המנצחות והמפסידות של אחד העם ב-2013: המניה שזינקה וזו שהתרסקה

איזו מניה גרמה למשקיעים את ההפסד הגדול ביותר ואיזה מדד רשם את התשואה הכי גבוהה מבין כל המדדים? ■ לפני תחילת השנה החדשה TheMarker מביט אחורה על השוק ומסמן את ההתפחויות הבולטות

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלי אפלברג

2014 בפתח. לפני שאנחנו מברכים את השנה החדשה, TheMarker הביט אחורה על השוק וסימן איזו מניה רשמה את הזינוק הגדול ביותר ב-2013. איזו מניה גרמה למשקיעים את ההפסד הכואב ביותר, ומה המדד שרשם את התשואה הגבוהה ביותר בין כל המדדים?

בי קומיוניקיישנס זוכה בכתר הזהב כמניה המנצחת ל-2013 לאחר זינוק של 340%. החברה היא חלק מפירמידת השליטה של שאול אלוביץ' בבזק - פירמידה שנהנתה מעליות חדות במהלך 2013 עקב התפוגגות החשש של המשקיעים בישראל מרוחות התחרות בשוק הסלולר. מניית בזק זינקה ב-78% ומניית אינטרנט זהב נהנתה מעלייה של 190%.

אלוביץ' שולט בבי קומיוניקיישנס באמצעות החזקותיו ביורוקום תקשורת (79%) המחזיקה באינטרנט זהב (68%). גם טדי שגיא, המחזיק ב- 12% ממניות בי קומיוניקיישנס, נהנה מהזינוק במניה. לאור העובדה כי מניית בי קומיוניקיישנס היא מעין אופציה על מניית בזק, המניה שהחלה את 2013 במחיר של 16.21 שקל ושווי שוק של 508 מיליון שקל מסיימת את השנה במחיר של 65.7 שקל ושווי חברה בסך 1.96 מיליארד שקל.

סטפן בורגס, מנכ"ל כילצילום: עופר וקנין

העליות בשוק של מניות התקשורת הגיעו אחרי שנתיים קשות למגזר שהחלו ב-2010. התחרות בשוק הסלולר גרמה למשקיעים לזרוק את הסחורה לשוק וכתגובת שרשרת שווי החברות נחתך בעשרות אחוזים. חשש המשקיעים היה גם אחד הגורמים לכך שנוחי דנקנר איבד את האחיזה באי.די.בי , השולטת בסלקום , ולכך שאילן בן דב איבד את השליטה שלו בפרנטר.

מנגד, אלוביץ' הצליח לשכנע את המשקיעים שיש לו נכס טוב ביד שלא יקרוס - בזק, שדרכה הוא שולט בפלאפון. התייצבות שוק הסלולר ב-2013 והתפוגגות הפחד סביב סלקום, פרטנר, פלאפון ובזק לצד התפוגגות החשש מתחרות בשוק הקווי גרמו לעליות החדות השנה. סלקום סיימה את 2013 עם זינוק של 60% ופרטנר עם עלייה של 44% - עליות שגרמו למדד התקשורת לרשום זינוק של 52% השנה.

את מדליית הכסף קטפה מניית מזור רובוטיקה עם זינוק של 304% ב-2013. החברה, הנשלטת על ידי אורקל אסושייט ושולר ז'ק, נסחרת כיום לפי שווי שוק של 1.37 מיליארד שקל. מזור עוסקת בפיתוח ובמכירה של מכשור רפואי מתקדם לניתוחי עמוד שדרה. לאחר שחברת סטרייקר רכשה את החברה המתחרה של מזור בתחום הרובוטים לחדרי ניתוח, מקו (Mako Surgical), בתמורה ל-1.65 מיליארד דולר, העריכו המשקיעים כי מזור היא הבאה בתור לרכישה. העליות במניה החלו בפברואר - לפני ההודעות על רכישת המתחרה. במהלך השנה הודיעה מזור כי השלימה 40 ניתוחי מוח באמצעות המערכת הרובוטית שפיתחה, ששימשה עד אותה העת לניתוחי עמוד השדרה.

כיל - המניה הכושלת במדד ת"א 25

כיל , הנשלטת על ידי החברה לישראל , מסיימת את 2013 עם ירידה של 31%. הירידות במניה התחוללו על רקע המשבר בשוק הדשנים שגרם לירידה חדה ברווחיה של כיל ולנפילה במניותיהן של חברות הדשנים בעולם. המשבר החל ביום שבו הודיעה חברת הדשנים הרוסית אורלקלי כי תסיים את שיתוף הפעולה עם שותפתה בבלארוס ובכך תפרק את תאגיד השיווק ששולט ב-70% מהיצע האשלג בעולם. ביום ההודעה צפתה אורקלי שהתחרות בשוק תגרום לקריסה במחירו של האשלג. ההודעה השפיעה על כיל בשל היותה יצרנית האשלג השישית בגודלה בעולם עם נתח של 9% מהשוק.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

עידן עופר, בעלי החברה לישראלצילום: בלומברג
הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ