אריסון מקטינה מינוף: פרעה יותר מ-250 מיליון שקל למוסדיים

אריסון החזקות גייסה בתחילת השנה כ–2.5 מיליארד שקל לצורך מחזור חוב ופעילות שוטפת. החברה נהנית ממצב פיננסי חזק של בנק הפועלים שחזר לחלק דיווידנדים, ושיכון ובינוי שחילקה דיווידנדים ביותר ממיליארד שקל בשנים האחרונות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

להבדיל מטייקונים אחרים כמו נוחי דנקנר,מוטי זיסר, הרצל חבס ויוסי מימן שהמשקיעים בחברות שלהן ספגו בשנה האחרונה תספורות קצוצות, שרי אריסון ממשיכה בשקט, הרחק מהרדאר של שוק ההון, להוריד את המינוף בחברות הפרטיות שבבעלותה.

במהלך חודשים האחרונים סילקה חברת אריסון החזקות באמצעות פירעונות מוקדמים ושוטפים חובות של יותר מ–250 מיליון שקל לגופים מוסדיים ולבנק לאומי. מתוך סכום זה רכשה אריסון החזקות מידי גופים מוסדיים אג"ח מסדרה א' הישנה הפרטית (הנסחרת בפלטפורמת רצף מוסדיים) בהיקף של כ–100 מיליון שקל, ובמהלך החודשים האחרונים פרעה ללאומי כ–150 מיליון שקל. בכוונת החברה להמשיך גם בעתיד להוריד את המינוף.

אריסון החזקות, המנוהלת על ידי אפרת פלד, היא חברה ייעודית (SPC - Special Purpose Company) שבאמצעותה מחזיקה אריסון במניות גרעין השליטה בבנק הפועלים (20.27%); שווי השוק של מניות אלה הוא כ–5.32 מיליארד שקל, והחברה נהנית מנזילות גבוהה. באמצעות החברה האחות אריסון השקעות שולטת אריסון בחברת שיכון ובינוי (46.81%), אחזקה ששווי השוק שלה הוא כ–1.6 מיליארד שקל, במלח הארץ (100% - לשעבר תעשיות מלח) ובמיזם המים מיה.

בתחילת השנה הנוכחית השלימה אריסון החזקות גיוס חוב פרטי ענק בהיקף של כ–2.5 מיליארד שקל, שעליו עמלה החברה במשך חודשים ארוכים. זו היתה אחת מעסקות החוב הפרטיות הגדולות בשוק בשנים האחרונות. מטרותיה העיקריות של אריסון היו מחזור של חוב קיים כלפי הגופים המוסדיים בכ–1.5 מיליארד שקל המרוכז בסדרת אג"ח א' הפרטית שהונפקה ב-2007, וכן מחזור חוב בסך כ-800 מיליון שקל לבנקים הישראליים.

שרי אריסוןצילום: ניר קידר

המחזיקים הסכימו

כחלק מהגיוס הוצע לבעלי האג"ח הנוכחיים להחליף את האג"ח הקיימות בסדרה החדשה, ומרבית המחזיקים נענו להצעה זו. כעת, לאחר שקנתה מהמוסדיים חוב של כ–100 מיליון שקל, נותר בסדרה א' הישנה חוב של כ–200 מיליון שקל. אריסון החזקות ביצעה שינוי נוסף במבנה החוב: בקונסורציום האשראי של המוסדיים השתלבו שלושה בנקים - דיסקונט, המזרחי טפחות והבינלאומי - שעד כה כל אחד מהם מימן את החברה בנפרד, והעמידו אשראי של כ250-–300 מיליון שקל בתנאים זהים למוסדיים. סכומים דומים העמידו גם קבוצות הביטוח והפיננסים הראל ומגדל. כמו כן בגיוס השתתפו פסגות, אקסלנס, הפניקס, מנורה מבטחים וקרנות הפנסיה הוותיקות עמיתים שהשקיעו כל אחד כ150-–200 מיליון שקל.

סדרת האג"ח החדשה שהונפקה, בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של כ-6.3 שנים, תישא ריבית שנתית צמודת מדד של יותר מ-5%. תשלומי הקרן של אג"ח זו יחלו בסוף 2013. בשלב ראשון התשלומים יהיו בהיקפים נמוכים יותר לעומת סדרה א'. הסדרה אמורה להיפרע סופית בשנת 2022 עם ביצוע תשלום בולט (Bullett) של יתרת החוב. מכיוון שבהתאם לכללי בנק ישראל אריסון החזקות אינה יכולה לשעבד את מניות גרעין השליטה בהפועלים, תמורת הארכת המח"מ קיבלו המשקיעים העלאת ריבית ושעבוד שלילי על המניות, כלומר, התחייבות לא לשעבד אותן לגורמים אחרים וכן לא ליצור פעילויות חדשות בהיקפים מהותיים לפחות בשנים הקרובות.

כמו כן הערבות של 500 מיליון שקל, שניתנה בעבר לטובת סדרת אג"ח א' המקורית, תמשיך להיות בתוקף גם עבור הסדרה החדשה שהונפקה עתה. אמנם במספרים נומינליים היקף הערבות עשוי להיות גבוה מ–500 מיליון שקל, אך מכיוון שהוא פרוס על פני שנים ארוכות בהיוון לערך נוכחי מדובר בסכומים דומים למדי. בנוסף תתחייב החברה לשמור על כמות מזומנים בקופה בכל עת שיספיקו לפירעון התחייבויותיה לשנה אחת קדימה לפחות. כך מחזיקי החוב יוכלו להעמיד את האשראי לפירעון מיידי אם יחס ההון העצמי למאזן יירד לשיעור של 40%-30%.

הונה העצמי של אריסון החזקות מהווה כ-60% ממאזנה. אמנם לאריסון החזקות לא היו קשיי גיוס, אך הגיוס נעשה מתוך אילוץ עסקי: גמישותה הפיננסית של החברה נפגעה מכך שהפועלים, בדומה לבנקים האחרים, לא חילק דיווידנדים, ששימשו בעבר את החברה כמקור העיקרי לפירעון התחייבויותיה. ואולם, בחודשים האחרונים הפועלים חזר לחלק דיווידנדים לבעלי מניותיו וחילק כבר יותר מ–180 מיליון שקל. זאת, נוסף על דיווידנדים של יותר ממיליארד שקל שחילקה שיכון ובינוי בחמש שנים האחרונות, ואיפשרו לאריסון השקעות לפרוע את תשלומי החוב בהיקף כולל של כמיליארד שקל לקונסורציום בנקים וגופים מוסדיים בראשות מזרחי טפחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום