אחד העם

הראלי המשיך: ת"א 25 עלה ב-0.7%; כן פייט זינקה ב-24%

אל על עלתה ב-8% ■ טאואר התממשה ב-5.4% לאחר עלייה של 40% אתמול ■ בזן עלתה ב-4.5% ■ בזק קפצה ב-3.7% חג המולד שייערך השבוע יוביל לשבוע מסחר מקוצר ברוב שוקי העולם

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המסחר בבורסת תל אביב התנהל היום במגמה חיובית, על רקע עליות השערים בבורסות העולם וחוזים עתידיים חיוביים בוול סטריט. המשקיעים בעולם חוגגים את חג המולד - כך שבאופן מסורתי ימי המסחר מלווים בסנטימנט חיובי, שקיבל תמיכה מנתוני הצמיחה האמריקאית החזקה ברבעון השלישי עליה דווח בשבוע שעבר. המסחר אף התנהל בהמתנה לפרסום ריבית ינואר, שנותרה ברמה של 1%.

מדד ת"א 25 עלה ב-0.73%, לאחר שאתמול כבר הוסיף 1.2%. מדד ת"א 100 התחזק ב-0.65%, לאחר שאתמול הוסיף 1.1%. מדד נדל"ן 15 עלה ב-0.78%, ומדד ת"א בנקים התחזק ב-1.18%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.5 מיליארד שקל.

בלטה במסחר מניית כן פייט, שזינקה ב-23.8%. החברה, העוסקת בפיתוח תרופות למחלות דלקתיות ומחלות סרטניות, הודיעה היום על הצלחה בתוצאות ניסוי שלב 2b בדלקת מפרקים שיגרונית. נמצא כי הטיפול שפיתחה החברה - תרופת ה-CF101 - עמדה בכל יעדי הניסוי העיקריים, והובילה לשיפור משמעותי בתסמיני המחלה.

בגזרת השוק הסולידי נרשמו ירידות שערים. מדדי איגרות החוב הקונצרניות - תל בונד 20,40 ו-60 - ירדו עד 0.23%. תל בונד שקלי עלה ב-0.11%. בלטו איגרות החוב של רבוע נדל"ן (סדרה ה') שירדו 0.4% במחזור גבוה של 5 מיליון שקל. החברה הודיעה היום כי היא בוחנת הצעת רכש חליפין, להחלפת סדרה ה' בסדרה ב', ואף הגישה בקשה לתיקון תשקיף המדף בעניין. איגרות החוב של המשביר 365 (סדרה ב') עלתה ב-2.17% על רקע מהלך המיזוג אותו מקדמת החברה האם המשביר אחזקות.

בגזרת איגרות החוב הממשלתיות נרשמו תנועות לשני הכיוונים. איגרת חוב ממשלתית שקלית ל-10 שנים נסחרה בעלייה של 0.08%, והתשואה עליה ירדה ל-3.59%. איגרת חוב ממשלתית צמודה למדד לתקופה דומה ירדב ב-0.08%, והתשואה עליה עלתה ל-1.44%.

חג המולד יוביל לשבוע מסחר מקוצר ברוב שוקי העולם. ביום שלישי, ערב חג המולד, יינעל המסחר בניו יורק בשעה 13:00 (20:00 לפי שעון ישראל) ורבות מבורסות אירופה לא ייפתחו כלל. ביום רביעי לא יתקיים מסחר בוול סטריט ובבורסות אירופה. ביום חמישי תישאר בורסת לונדון סגורה לרגל "בוקסינג דיי".

"המניות בת"א זולות ביחס לעולם"

אלי קדוש, יו"ר ועדת ההשקעות של פריקו כותב בסקירה החודשית שהוציא היום כי להערכתו תימשך הזרמת הכספים לשוק המניות, כל עוד תשואות האג"ח בעולם ימשיכו להיות נמוכות. בנוסף הדגיש קדוש כי בהתחשב בקצבי הצמיחה השונים - המניות בת"א זולות ביחס למשקים המרכזיים ולכן ניתן לצפות לעליית שערים בורסה בת"א שתביא לצמצום הפער מהבורסות הזרות.

"להערכתנו התהליך כבר החל ומוצא את ביטויו בין היתר, בעליית השערים בבורסה בחודשים האחרונים ובהצטרפות הציבור הרחב לבורסה באמצעות קרנות הנאמנות", כותב עוד יו"ר ועדת ההשקעות בפריקו. לגבי הודעת הבנק המרכזי בארה"ב מסוף השבוע שעבר לצמצם את רכישות האג"ח אומר קדוש כי בהתבסס על הניסיון ההיסטורי, ההערכה היא שלצמצום תוכנית ההרחבה הכמותית בארה"ב יהיו השלכות מצומצמות למדי ולפרק זמן קצר בלבד.

מניות בולטות במסחר

אל על עלתה ב-8.16%. הבוקר פורסם כי אבי גבאי - שמנסה לאתר משקיעים לרכישת השליטה בחברת התעופה - הציע לחיים סבן להצטרף לקבוצת הרכישה. אולם, נראה שאין מדובר כעת במגעים משמעותיים.

מניית כור ירדה ב-3.4% במחזור גבוה של 35 מיליון שקל. החברה דיווחה היום כי הוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב-יפו התנגדות לאישור הסכם הפשרה בנוגע למיזוג הצפוי בין כור לדס"ק, על ידי המועצה הישראלית לצרכנות.

בזן עלתה ב-4.5% לקראת הנפקת הזכויות הצפויה בחברה. בסוף השבוע הודיעה מפעלים פטרוכימיים (המחזיקה ב-37% מבזן) כי תשתתף בהנפקת הזכויות ותזרים סכום של 128 מיליון שקל.

מניית בזק עלתה ב-3.7% וגררה את אינטרנט זהב המחזיקה בה בשרשור לעלייה של 4.9%.

אחת הסוגיות המרכזיות שעמן יצטרך נוחי דנקנר להתמודד לאחר שיפנה את מקומו כיו"ר ובעל השליטה באי.די.בי אחזקות, היא פירעון חובותיו האישיים המרוכזים בחברות טומהוק השקעות וגנדן ונאמדים ב-800 מיליון שקל עד 1 מיליארד שקל.

מתוך סכום זה, חובותיה של טומהוק שבבעלותו של דנקנר מתפלגים בערך כך: 200-150 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ-100 מיליון שקל לבנק דיסקונט, כ-50 מיליון שקל לקרדיט סוויס השוויצי (אי.די.בי החזיקה עד לאחרונה כ-3% מקרדיט סוויס והיא שותפה עם הבנק בקרן EMCO להשקעה באשראי של חברות בשווקים מתעוררים) וכ-30 מיליון שקל למזרחי טפחות.

מניית טאואר התממשה ב-4.5%. אתמול עלתה המניה ב-40%, לאחר שדיווחה ביום שישי כי חתמה על הסכם עם חברת פנסוניק ליצירת מיזם משותף אשר צפוי להניב לטאואר מכירות שנתיות של 400 מיליון דולר.

כיל תרכוש את חלקה של ענקית הדשנים Vale בחברת Fosbrasil שהיא מיזם משותף לייצור חומצה זרחתית ודשנים נבחרים. בעקבות הרכישה יגדל חלקה של כיל מ-44.25% ל-88.5% בחברת Fosbrasil שהיא היצרנית הגדולה בדרום אמריקה של חומצה זרחתית. אישור הרכישה כפוף לאישור הרשות להגבלים עסקיים בברזיל.

כחצי שנה בלבד מאז מינויו ליו"ר חברת החיתום פועלים אי.בי.אי, יהושע רוזנצוויג החליט להתפטר מהתפקיד בשל "ניגוד עניינים". במקביל לכהונתו כיו"ר של אחת מחברות החיתום הגדולות בשוק, רוזנצווייג מכהן גם כדירקטור בלתי תלוי בחברת התקשורת הישראלית בזק. כתוצאה מכך, עלה חשש כי רוזנצווייג מצוי בניגוד עניינים, לאור העובדה שבעל השליטה בבזק - שאול אלוביץ - נעזר בשירותיה של פועלים אי.בי.אי מפעם לפעם.

חברת מירלנד שבבעלות אליעזר פישמן הודיעה על רכישת הבעלות המלאה במרכז הקניות בירוסלבל רוסיה שבבעלותה. החברה רוכשת 49.5% ממניות Inverton Enterprises Limited לפי שווי של כ- 85 מיליון דולר. בתגובה, מניית מירלנד, שאיגרות החוב שלה נסחרות בתל אביב, עולה ב-25 בבורסת לונדון.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker