ועדת המאזן הסתייגה - דירקטוריון צמיחה אישר תשלום דמי תיווך של 333 אלף ש'

יוסף גורביץ' הציע להשקיע 15 מיליון שקל בחברת אולטרה אקוויטי בתמורה לקבלת השליטה, אך הדירקטוריון התנגד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

מרדכי מנשה, מנכ"ל חברת צמיחה, הודיע היום (ב') למשקיעים כי דירקטוריון החברה אישר תשלום עמלה בסך 333 אלף שקל למתווך בעסקה לרכישת פרוטאולוג'יקס. מדובר בעסקת רכישת השלד של פרוטאולוג'יקס שהתבצעה ב-11 בספטמבר, אז הודיעה צמיחה כי רכשה 44.95% ממניות פרוטאולוג'יקס בתמורה ל-12.1 מיליון שקל.

החלטת הדירקטוריון הגיע לאחר שוועדת המאזן של חברת צמיחה הסתייגה מהתיווך אותו שילמה החברה למתווך בעסקת פרוטאולוג'יקס. ההסתייגות הובילה את צמיחה להודיע בדו"ח הרבעון השלישי למשקיעים כי בכוונת המתווך להחזיר לחברה את עמלת התיווך ששולמה לו עד סוף שנת 2013.

לאור ההחלטה החדשה של דירקטוריון החברה, לא יידרש כעת מהמתווך האלמוני להחזיר את העמלה שכבר שולמה לו, כפי שקבעו דו"חות החברה. הדירקטוריון לא נימק בפני המשקיעים מה גרם לו לאשר תשלום ממנו הסתייגה עד לא מזמן ועדת המאזן.

ייני שולט בחברת צמיחה באמצעות פירמידת החברות אותן יצר. השליטה מסתעפת דרך צמיחה הנשלטת על ידי חברת גרינסטון (83%,  שנשלטת על ידי אולטרה אקוויטי שהינה חברת אחזקות, שמחזיקה ב-45% ממניות גרינסטון (כמו גם במניות החברות הציבוריות אדן אנרגיה וגפן, ש"א). מעבר לעובדה שייני מחזיק באופן ישיר 4.2% ממניות גרינסטון, הוא מכהן כיו"ר חברת מטרת מיזוג, שהינה בעלת מניות באולטרה אקוויטי(9.8% ).

ירון ייניצילום: תומר אפלבאום

בחינה אקראית של האחזקות בחברת מטרת מיזוג מראה כי רק הציבור מחזיק במניות החברה. אך עסקת הפצת המניות לציבור, שהותירה את מטרת מיזוג ברשימה הנסחרת, הביאה לייני ולאסיה פיתוח (הנשלטת על ידי אילון ברוך ודן מור) 29 מיליון אופציות - אותן ניתן להמיר למניות חברת מטרת מיזוג. אם יממשו את אותן מניות, ישלטו ייני ואסיה פיתוח יחדיו בכ-50% ממניות החברה.

בתשעת החודשים הראשונים של 2013 רשמה חברת צמיחה הפסד של 21.8 מיליון שקל, לעומת רווח של 745 אלף שקל בתקופה המקבילה ב-2012. הפסד של כ-15.9 מיליון שקל נרשם לחברה כתוצאה מנטישת קידוח הנפט ברישיון שמן.

החלטה מהותית נוספת התקבלה במעלה הפירמידה - בחברת אולטרה אקוויטי. בדו"חות האחרונים של אולטרה אקוויטי (שעד לפני שנה וחצי הייתה בעלת קופת מזומנים של 50 מיליון שקל ללא כל התחייבויות, ש"א), התנוססה הערת "עסק חי". רואי החשבון התריעו בפני המשקיעים כי הגירעון בהון החוזר של החברה והספק הרב שלהם בדבר יישום תוכנית הפעולה של הנהלת גורם לכך כי הם חוששים שהחברה לא תעמוד בפירעון התחייבויותיה הכספים במועדם.

לאולטרה אקוויטי חוב כספי של 15.5 מיליון שקל ללידר שנוצר בגין רכישת חברת גרינסטון. מדובר בחוב אשר אמור להיות משולם בתחילת ינואר 2014.

יריבו העסקי של ייני, יוסף גורביץ' (אשר מחזיק ב 7% מהמניות), הבחין במצוקה הכספית בה מצויה החברה. גורביץ' הציעה לחברי הדירקטוריון כי ישקיע את אותם 15 מיליון שקל החסרים בתמורה לקבלת מניות שיקבעו לפי שווי החברה כיום ( 8.8 מיליון שקל) בתוספת פרמיה של 25%. מכיוון שהדבר מבטיח לו שליטה באולטרה אקוויטי, דרש גרוביץ' כי בהשלמת העסקה חברי הדירקטוריון המכהנים ( פרט לדח"צים ) השומרים אמונים לייני, יתפטרו מתפקידם וימונו תחתם דירקטורים חדשים.

כחלק מהתנאים לביצוע ההשקעה דרש גורביץ' שני תנאים מתלים. ראשית,שהחברה הבת גרינסטון, לא תרכוש מבעל השליטה ייני ומרחל מנשה את מניותיהם בחברת יעד בתמורה ל-24 מיליון שקל. כמו כן דרש כי אולטרה אקוויטי לא תבצע עסקות בעלי עניין או תשלם כל תשלום למי מבעלי השליטה בחברה וקורביהם.

ההצעה עמדה בתוקפה עד 18 לדצמבר. למרות בקשת עו"ד חברת אולטרה אקוויטי להעריך את מועד תוקף ההצעה ב-21 יום, גורביץ' סירב. אך סירוב לא רשמי ניתן באמצעות הפעולות אותן אישר דירקטוריון החברה.

ב-15 לחודש החליט דירקטוריון החברה לאחר אישור ועדת התגמול לאשר תגמול של 405 אלף שקל לבעלי העניין בחברה ייני ומנשה, כמו גם לשאר הדירקטורים. התנאי לתשלום הינו כי החברה שילמה את חובה ללידר בגין עסקת רכישת גרינסטון, שמבטיחה את מימון פעילותה למשך תקופה של 15 חודשים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker