האוצר גורר רגליים - והקשישים משלמים: כלל ביטוח מייקרת את הביטוח הסיעודי

ההוראה של האוצר להפסיק את הביטוח הסיעודי הקבוצתי לחברות ולארגונים, הותירה קשישים ופנסיונרים רבים בבעיה ■ פנסיונר של קרן הפנסיה נתיב המבוטח בכלל בריאות ניסה לקנות ביטוח סיעודי פרטי, וגילה שהפרמיה זינקה פי שלושה

אסא ששון

המפקח על הביטוח לשעבר, עודד שריג, פירסם בסוף 2012 הוראה האוסרת על מכירת ביטוח סיעודי קבוצתי לחברות ולארגונים, בנימוק שהפוליסות אינן מיטיבות עם הצרכן. ההוראה היתה אמורה לחול בינואר 2014, אך שריג הבין כי קיימת בעיה: ביטול הביטוח הקבוצתי יותיר מבוטחים רבים, בעיקר פנסיונרים, ללא ביטוח סיעודי. המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, שהחליפה את שריג, החליטה לדחות את יישום ההוראה לתחילת 2015 ולנסות ולמצוא פתרונות. אבל בינתיים כלל ביטוח ניצלה את המצב והעלתה את המחירים.

כיום מבוטחים כמיליון איש בביטוח סיעודי קבוצתי דרך מקומות העבודה או באמצעות ארגונים ובהם ארגוני המורים, עורכי הדין, עובדי התעשייה הביטחונית והקיבוצים. מתברר כי כמה מחברות הביטוח מחילות את ההוראה של שריג בתחום הביטוח הסיעודי למרות דחיית יישומה.

כך, בעקבות ביטול הביטוח הקבוצתי קיבלו גמלאי קרן הפנסיה נתיב (קרן הפנסיה של העובדים במפעלי משק ההסתדרות, כלומר, כור) מכתב מחברת כלל בריאות (חברה בת של כלל ביטוח). במכתב נאמר: "פוליסת הביטוח הסיעודי לחברי עמותת גמלאי קרן פנסיה נתיב דרום ומרכז מסתיימת ביום 30.9.2013. הכיסויים הכלולים בה אינם תקפים החל ממועד זה ואילך". אחרי המקל בא הגזר.

כלל כותבת: "למבוטחים שהיו מבוטחים במסגרת ההסכם הקיבוצי עומדת האפשרות להצטרף לפוליסת סיעוד פרטית בכלל ביטוח ללא תקופת אכשרה ובלא צורך במילוי הצהרת בריאות לגבי כיסויים והסכומים החופפים שבין הביטוח הקבוצתי לבין הפוליסות הפרטיות. הצעתנו מותנית בכך בכך שטופס ההצטרפות לביטוח הפרטי, לרבות הוראת קבע לחיוב חשבונכם לצורך תשלום הפרמיה החודשית, יימסרו לחברתנו עד ליום 31.12.2013".

זקנים סיעודיים ב אחוזת בית - רעננה
צילום: דודו בכר

מבוטחי נתיב לא זכו אפוא ליהנות מהארכה של משרד האוצר. ממכתב נוסף שהגיע לידי TheMarker עולה כי מדיניות זו אינה אחידה. כך למשל הסתדרות רופאי השיניים, שגם חבריה מבוטחים בביטוח סיעודי קבוצתי, דיווחה לחבריה ב-12 בנובמבר כי תום הביטוח הסיעודי הקבוצתי יחול רק במארס 2014. כלומר, להם יש ארכה של עוד כמה חודשים.

לדוגמה, א', פנסיונר בן 91, המבוטח זה זמן רב בקרן הפנסיה נתיב, גילה להפתעתו כי כאשר רצה לרכוש ביטוח סיעודי באופן פרטי, פרמיית הביטוח שלו גדלה פי שלושה. בעבר תמורת תשלום חודשי של 327 שקל הוא קיבל כיסוי ביטוחי של 2,500 שקל לחודש. כעת, כלל בריאות מוכנה להעניק לו עבור אותו סכום חודשי כיסוי של 1,000 שקל.

מכלל ביטוח, החברה האם של כלל בריאות, נמסר: "החברה מתנהלת במלוא האחריות העסקית לטובת מבוטחיה, בין היתר גם בחתימה על הסכמים חדשים ו/או חידוש הסכמים קודמים. ההסכם עם חברת נתיב הסתיים ב–30.9.2013 ולא חודש אוטומטית משיקולים עסקיים וללא כל קשר להחלטת המפקחת על הביטוח".

השינוי בביטוח הסיעודי הקבוצתי נעשה, כאמור, לאחר שבמשרד האוצר הגיעו למסקנה כי אינן מיטיבות עם הצרכן. אמנם הפוליסות נקנו על ידי מקומות העבודה בפרמיה נמוכה, עקב היתרון לגודל של מקומות העבודה, אך ביטוחים אלה היו לטווח קצר, של שלוש עד שבע שנים. לאחר מכן, בעת החידוש, חברת הביטוח היתה בודקת מחדש את הסיכון הקיים במבוטחים, בהתאם לגילם, ומעלה את הפרמיה בהתאם לצורך.

מקומות עבודה שרוב עובדיהם צעירים - למשל, חברות היי־טק - המשיכו לשלם פרמיה נמוכה, וכך נהנו גמלאי החברה מכך שיש להם כיסוי במחיר נמוך. לעומת זאת, מפעל שמרבית עובדיו התקרבו לגיל 60, כאשר הביטוח הסיעודי מתחיל להיות קריטי ונחוץ, גילו כי הפרמיה עלתה באופן משמעותי. לעתים הם נותרו ללא ביטוח סיעודי.

הסיכוי של רוב האוכלוסייה להפוך לסיעודית בעתיד עולה עם השנים ועם התארכות תוחלת החיים. 25% מבני 75 ומעלה ויותר מ–%40 מבני 80 ומעלה הם סיעודיים. רוב הקשישים הסיעודיים לא חיים יותר משלוש שנים, אך גם תוחלת חיים זו מתארכת והולכת. כיום, לפחות 40% מהחולים הסיעודיים חיים יותר משלוש שנים מיום הפיכתם לסיעודיים. לעובדה זו יש משמעות כלכלית כבדה הן עבור המדינה והן עבור החולה ומשפחתו.

מכאן נגזרת החשיבות הרבה של ביטוח סיעודי. ואולם מבוטחים שהביטוח הסיעודי הקבוצתי שלהם בוטל לא יהיו זכאים להחזר כלשהו על כספים שבדיעבד הוציאו לשווא, שכן הזכויות של המבוטח לא נשמרות בניגוד לביטוח סיעודי פרטי.

הבעיה מחמירה עם מבוטחים שאין באפשרותם לממן ביטוח סיעודי פרטי. מי שאמור לדאוג להם היא המדינה. אחד הפתרונות העומד על הפרק הוא הקמת פול ביטוחי של חברות הביטוח שיישאו בנטל הביטוח הסיעודי. ואולם, גם קיומו של פול כזה לא ימנע את העלאת המחירים של הביטוח הסיעודי על ידי חברות הביטוח. נראה כי על המדינה יהיה למצוא פתרון לבעיה הכולל הקצאת תקציב לנושא.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker