מה יעשו בן משה ואלשטיין באי.די.בי? מדריך מקוצר לחברה החדשה

מתי יתחילו מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין לנהל את אי.די.בי? למי הם יזרימו את מיליארד השקלים ששמו בנאמנות? האם מניות אי.די.בי פיתוח יירשמו למסחר? מתי, אם בכלל, יפנה נוחי דנקנר את משרדי אי.די.בי? ■ שאלות ותשובות על הסדר החוב המדובר ביותר של 2013

עמי גינזבורג
שלי אפלברג

מדוע נדרש הסדר חוב לקבוצת אי.די.בי?

ראשית נבדיל בין שתי חברות - אי.די.בי אחזקות והחברה הבת שלה (100%), אי.די.בי פיתוח. לאי.די.בי אחזקות חוב של כ–2 מיליארד שקל, והיא חדלת פירעון. שווי נכסיה נמוך משווי החוב שלה, והיא כבר פיספסה כמה תשלומי חוב. בקופתה נותרו 145 מיליון שקל. הנכס שלה, אי.די.בי פיתוח, היא חברת אחזקות לא סחירה שהוערכה באחרונה בשווי של 1.1 מיליארד שקל.

אי.די.בי פיתוח היא כשרת פירעון, אבל יש לה בעיות נזילות. החוב הכולל של אי.די.בי פיתוח הוא כ–5.5 מיליארד שקל, 
וב–2014 היא צריכה לשרת חוב של 1.4 מיליארד שקל. כרגע יש בקופתה כ–300 מיליון שקל. החברות הבנות של פיתוח אינן מחלקות מספיק דיווידנדים כדי לשרת תשלומי חוב כאלה, ולכן היא תהיה חייבת לממש נכסים או לקבל הזרמות הון מבחוץ. מסיבה זו, ההסדר שדרשו נושי 
אי.די.בי אחזקות כולל הזרמת מזומן 
לאי.די.בי פיתוח, במטרה לשמר את הנכס המרכזי שלה (לצד המזומן שבקופה).

מהם פרטי הסדר החוב שהציעו מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין?

מוטי בן משהצילום: תומר אפלבאום

למען הפשטות נתייחס רק לתרחיש שבו מניותיה של 
אי.די.בי פיתוח בכלל ביטוח (53%) אינן נמכרות.

הסדר החוב יתבצע כך:

בשלב ראשון כל הנכסים של אי.די.בי אחזקות (145 מיליון שקל במזומן ו–100% ממניות פיתוח) עוברים לידי הנושים של אחזקות. אי.די.בי אחזקות עוברת להיות חברה ללא נכסים וללא חוב. למעשה היא הופכת להיות חסרת ערך. בפועל יש לה ערך מזערי של כ–1–5 מיליון שקל מעצם היותה חברה שנסחרת בבורסה ("שלד בורסאי").

בשלב הבא, שמתרחש מיד לאחר מכן, נכנסים אלשטיין ובן משה לתמונה. הם יזרימו תחילה 300 מיליון שקל שילכו ישירות לנושים של אחזקות. במקביל יזרימו 650 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח. הזרמה זו נועדה לתת תמיכה פיננסית לפיתוח ולחזק אותה עקב מצוקת הנזילות שלה.

בתמורה להזרמות יקבלו אלשטיין ובן משה מהנושים 53.3% ממניות אי.די.בי פיתוח. הנושים ייוותרו עם 46.7% ממניות 
אי.די.בי פיתוח, ויהיו שותפים כמיעוט עם אלשטיין ובן משה.

האם לאחר הזרמה של 650 מיליון שקל לפיתוח ייפתרו בעיות הנזילות שלה?

אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

לא בטוח. לכן אלשטיין ובן משה התחייבו להשקיע עוד 800 מיליון שקל אם ייווצר צורך כזה באי.די.בי פיתוח: 300 מיליון שקל במהלך 2014 ועוד 500 מיליון שקל במהלך 2015. ההשקעה תתבצע באמצעות הנפקת זכויות, שבה יוכלו להשתתף גם בעלי המניות האחרים של אי.די.בי פיתוח (כלומר הנושים של היום שייהפכו לבעלי מניות).

כמה יהיו שוות המניות של אי.די.בי פיתוח שיישארו בידי הנושים?

הדבר תלוי בשווי של אי.די.בי פיתוח. על פי הערכת השווי שנעשתה לבקשת בית המשפט, מניות אלו שוות כ–830 מיליון שקל.

מה יעשו הנושים במניות של אי.די.בי פיתוח? האם המניות יהיו סחירות?

כחלק מההסדר התחייבו אלשטיין ובן משה לרשום את מניות אי.די.בי פיתוח למסחר בבורסה. אי.די.בי פיתוח היא חברה שנסחרה בעבר, ויש לה אג"ח סחירות כיום. החברה מדווחת בכל רבעון על תוצאותיה.

המניות אמורות להתחיל להיסחר בבורסה ברגע שההסדר ייסגר. הערכות בשוק מדברות על תחילת מסחר במניות פיתוח במהלך הרבעון הראשון של 2014.

חגי אולמןצילום: דודו בכר

בעצם לנושים יש כאן סכנה. הרי ייתכן שמניות אי.די.בי פיתוח יתרסקו במסחר בבורסה.

נכון. אחזקה במניות כרוכה בסיכון. לשם כך קיים בהסדר מנגנון פיצוי, שבו התחייבו אלשטיין ובן משה לרכוש כמות מסוימת של מניות מהנושים (עד 28%) לפי מחיר מוסכם. מחיר זה נגזר משווי חברה לאי.די.בי פיתוח של כ–1.8 מיליארד שקל. התחייבות זו מייצגת רשת ביטחון עבור הנושים למקרה שמחיר מניית אי.די.בי פיתוח יצנח בשוק.

נאמר שאלשטיין ובן משה הפקידו מיליארד שקל בחשבון נאמנות. האם הסכום הזה מייצג את כל הכסף שהם משקיעים?

לא. הסכום הזה מייצג רק את השלב הראשון - ההזרמה של 300 מיליון שקל לנושים ו–650 מיליון שקל לאי.די.בי פיתוח. את שאר הסכומים הם יצטרכו להביא ממקורות נוספים, שאינם מופקדים כרגע בנאמנות.

האם ייתכן שהם לא יזרימו את הסכומים הללו?

כן. הם טענו שיש להם מקורות כספיים נוספים שיכולים לשמש להזרמות הנוספות, אבל הכסף לא נמצא בנאמנות ואולי לא יגיע לעולם. עם זאת, הם התחייבו להזרמות הללו כלפי הנושים, ואם הם לא יעמדו בכך ניתן יהיה לתבוע אותם. זהו אחד הסיכונים שהנושים נטלו כאשר בחרו בהצעה של אלשטיין ובן משה. זוהי גם הסיבה לכך שהשופט ביקש מהמשקיף עו"ד חגי אולמן, מהכנ"ר ומרשות ניירות ערך לבדוק אם לאלשטיין ובן משה אכן קיימים מקורות לצורך הזרמות עתידיות.

בהנחה שכל הבדיקות על מוטי בן משה מגלות שאין לו בעיה לשלוט באי.די.בי ויש לו מקורות כספיים - מה יקרה אחרי 29 בדצמבר, כאשר השופט יאשר את ההסדר באופן סופי?

תתחיל תקופת ביניים, שבה יצטרכו בן משה ואלשטיין לקבל אישורים רגולטוריים בישראל לקראת כניסתם למעמד בעלי שליטה באי.די.בי. למשל, אישור של משרד התקשורת שנחוץ לבעל השליטה בסלקום ואישור של הבורסה ורשות ני"ע שאפשר לרשום את אי.די.בי פיתוח למסחר. בתקופה זו ימונה לאי.די.בי אחזקות מנהל מורשה מטעם בית המשפט. ייתכן שיהיו אלה אייל גבאי וחגי אולמן, אבל אין הכרח שכך יהיה. המנהל המורשה יחזיק בפועל במניות של אי.די.בי פיתוח ובמזומן של אי.די.בי אחזקות עבור הנושים.

ייתכן גם שבשלב הזה, בהתאם להחלטת המנהל המורשה, יצטרך נוחי דנקנר לפנות את משרדו באי.די.בי.

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker