קופקסון שמרה על הבכורה במרשמים החדשים; מחזיקה בנתח של 29.2%

קופקסון שומרת על הבכורה גם במרשמים החדשים, על אף שהתרופה האורלית החדשה טקפידרה (Tecfidera) - שפותחה בידי חברת ביוג'ן איידק כבר מחזיקה בנתח של 18.6% מהמרשמים החדשים למחלה ותופסת כבר לאחר שמונה חודשים של שיווק את המקום השני

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת טבע ממשיכה ביישום תוכנית ההתייעלות Reshape - במטרה לחסוך הוצאות של 1.5–2.0 מיליארד דולר בשנה עד ל–2017. צעד קטן בכיוון נעשה בסוף השבוע שעבר כשטבע מכרה את זכויות הייצור והשיווק של 31 תרופות גנריות לחברת אני פרמסוטיקלס (Ani Pharmaceuticals) האמריקאית תמורת 12.5 מיליון דולר במזומן ונתח מהרווח הגולמי של אני משיווק מוצרים אלו.

טבע הפסיקה לייצר את התרופות לפני זמן מה בשל רמת רווחיות נמוכה. אני רכשה מטבע 20 תרופות אורליות בשחרור רגיל, ארבע תרופות בשחרור מושהה ושבע תרופות שניתנות בתמיסה או בתרחיף. אני תחל מיידית בהיערכות לייצור מוצרים אלו במתקני הייצור שלה, והיא צופה שתשיק את המוצרים ברבעון הרביעי של 2014. היקפו של השוק לתרופות שנמכרו לאני מגיע ל–860 מיליון דולר בשנה, לפי נתוני סוכנות המחקר הרפואי IMS.

אני היא חברה שמייצרת תרופות גנריות ותרופות ייחודיות, וכן משמשת כקבלן ייצור עבור חברות תרופות אחרות. מחזור המכירות של החברה, שבסיסה באילינוי, ארה"ב, הסתכם ב–16 מיליון דולר ב–12 החודשים האחרונים. שווי השוק של אני הוא 188 מיליון דולר לאחר עלייה של 16% ביום שישי שעבר עם היוודע דבר העסקה.

טבע מתכננת לסגור 20–25 מ–75 מפעליה בשלוש השנים הקרובות ולהעביר ייצור למדינות שעלות הייצור בהן נמוכה. זאת, במאמץ לשפר את הרווחיות של הפעילות הגנרית, שרשמה רווחיות גולמית של 40.3% מהמחזור ברבעון השלישי של 2013, בהשוואה לרווחיות גולמית של 43% מהמחזור ב–2012.

קופקסון
קופקסוןצילום: עופר וקנין

בתוך כך התפרסמו נתונים בנוגע למכירות התרופות בשוק הטרשת הנפוצה. מהנתונים עולה כי קופקסון, שהיא התרופה המקורית של טבע ומרכז הרווח העיקרי שלה, שמרה על נתח של 29.2% מהמרשמים החדשים לתרופות למחלה ב–12 השבועות שהסתיימו ב–20 בדצמבר. קופקסון שומרת על הבכורה גם במרשמים החדשים, על אף שהתרופה האורלית החדשה טקפידרה (Tecfidera) - שפותחה בידי חברת ביוג'ן איידק ומשווקת החל באפריל 2013 - כבר מחזיקה בנתח של 18.6% מהמרשמים החדשים למחלה ותופסת כבר לאחר שמונה חודשים של שיווק את המקום השני בין המרשמים החדשים.

התרופות האורליות למחלת הטרשת הנפוצה שמציעות שיפור מהותי באיכות חייו של המטופל בהשוואה לתרופות הוותיקות, כולל קופקסון שניתנות בהזרקה או בעירוי, מגיעות לנתח של 33% מכלל המרשמים החדשים. טקפידרה מחזיקה בנתח של 15.5% מכלל המרשמים למחלה, וכל התרופות האורליות נגסו ב–30.4% מהמרשמים למחלה. קופקסון החזיקה ב–12 השבועות שהסתיימו ב–20 בדצמבר בנתח של 30.9% מכלל המרשמים לטרשת נפוצה.

הנתונים מספקים חדשות פחות חיוביות למשקיעי פריגו, שהשלימה בשבוע שעבר את רכישתה של חברת Elan האירית תמורת 8.6 מיליארד דולר במזומן ובמניות. הנכס העיקרי של אלאן הוא תמלוגים שהיא מקבלת ממכירת התרופה טיסאברי, שאת הזכויות לה מכרה לחברת ביוג'ן איידק. טיסאברי, שניתנת בעירוי ונחשבת לתרופה האפקטיבית ביותר מבין התרופות הניתנות בהזרקה ובעירוי, הגיעה לנתח של 1.8% מהמרשמים החדשים למחלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker