השותפים של דנקנר בגנדן על הכוונת של הבנקים

החוב של גנדן ללאומי מוערך ב-450 מיליון ש' ולמזרחי בכ-80 מיליון ש' ■ לאומי 
מחזיק בערבויות אישיות בהיקף של כ-150 מיליון שקל, מתוכם מחצית של נוחי דנקנר, 
והשאר של אחותו שלי דנקנר ברגמן, משפחת שימל ואבי פישר ■ חובותיו של 
דנקנר בטומהוק לבנקים מוערכים ב-400 מיליון שקל

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים14
מיכאל רוכוורגר

אחת הסוגיות המרכזיות שעמן יצטרך נוחי דנקנר להתמודד לאחר שיפנה את מקומו כיו"ר ובעל השליטה באי.די.בי אחזקות, היא פירעון המרוכזים בחברות טומהוק השקעות וגנדן ונאמדים ב-800 מיליון שקל עד 1 מיליארד שקל.

מתוך סכום זה, חובותיה של טומהוק שבבעלותו של דנקנר מתפלגים בערך כך: 200-150 מיליון שקל לבנק הפועלים, כ-100 מיליון שקל לבנק דיסקונט, כ-50 מיליון שקל לקרדיט סוויס השוויצי (אי.די.בי החזיקה עד לאחרונה כ-3% מקרדיט סוויס והיא שותפה עם הבנק בקרן EMCO להשקעה באשראי של חברות בשווקים מתעוררים) וכ-30 מיליון שקל למזרחי טפחות.

בשל החובות הללו דנקנר העניק ערבויות אישיות, פיקדונות ומניות של גנדן. ואולם נכון להיום לא ברור כמה שווים הביטחונות הללו, כשבאחרונה רשם דנקנר חצי מביתו המפואר בהרצליה פיתוח, ששוויו מוערך ב-40 מיליון שקל, על שם אשתו אורלי. בבנקים הפועלים, מזרחי ודיסקונט לא מוכנים להגיב לגבי הצעדים שינקטו בקשר לחובות של טומהוק.

נוחי דנקנרצילום: דניאל בר און

לעומת הבנקים הנושים של טומהוק, מצבם של הבנקים המממנים של גנדן הולדינגס, החברה האם של אי.די.בי אחזקות, טוב יותר. זאת, בשל העובדה שמצבם הכספי של שותפיו של דנקנר בגנדן, שחלקם העניקו ערבויות ללאומי, טוב בהרבה מזה של דנקנר עצמו.

החוב של גנדן מתפלג כיום באופן הבא: כ-450 מיליון שקל לבנק לאומי וכ-80 מיליון שקל למזרחי טפחות. לאומי מחזיק בערבויות של כל השותפים בגנדן, בהיקף של כ-150 מיליון שקל, ולפי הערכות של גורמים משפטיים ובנקאיים, נערך להגיש לבית המשפט בקשה למימוש הערבויות האישיות שניתנו לו בעבר, כבר בתקופה הקרובה.

זאת, בדומה למהלכים שביצע לאומי בשנה האחרונה כשפתח בהליכי עיקול קרקעות של אילן בן דב בשווי של כ-60 מיליון שקל בגין ערבויות שנתן עבור חברת טאו. כמו כן, לאומי מקדם את מכירת אחוזתו המפוארת של מוטי זיסר בכפר גנים שבפתח תקוה, ששוויה מוערך ב-60-50 מיליון שקל - לאחר שזיסר לא פרע ללאומי משכנתא של כ-15.5 מיליון שקל.

לאחר שמנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח, נסוגה ממתווה הסדר החוב שגיבשה מול גנדן ואמור היה לכלול מחיקה של כ-150 מיליון שקל, שלח לאומי בסוף אפריל האחרון מכתב לגנדן שבו טען כי הוא מעמיד את החוב של גנדן לפירעון מיידי.

בלאומי, בדומה לבנקים אחרים, ממתינים לתוצאות הבדיקה של רשות ניירות ערך, הכנ"ר (כונס נכסים רשמי) והמשקיף מטעם בית משפט עו"ד חגי אולמן בקשר למקורות ההון של מוטי בן משה שהשליטה באי.די.בי אמורה לעבור אליו ואל שותפו אדוארדו אלשטיין הארגנטינאי. בהנחה שלא יהיו עיכובים ובקשות לדחייה של הבדיקות, אחרי שהשופט יאשר את העברת השליטה לידי בן משה ואלשטיין, לאומי - שבסיבוב השני בהצבעה על בעל השליטה באי.די.בי תמך בהעברת השליטה אל הבעלים החדשים - צפוי להגיש את הבקשה למימוש הערבויות. לא ידוע האם ובאילו צעדים נקט ומתכוון לנקוט מזרחי טפחות.

שותפים לשליטה - ולחוב

בעל השליטה בגנדן הוא נוחי דנקנר, המחזיק בכ-50.7% מהמניות. הבכירים בשותפיו הם אחותו שלי דנקנר ברגמן (11.2%) ואדוארדו אלשטיין (10%), שהשקיע בשנה שעברה 100 מיליון שקל בגנדן. מבחינת אלשטיין ההשקעה ירדה לטימיון, בעוד שלאומי, מזרחי ומחזיקי אג"ח של אי.די.בי אחזקות קיבלו נתחים מסכום זה.

שותפים נוספים בגנדן כוללים את משפחתם של מארק וג’קי שימל (9.2%), אבי פישר (7.9%), רפי ביסקר (3.1%) וליאור חנס (1%). לפי הערכות, מתוך סך הערבויות של כ-150 מיליון שקל שמחזיק לאומי, כמחצית היא של דנקנר, וייתכן כי גם של אביו, יצחק דנקנר. שאר סכום הערבויות נחלק בין פישר, האחים שימל ושלי ברגמן, שחלקה גדול במקצת מזה של האחרים. בעוד שלא ברור מה סיכויי ההצלחה בגביית ערבויות מדנקנר, שנכסיו דוללו, הרי לשאר השותפים יש לא מעט נכסים.

כך למשל, לברגמן ולבעלה, עידו ברגמן, יש עסקים פרטיים רווחיים. השניים מחזיקים בין השאר בשליטה (75%) לצד קבוצת ידיעות אחרונות בחברת בר שיווק והפצה. חברה זו מפיצה בין השאר את העיתונים "גלובס" ו"ידיעות אחרונות". בר שיווק מחזיקה גם בחברת מסר, המתחרה בחברת דואר ישראל על שוק הדואר הכמותי. משפחת ברגמן גם מחזיקה בנדל"ן ובנכסים נוספים. גם הונו של יצחק דנקנר מוערך בעשרות מיליוני דולרים.

אבי פישרצילום: אייל טואג

האחים ג’קי ומארק שימל מחזיקים בנדל"ן בשווי של מיליארדי דולרים בארה"ב, אירופה והודו. אחרי שקיבלו מאי.די.בי עמלות נאות בגין תיווך בחלק מעסקות הנדל"ן שביצעה אי.די.בי בלאס וגאס בארה"ב, כעת יצטרכו האחים לפרוע חלק מהחוב לבנקים.

בעבר רשמו חברות אחיות מקבוצת אי.די.בי נכסים ובניין וכור הוצאות חשבונאיות בהיקף כולל של כ–100 מיליון שקל בגין תשלומים עתידיים למשפחת שימל, אך כעת לא ברור אם ומתי הסכומים הללו יוזרמו למשפחה, שכן לא ידוע מה התוכניות של הבעלים החדשים בקשר למימוש בניין HSBC במנהטן, ששוויו מוערך ב-800-700 מיליון דולר.

גם פישר לא קופח. בעשר שנות כהונתו כמשנה למנכ”ל אי.די.בי ומנכ”ל כלל תעשיות, הוא נהנה משכר כולל בעלות של כ-42 מיליון שקל. פישר יצא ברווח גם ממכירת אחזקותיו בחברת אביב שיגור ובחברות אחרות. כיום פישר כבר אינו חלק מקבוצת אי.די.בי. לפני כשנה וחצי הוא סייע לדנקנר למצוא קונה לכלל תעשיות (לן בלווטניק), ולאחר שהעסקה הושלמה יכול היה פישר לומר לדנקנר שלום, אך כעת הוא יצטרך גם כן לפרוע את חלקו בחוב של גנדן לבנקים.

בניגוד לדנקנר, שותפיו באי.די.בי אחזקות, משפחות לבנת ומנור, כבר החזירו את השקעה באי.די.בי בזכות הדיווידנדים שקיבלו. אברהם לבנת השקיע במניות אי.די.בי 540 מיליון שקל (כולל השתתפות בהנפקת מניות בפברואר 2012 באי.די.בי אחזקות) וקיבל בחזרה דיווידנדים של כ-550 מיליון שקל. משפחת מנור השקיעה - וקיבלה בחזרה - סכומים דומים.

משפחת לבנת והתפטרה מכל הדירקטוריונים. במשפחה לא אהבו את המהלכים האחרונים של דנקנר. כל עוד הדיווידנדים זרמו הם לא התערבו, אך כשמעיין הדיווידנדים יבש - נמלטו בני המשפחה מכל תפקידיהם כל עוד נפשם בם, אולי גם כדי לחמוק מביקורת ציבורית. צביקה לבנת, שכיהן כמנכ”ל משותף בכלל תעשיות, נהנה בעשר השנים האחרונות מעלות שכר של כ-42 מיליון שקל. באחרונה פרשה גם משפחת מנור מהדירקטוריונים של אי.די.בי.

שלי דנקנרצילום: עופר וקנין

באחרונה הגיעו לבנת ומנור לפשרה עם עוה"ד אופיר נאור ורנן גרשט בקשר להחזר של כ-55 מיליון שקל לטובת קופת אי.די.בי אחזקות, בגין הדיווידנדים שמשכו ב-2010-2008. בעקבות כך, שתי המשפחות הללו מסיימות את ההשקעה באי.די.בי אחזקות עם הפסד, שכן נכון להיום אין ערך כלכלי ממשי ליתרת האחזקות של כל אחת מהן באי.די.בי אחזקות, העומדת על כ-10%. כך, מדובר בהשקעה גרועה יותר מאג"ח מדינה, ואפילו יותר ממכשיר כמו מק”מ (מלווה קצר מועד).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker