כמו בהיי-טק

לראשונה: מיטב דש יחלק לעובדים אופציות ל-8% מהמניות

שווי ההטבה לעובדים: 21 מיליון שקל; האופציות, שיוענקו בתחילת 2014, מצויות "בתוך הכסף" ויבשילו במהלך חמש השנים הקרובות

אסא ששון

ביום רביעי האחרון החליט דירקטוריון בית ההשקעות מיטב דש על חלוקת אופציות הניתנות להמרה למניות של מיטב דש למרבית עובדי בית ההשקעות. בית ההשקעות נמצא בשליטת צבי סטפק ואלי ברקת, מבעלי קרן ההון סיכון BRM, ומנוהל בידי אילן רביב. תוכנית האופציות במתכונתה הנוכחית דומה לתוכניות אופציות המקובלות בענף ההיי־טק.

האופציות יוענקו לעובדים בתחילת 2014. בחברה קבעו כי הזכאים לאופציות הם עובדים בעלי ותק של שנה ומעלה בחברה, כאשר ככל שהעובד ותיק יותר הוא ייהנה משיעור אופציות גבוה יותר. במסגרת התוכנית יוענקו לעובדים 5.2 מיליון אופציות הניתנות כל אחת למימוש למניה אחת של החברה. עובדים בעלי ותק נמוך משנה, ישולבו בתוכנית בשלב מאוחר יותר.

שווי בית ההשקעות מיטב דש הוא 830 מיליון שקל, ושווי ההטבה לכל כתב אופציה (לפי מודל חישוב האופציות של בלק ושולס) מוערך בכ–4 שקלים. כלומר, מדובר בהטבה בעלת שווי כספי כולל של 21 מיליון שקל. האופציות שיוענקו הן 8% מהון החברה.

מחיר המימוש של האופציות שנקבע הוא מחיר המניה הממוצע ב–30 ימי המסחר האחרונים, שכיום הוא כ–12.2 שקל. כלומר, האופציות המוענקות הן בכסף. המשמעות היא שאם מחיר המניה נותר במקומו, העובדים נהנים מהטבה כספית. כך למשל, עובד בעל שכר חודשי של 10,000 שקל ברוטו ובעל ותק של חמש שנים בחברה יקבל 5,000 אופציות, שמשקפות הטבה בסכום של שתי משכורת.

מנכ"ל דש מיטב, אילן רביבצילום: דודו בכר

כדי לא ליצור מצב שבו העובדים יקבלו את האופציות ויעזבו את החברה, החליט הדירקטוריון כי האופציות יבשילו במהלך חמש שנים. תקופה ארוכה במקצת מהמקובל בתחום ההיי־טק.

מהלך מיזוג בית ההשקעות דש מיטב לווה בטלטלה כבדה בכל הקשור לכוח האדם של החברה. משתי החברות פוטרו יחד כ–80 עובדים וכ-120 פרשו מרצון. עלויות המיזוג עדיין ניכרו בתוצאות הכספיות של בית ההשקעות ברבעון השלישי של 2013. ואולם במקביל לפיטורים פעלה החברה לצמצום פערי השכר בה. במסגרת זו קוצץ תגמול בעלי השליטה וההנהלה הבכירה, ובמקביל בוצע מהלך של העלאת שכר למקבלי השכר הנמוך. בנוסף על כך, נקבע שכר מינימלי לעובדי החברה, שמסתכם כיום ב–25% מעל שכר המינימום במשק. ברוח זו הוענקו גם האופציות. מי שבכל זאת לא יהיו זכאים לאופציות הם עובדים בחלק מהחברות הבנות שאינן בבעלות מלאה, ומנהלים שהם בעלי מניות בחברות הבנות.

תמריץ לעובדים מתמידים

החלוקה תבוצע באופן הבא: להנהלת החברה (10 מנהלים לא כולל את המנכ"ל והמשנה למנכ"ל, רונן טוב) יוענקו 19% מהאופציות ול–607 העובדים יוענקו 81% מהאופציות. האופציות, כאמור, יובשלו בחמש שנים. 20% מהאופציות יבשילו לאחר שנתיים ממועד ההקצאה, עוד 20% מהאופציות יבשילו לאחר שלוש שנים ממועד ההקצאה, 30% מהאופציות יבשילו לאחר ארבע שנים ממועד ההקצאה ו–30% מהאופציות הנותרות יבשילו לאחר חמש שנים ממועד ההקצאה. כך, ככל שהעובד נשאר זמן רב יותר בחברה, מרכיב האופציות המבשיל גדול יותר. מי שפורש מהחברה לפי תום תקופת ההבשלה לא יהיה זכאי לתגמול.

במיטב דש ציינו כי המשנה רונן טוב לא ייכלל בתוכנית, שכן בהסכם העסקה המקורי שלו הוא זכאי לאופציות בהיקף של כ–0.5% ממניות החברה. אופציות אלה אינן חלק מתוכנית האופציות הנוכחית.

חדר מסחר בחברת השקעות
חדר עסקותצילום: אייל טואג

רביב, המחזיק כיום באופציות בהיקף של כ–0.4%, יקבל במסגרת התוכנית עוד כ–1% אופציות, הניתנות להמרה למניות החברה בתנאים זהים לשאר העובדים. זאת, כשבמקביל תופחת תקרת הבונוס השנתי המקסימלי שלו מ–1.5 מיליון שקל למיליון שקל. הקצאת האופציות למנכ"ל כפופה לאישור האסיפה הכללית שתזומן בקרוב.

רביב התייחס לתוכנית ואמר: "עובדי מיטב דש הם שותפים מלאים לדרך. הם שותפים לא רק למאמץ, אלא גם להישגים. תרומתם להצלחת החברה היא ללא ספק משמעותית ביותר, ועל כן בחרנו להוקיר את המאמץ והנאמנות שלהם. להיות אחד משני בתי ההשקעות הגדולים בישראל זה מחייב. מחייב אותנו כמנהלים להתוות את הדרך הנכונה להתנהלות שקופה, הוגנת ומקצועית הן כלפי העובדים והן כלפי לקוחותינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker