תביעה נגזרת ב-1.28 מיליארד ש' נגד דסק"ש: חילקה דיווידנדים שלא כדין

התובע, בעל מניות בדסק"ש, טוען שחלוקת הדיווידנדים כתוצאה מאיחוד דו"חות שופרסל נטולת תוקף, וכי על חברי הדירקטוריון לפצות את החברה

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בעל מניות בחברת דסק"ש הגישו אתמול (א') לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה לאישור תביעה נגזרת נוספת על סך 1.28 מיליארד שקל נגד קונצרןאי.די.בי בגין חלוקת דיווידנדים רעיוניים בשנת 2010 לחברה האם, אי.דיבי. פיתוח.

התובע, ראובן רוזנפלד המיוצג על ידי עוה"ד עמית מנור יוקי שמש וענבל לייפר, טוען כי חברי הדירקטוריון של דסק"ש גרמו לחברה לשלם דיווידנדים עצומים של 1.28 מיליארד שקל לבעלי המניות מרווחים רעיוניים, שנוצרו באמצעות השגת שליטה טכנית בשופרסל, ולכן מדובר בחלוקה אסורה על פי חוק החברות הישראלי.

התביעה הוגשה נגד 15 נתבעים ובינהם: נוחי דנקנר, אבי פישר, צבי לבנת,יצחק מנור, זהבה דקנר, אליהו כהן, גדעון להב, חיים גבריאלי, ניב איחטוב, מרק שימל, רפי ביסקר, שאול בן זאב, חברת אי.די.בי פיתוח ודסק"ש.

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

התובע מתייחס לתקופה בה איחד דסק"ש לראשונה את דו"חות שופרסל בדוחותיה. לטענת התובע, לאחר הצעת רכש באמצעותה דסק"ש עלתה מאחזקה של 42% ממניות שופרסל לאחזקה של 50.3% ממניות החברה, היא ביצעה בניגוד לדין את איחוד הדו"חות הכספיים של שתי החברות. כתוצאה מאיחוד הדו"חות, לטענת התובע, זקפה החברה רווח חשבונאי רעיוני של 1.29 מיליארד שקל, וחילקה אותו כדיווידנד, בין היתר, גם לבעלת השליטה באי.די.בי פיתוח, שהחזיקה באותה התקופה 73% ממניות דסק"ש ונהנתה מדיבידנד של 941 מיליון שקל.

התובע מזכיר את עמדת רשות ניירות ערך באותה התקופה לפיה "הואיל ולדסק"ש היתה שליטה בשופרסל עוד לפני איחוד הדוחות בפועל הרי שהייתה לה גם שליטה פורמאלית בעבר בשופרסל ולכן העובדה שהחברה הגיעה לאחזקה של 50.3% ממניות שופרסל לא גררה שינוי כלשהו ביחסי השליטה בין החברות ואין למהלך איחוד הדוחות נפקות או משמעות כלכלית מהותית כלשהי ולפיכך אסור היה לחברה ליישם בעניין שופרסל את כללי החשבונאות החדשים שנכסו באותה התקופה לתוקף המאפשר לה להכיר ברווח החשבונאי שנוצר כתוצאה מאיחוד הדוחות . לדעת התובע אסור היה לדסק"ש לרשום רווח רעיוני של 1.29 מיליארד שקל לאחר אסור היה לחלק דיווידנד המבוסס על רווח רעיוני".

התובע מסביר כי את אותו "תרגיל" ניסתה דסק"ש לבצע בנוגע לחברת אלרון , כך שאם יאוחדו הדו"חות הכספיים שלה עם אלרון יבוצע שערוך של השקעתה באלרון, והדבר יגרום לרישום רווח רעיוני של 147 מיליון שקל. אלא שתוכניותיה של דסק"ש ביחס לאלרון עלו על שרטון בגלל נייר עמדה של הרשות לניירות ערך, לפיה השליטה הטכנית אליה הגיעה החברה באלרון נטולת משמעותי. לדברי התובע, אין לאחד על יסודה את הדו"חות הכספיים, וזאת מהטעם שלחברה היתה שליטה באלרון מזה תקופה ארוכה.

התובע מלין על כך שהחברה קיבלה את עמדת רשות ניירות ערך באלרון, לא עירערה עליה, לא ביצעה את איחוד הדו"חות ואת השערוך של השקעתה באלרון לפי שווי הגון, לא הכירה ברווח הרעיוני כתוצאה מהגעתה לשליטה פורמלית באלרון ולא חילקה דיווידנד בגין רווח זה. אך באותה נשימה חברי הדירקטוריון של דסק"ש הנתבעים לא הנידו עפעף בכל הקשור להמשך חלוקת הדיווידנדים הנובעים מהרווח הרעיוני אותו רשמה החברה מאיחוד דו"חות שופרסל. התובע מלין על כך כי הדירקטורים לא נקטו בכל פעולה למניעת המשך חלוקת הדיווידנדים אך שהיה ברור לכל כי היא אסורה בדין.

התובע דורש מבית המשפט לקבוע כי "חלוקת הדיווידנדים כתוצאה מאיחוד דו"חות שופרסל היא נטולת תוקף, ושחלוקת הדיווידנד נעשתה שלא כדין ומהווה חלוקה אסורה כי חברי הדירקטוריון אחראים לביצוע החלוקה האסורה. משכך עליהם לפצות את החברה על הנזק שנגרם לה והמסתכם בסך של כ-1.28 מיליארד שקל, וכי על בעלת השליטה - אי.די.בי פיתוח, להשיב לחברה את חלקה בדיבידנדים אותם קיבלה שלא כדין 941 מיליון שקל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker