2013 באחד העם |

הקריסות הכי כואבות בבורסה בשנה שחלפה

המניה שקרסה ב-63% ביום אחד בגלל החלטה גורלית של גוגל, הקידוח הכושל שהפיל מניה ב-90% והחברה שהתרסקה בלי סימני אזהרה מוקדמים

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, המשקיעים באחד העם אמורים לצאת עם חיוך גדול מהשקעותיהם בשנת 2013, כשמרבית המדדים המובילים בתל אביב רשמו עליות נאות. ת"א 25 עלה ב-14%, ת"א 100 עלה ב-16%, מדד הבנקים רשם עלייה של 20% ומדד התקשורת זינק ב-53%. ואולם ישנן מניות שלא הסבו נחת עבור המשקיעים.

השנה הגרועה ביותר של בבילון

שתי מניות מתחרות ביניהן על הבכורה כמניות שההתרסקות היומית שלהן היתה הכואבת ביותר - בבילון ושמן.

בבילון לאחר שהודיעה כי החוזה שלה עם גוגל לא יוארך. גוגל היתה אחראית ל-43% מהכנסותיה של בבילון באותו הרבעון. הסיבה לניתוק הקשרים העסקיים נבע מתלונות רבות אותן קיבלה גוגל ממשתמשי הדפדפן שלה, גוגל כרום, שטענו כי התקנת סרגל הכלים של בבילון פוגעת בחוויית המשתמש שלהם. המניה קרסה באותו יום ב-62%, ושווי החברה נחתך מ-980 מיליון שקל ל-370 מיליון שקל בלבד.

אין ספק כי מבחינת חברת בבילון, הנשלטת על ידי נועם לניר, 2013 תירשם כשנה הגרועה ביותר, שבה הבינו המשקיעים דרך כיסם את הסיכון הגלום בחברה המתבססת על שני לקוחות עיקריים - גוגל ויאהו. הודעה על בחודש אוקטובר האחרון גרמו לקריסה של 30% במניית החברה . שווייה של החברה, שעמד באוגוסט של 1.44 מיליארד שקל, ירד ל-400 מיליון שקל, ומחיר המניה ירד מ-29 שקל ל-8 שקלים. החברה אף .

מניית בבילון בשנה האחרונה

מ"סימני נפט משמעותיים" ליובש מוחלט תוך חודש

המניה השניה שגרמה למשקיעים בה הפסדים רבים הינה מניית שמן, ששווייה נחתך ב-13 באוקטובר ב-90%. חברת חיפושי הגז והנפט, בראשותו של רמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי והמנכ"ל יוסי לוי, התרסקה באותו יום משווי שוק של 529 מיליון שקל (כשקל למניה), לשווי שוק של כ-67 מיליון שקל (כ-12 אגורות בלבד למניה).

הקריסה הגיעה לאחר שהמשקיעים קיבלו דיווח מהותי לפיו קידוח הנפט "ים-3", שבוצע במשך מספר חודשים מול חופי אשדוד, נמצא יבש (dry hole). בכך למעשה (כחצי מיליארד שקל) שהושקעו בקידוח, בעיקר על ידי הציבור הרחב. החברה הודיעה כי בעת מבחני ההפקה לא הצליחה מפעילת הקידוח, קספיאן דרילינג, לשאוב נפט מתוך הבאר ועל כן הוחלט לסיים את העבודות. חודש לפני ההתרסקות דיווחה שמן כי . מתחילת 2013 ירדה מניית שמן ב-98%.

מניית שמן בשנה האחרונה

חדלות פירעון בלי סימני אזהרה

חברה נוספת שנפלה במהלך 2013 הינה חברת חבס. המשקיעים באיגרות החוב של חבס לא קיבלו סימני אזהרה על מה שעתיד לקרות, ונפילת החברה נחשבת . כך, במארס 2013 התעוררו המשקיעים , לאחר ששלושה חודשים לפני כן, בנובמבר 2012, פירסמה החברה דו"חות חלקים. מניית של החברה קרסה ב-2013 ב-94% והפסיקה להיסחר בבורסה על רקע בקשת הפירוק שהוגשה כנגד החברה.

המכה למשקיעי האג"ח של חבס צפויה להיות כואבת במיוחד: באוקטובר 2013, לאחר שנכשלו ניסיונות רכישה והסדרי החוב, . לפי הערכות, משקיעי האג"ח הלא מובטחות של חבס כמעט ולא יראו החזר כלשהו, בסופו של דבר, מקופת הפירוק. במונחי תספורות, מדובר בתספורת עמוקה ביותר, שבהערכה גסה יכולה לנוע מ-90% בתסריט האופטימי ואפילו ל-100% אחוז, בתסריט הפחות אופטימי.

מניית חבס בשנה האחרונה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker