הלהיט התורן בקרב המוסדיים: קרנות השקעה פרטיות בנדל"ן

קרן תכלת, שהקים עו"ד אבירם דואק, מתעתדת לגייס 85 מיליון דולר ולהשקיעם במיזמי נדל"ן בניו יורק ■ קרן ריאליטי שמנהל מיקי ורדי, לשעבר מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, מרחיבה את פעילותה ממתן אשראי להשקעות במיזמי נדל"ן

אסא ששון
מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

הריבית הנמוכה השוררת בשווקי דוחפת עוד ועוד גופים לחיקן של קרנות ההשקעה הפרטיות. שתיים כאלה מוקמות בימים אלה ממש. הראשונה היא קרן תכלת שמקים עו"ד אבירם דוויק והשניה היא קרן ריאליטי שמנהל מיקי ורדי.

קרן תכלת מתמחה בנדל"ן יזמי בניו יורק. יש בה כרגע מיליוני דולרים בודדים, שהשקיעו אנשים פרטיים, והיא מתכוונת לגייס 85 מיליון דולר בתקופה הקרובה מגופים מוסדיים.

עופר מנחם, מנהל הפיתוח העסקי של הקרן, מסביר: "הצורך נולד בעקבות שינויים רגולטוריים בארה"ב. יזמים שבונים ב–8–10 מיליון דולר אינם יכולים לגייס הון מהבנקים ופונים ליזמים כמונו". מנחם מסביר את המודל העסקי: "אנחנו למעשה נכנסים לנעלי הבנק המלווה ונותנים חוב בכיר יחיד ומציעים רמת בטוחות גבוה. לכל יזם שמציג פרויקט אנחנו מקימים חברה בשותפות מוגבלת, שבולעת את הפרויקט. אנחנו מקבלים מהיזם את הבטוחות, שהן כ–20% במזומן מהפרויקט. מהנדס שלנו מלווה את הפרויקט, ואנחנו מזרימים את הכסף בהתאם להתקדמות".

מיקי ורדי
מיקי ורדיצילום: עופר וקנין

בגלל הבטוחות הגבוהות שמקבלים המשקיעים בקרן תכלת, רמות הריבית נמוכות יותר מהמקובל בשוק זה. לפי מנחם, "משקיעי הקרן צפויים לקבל תשואה שנתית של 9% דולרית ברמת ביטחון גבוהה, הכוללת שיעבוד ראשון ויחיד של הנכס למשקיעים".

עו"ד אבירם דואק, מייסד ומנהל הקרן, הוסיף כי "יזמי נדל"ן הקטנים והבינוניים בניו יורק מקבלים הלוואות בריבית של 13%–14%. כשאנחנו מוזילים את עלות הגיוס הם מוכנים בתמורה לתת ביטחונות טובים".

מגדילה את הסיכון

קרן נדל"ן אחרת היא ריאליטי, בראשותו של מיקי ורדי, לשעבר מנכ"ל מינהל מקרקעי ישראל, המרחיבה את פעילותה. קרן הפרטית להשבחת נדל"ן בישראל מקימה זרוע אשראי למימון עסקות נדל"ן, כך שתשמש גם כיזם־שותף בעסקות. לפיכך, לצד היותה גוף מלווה המעניק אשראי חוץ־בנקאי, תיטול הקרן חלק בסיכון בעסקת הנדל"ן כשותפה. עד כה בחנה ריאליטי עסקות המיועדות לרכישת בעלות מלאה בנכס, ואילו כעת תתחיל לבחון מגוון פרויקטים ותהיה שותפה בהם בכ–50%. פרופיל העסקות שבהן תהיה מעורבת ריאליטי כולל עסקות מתחום המגורים, ההתחדשות העירונית והמסחר – כמו נדל"ן מניב, פרויקטים של תמ"א 38 ופינוי־בינוי, משרדים, מלונאות ודירות להשכרה.

ורדי ציין כי "קרן ריאליטי בוחנת מדי שנה מאות עסקות נדל"ן. הייחוד שלנו בעולם האשראי החוץ־בנקאי הוא היכולת לבחור את הפרויקט הנכון מבין הפרויקטים הרבים המוצעים, ולצד מתן המימון, לשמש שותפים אסטרטגיים ואקטיביים בפרויקט. אנו מאמינים כי קידום תחום ההתחדשות העירונית עומד בפני תנופה בכל חלקי הארץ, ויציע פתרון אמיתי לסוגיית מצוקת הדיור בעתיד, לכן ניתן דגש למימון עסקות המקדמות תחום זה".

ריאליטי מנהלת עסקות בסדר גודל של עד 100 מיליון שקל. הקרן משקיעה באזורי ביקוש ומתעתדת לרכוש נכסים בסך כמיליארד שקל. משקיעי הקרן נהנים מתשואה מועדפת של כ–8% בשנה לאחר החזר ההשקעה. יעד התשואה השנתית של קרן ריאליטי הוא כ–20%, ולטענת ריאליטי התשואה לקרן 1 היא כ–36% בשנה. עם הנכסים הבולטים של הקרן נמנים שכונת פארק החורשות ברחוב הרצל ומתחם דרך שלמה, שניהם בדרום תל אביב, שמומשו בתשואה עודפת של יותר מ–200%. את פעילות הקרן מובילים גם רו"ח אוהד רוזן ועו"ד אסף ורדי.

אבירם דואקצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker