גרנית הכרמל כולה, ולחלופין לפרק אותה ולממש את נכסיה: סונול, טמבור (עזריאלי במגעים למכירתה לקרן איפקס) ובהמשך את סופרגז וחברת השפכים והמים GES (שדרכה גרנית מחזיקה במתקן ההתפלה בפלמחים).

בתחילה דרשו ראשי עזריאלי עבור המתקן כ–500 מיליון שקל וניהלו מגעים גם מול מתחרתה הגדולה של תש"י - קרן נוי בראשות פיני כהן. בסופו של דבר בעזריאלי סיכמו עם תשתיות ישראל וסכום העסקה, 400 מיליון שקל, יותיר לקבוצה רווח של כ–100 מיליון שקל על ההשקעה. אם העסקה תושלם זה יהיה מימוש מהותי ראשון שיבוצע על ידי עזריאלי בישראל, שבה היא פועלת יותר מ–20 שנה. העסקה כפופה להשלמת בדיקות נאותות שתבצע קרן תשתיות בחודשים הקרובים.

סכום העסקה כולל מנגנונים שונים שיותאמו במידת הצורך לשינויים שיחולו בתחום. כך, באחרונה הודיעו משרד האוצר ומנהלת ההתפלה למפעילי מתקני ההתפלה כי ירכשו מהם 345 מיליון מ”ק בלבד ב–2014, כלומר, ללא שינוי כמעט בהשוואה ל–2013, וכי תוספת המים המותפלים ממתקן ההתפלה בשורק, 150 מיליון מ”ק בשנה, שהחל לפעול באוגוסט 2013, תקוזז במלואה על ידי צמצום של 40% ברכישת המים מהמתקנים בחדרה, באשקלון ובפלמחים.

תש"י הוקמה ב–2007 והיא נמצאת בבעלות של קבוצת הביטוח והפיננסים הראל, עורך הדין יהודה רווה וקסטנבאום. היא פועלת באמצעות שתי קרנות המנהלות נכסים בישראל ובחו"ל בהיקף של יותר ממיליארד דולר במגוון רחב של תחומים בהם אנרגיה (דליה), תחבורה (כבישים 6, 431 והרכבת הקלה בירושלים), לוגיסטיקה ותשתיות תקשורת. עם המשקיעים הבולטים בקרן נמנים גופים פיננסיים מובילים כמו לאומי פרטנרס, הראל ועמיתים.

רכישת המתקן בפלמחים היא ההשקעה הראשונה של תש"י בתחום התפלה. לפי הערכות, בדומה למקרים קודמות היא צפויה לצרף לעסקה שותפים בקרן. ייתכן שיצטרפו גם גופים מוסדיים המושקעים בנוי, שכן מדובר בנכס פיננסי המניב תשואה הגבוהה משמעותית מהריביות הקיימות כיום בשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker