השותפים לשעבר של יריב פילוסוף מגיזה ניצחו אותו בקרב על אי.די.בי

אייל ידווב ויובל ברק ליוו את מוטי בן משה בחודשים האחרונים וסייעו לו ולאדוארדו אלשטיין להכין את הצעת הסדר החוב לאי.די.בי, שנבחרה על ידי הנושים ■ השניים פרשו מחברת הייעוץ גיזה לפני כחצי שנה בשל מחלוקות עם המנכ"ל פילוסוף - המשמש גם יועץ פיננסי צמוד של נוחי דנקנר ואי.די.בי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הסדר החוב בקבוצת אי.די.בי סיפק עד היום לא מעט דרמות, סיפורים אישיים ועלילות משנה שיכולים לשמש בסיס לסדרת דרמה בטלוויזיה. אחד מהסיפורים האלה עוסק בשלושה שותפים בעבר ויריבים עסקיים בהווה - יריב פילוסוף, אייל ידווב, ויובל ברק. השלושה עבדו יחד בחברת הייעוץ גיזה זינגר אבן, הנחשבת לאחת מהחברות הבולטות במשק בתחום הייעוץ העסקי־פיננסי ובנקאות השקעות. במשך שנים שימשה החברה יועצת של אי.די.בי ובעל השליטה בה, נוחי דנקנר. את היחסים הקרובים עם אי.די.בי רקם פילוסוף, השותף־המנהל הבכיר והפנים של גיזה מאז 2008.

ידווב וברק פרשו מגיזה במהלך סכסוך שותפים שפרץ בה לפני כחצי שנה. בחודשים האחרונים הם משמשים יועצים פיננסיים של מוטי בן משה, האיש שאמור - אם לא יהיו הפתעות גדולות בבדיקת ההון שלו - לקבל בקרוב את מפתחות השליטה באי.די.בי. שלושת השותפים אף התייצבו משני צדי המתרס באסיפות בעלי האג"ח האחרונות של אי.די.בי אחזקות. פילוסוף ייצג את דנקנר וקבוצת המשקיעים שלו וברק וידווב ייצגו את קבוצת אקסטרה־אלשטיין. הייעוץ שהשניים מספקים לבן משה מסביר חלק מהידע הרב שהוא צבר במהירות על בעיותיה הפיננסיות של קבוצת אי.די.בי בכלל ושל אידיבי פיתוח בפרט.

עד לפני כחצי שנה שירתו ידווב וברק את גיזה וייעצו לאי.די.בי בתחומים כמו מימון, שוק ההון ודרישות רגולציה. ידווב טיפל בעבר באי.די.בי, אך פעילתו העיקרית בה נעשתה עוד לפני שהחל הסדר החוב בחברה בספטמבר 2012. ברק וידווב נחשבים לאנשי מקצוע והסתייגו מסגנון הניהול של פילוסוף. לפני כחצי שנה, בדומה לשותפים בכירים בגיזה שפרשו ממנה על רקע מחלוקות וטענות על אי סדרים כספיים, החליטו השניים לפנות לדרך עצמאית.

יריב פילוסוףצילום: עופר וקנין

ידווב וברק הקימו חברה משותפת שנקראת רדהאן - JB Radhan Financing Done Right. השם רדהאן נבחר משם ששימש כינוי לקהילת סוחרים יהודיים בימי הביניים שסחרו בין אירופה והמזרח התיכון ותיווכו בין מוסלמים ונוצרים. ברק וידווב רואים בכך סמל לפעילותם, היוצרת גשר בין העולם הפיננסי לעולם הריאלי.

בתקופה הראשונה הם מצאו בית חם במגדל המרובע בעזריאלי בקומה 36. חברת לאומי פרטנרס, זרוע הבנקאות להשקעות של בנק לאומי, אירחה אותם וסיפקה להם חדרי עבודה. השניים שיתפו פעולה עם לאומי פרטנרס בליווי חברות בשוק ההון בכל הקשור לקבלת דירוגים לקראת הנפקות וכן במהלכים הפיננסיים. סיוע נוסף קיבלו בן משה ואלשטיין מקרן ברוש שבראשה עומדים אורי רובין, לשעבר מנכ"ל גיזה חיתום, ואמיר אפרתי. ברוש המחזיקה בכ–150 מיליון שקל ערך נקוב אג"ח של אי.די.בי אחזקות הצביעה בעד ההצעה של בן משה ואלשטיין.

לפני כמה חודשים הפכו ברק וידווב לאנשים עסוקים מאוד - לאחר שחברו לבן משה ולצוות שלו וקיבלו את משימת הניתוח הפיננסי־עסקי של שרשרת חברות המטה והחברות התפעוליות של קבוצת אי.די.בי. הניצחון שהשיגו אלשיין ובן משה על דנקנר הוא לפיכך גם הניצחון של ידווב וברק על פילוסוף, השותף בעבר.

אם בן משה ואלשטיין אכן יזכו באי.די.בי עשויים ידווב וברק לקבל לידיהם לא מעט עבודות ייעוץ פיננסי. בינתיים הם כבר קיבלו משימה חדשה - ללוות את ההנפקה המתוכננת של חברת הנדל"ן הקנדית סקייליין שבשליטת מישורים של גיל בלוטרייך והכשרת הישוב של עופר נמרודי. סקייליין מתכננת להנפיק מניות בתל אביב לפי שווי של כ–200 מיליון דולר.

יובל ברקצילום: סטודיו תומאס
אייל ידוובצילום: סטודיו תומאס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker