"תספורת" של 1.8 מיליארד שקל: הפועלים ואלביט הדמיה חתמו על הסדר חוב

שעה לפני תחילת הדיון חתם בנק הפועלים עם החברה על הסדר לפיו במסגרת ההסדר יוקצו לו 3% ממניות אלביט הדמיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים

אם לא יחולו הפתעות של הרגע האחרון, הסדר החוב הענק בהיקף של כ-2.8 מיליארד שקל בחברת אלביט הדמיה, צפוי לקבל בימים הקרובים את אישורו הסופי של שופט בית המשפט המחוזי בת"א איתן אורנשטיין שקיים היום דיון מכריע בתיק זה.

לפי האינדיקציות שהתקבלו בקרב הנוכחים בדיון, אורנשטיין צפוי לאשר את ההסדר שבו תומך גם הכנ"ר.

אלביט הדמיה חייבת למחזיקי איגרות החוב 2.45 מיליארד שקל, מהם כ-300 מיליון שקל לבנק הפועלים ‏(כולל חוב בגין מלונות בבלגיה‏) ו-47 מיליון שקל לבנק לאומי. החברה אינה מסוגלת לפרוע את החובות ללא הסדר חוב ואם ההסדר לא יאושר נראה כי דרכה של החברה לפירוק.

על פי תנאי ההסדר תתבצע מחיקת חוב של כ-1.8 מיליארד שקל והיקף האג"ח שיישאר באלביט יגיע לכ-666 מיליון שקל. כלומר, בעלי החוב בראשות הקרנות האמריקאיות יורק ו-DK Partners (המחזיקות בכ-35% מהחוב), יקבלו 95% ממניות החברה שתהפוך ביום לאחר ההסדר לפחות ממונפת.

מוטי זיסרצילום: יח"צ

בעלי המניות הנוכחיים יקבלו 5%, כשמניותיו של זיסר יועברו לידי בנק הפועלים. זיסר יהיה חשוף לתביעות, לא יקבל אופציות ולפי הלך הרוחות בדיון בבית המשפט לא ימונה למנכ"ל החברה בעתיד - כך שההנהלה הנוכחית תמשיך לנהל את החברה עד להחלטה אחרת של הדירקטוריון בנושא.

לפני פתיחת הדיון עודכנו הצדדים כי בנק הפועלים חתם עם אלביט על הסכם של הסדר חוב בהיקף של כ-200 מיליון שקל שהבנק חייב לאלביט ובכך הפועלים, שהינו נושה מובטח באלביט, נתן גם כן אור ירוק להסדר. הפועלים ניצל את העובדה שהחזיק בשעבוד על 29% מהחברה הבת פלאזה סנטרס (שהינה הנכס העיקרי של אלביט שבעצמה נמצאת בהסדר חוב) ותוך כדי איומים על העמדת החוב לפרעון מיידי והשתלטות על מניות פלאזה, הצליח להגיע עם יורק להסכמות שלאחר מכן אושרו על ידי יתר הנושים ושיפר את מצבו.

הפועלים מחזיק בערבות אישית של זיסר על החוב של אירופה אך בינתיים לא מימש אותה ולא ברור מתי יממש. בינתיים לאומי פועל למימוש אחוזתו המפוארת של זיסר בפתח תקווה - זאת לאחר שלא עמד בתשלומי המשכנתא של כ-15.5 מיליון שקל.

עו"ד גיורא ארדינסט, המייצג את הבנק, הכריז שבנק הפועלים תומך בהסדר הנושים אשר זכה לרוב של למעלה מ-70% מהנושים. במסגרת ההסכם בין הבנק והחברה הוקצו לבנק כ-16.5 מיליון מניות שיהוו כ-3% מהון החברה בדילול מלא. המשמעות היא שכ-2.5% ממניות החברה יוחזקו בידי כונס הנכסים מכוח פסק הדין ועוד 3% בידי הבנק, לפי ההסכם.

חלק הארי בדיון עסק בחשיפת מייל ששלח זיסר למחזיק אג"ח פרטי אותו חשף TheMarker, בו נאמר כי לבעל השליטה ולקרן יורק יש הסכם בו הקרן הבטיחה לשפות אותו על הפסדיו לאחר ההסדר.

לשאלת ביהמ"ש האם קיים הסדר בין בעל השליטה לנושים האחרים השיבו עוה"ד של החברה "באופן נחרץ וחד משמעי, לא. במועד שבו נשלחה הפנייה, הודיעה החברה שהיא אינה צד לשום הסדר או הבנה לא מפורשת ולא משתמעת. לא מעל ההסדר ולא מתחת. ההסדר היחידי שהחברה מודעת לו, ויודעת עליו ואישרה אותו, הוא זה שהגיע לבית המשפט"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker