המרדף אחרי טמבור: לא הכל ורוד

בעזריאלי בונים על כך שמאז שהחברה נמחקה היא המשיכה להפגין שיפור תפעולי

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל רוכוורגר

לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות ובנקאות ההשקעות של לאומי, בוחנת זה כמה חודשים השקעה של עד 20% בחברת הצבעים טמבור שבבעלות גרנית הכרמל מקבוצת עזריאלי. צוות ההשקעות של לאומי פרטנרס ערך בדיקות נאותות של טמבור, כשהכוונה של לאומי היא לחבור לגוף שירכוש את השליטה בחברה. בלאומי מוכנים לבצע את ההשקעה לפי שווי של 400–300 מיליון שקל, אך בעזריאלי דורשים עבור טמבור לא פחות מ–450–500 מיליון שקל.

עזריאלי מחקה בשנה שעברה את גרנית הכרמל מהבורסה לפי שווי של 800 מיליון שקל, ובשנה האחרונה היא מחפשת קונה לגרנית כולה או לחברות הבנות שלה - טמבור, סונול ובהמשך לסופרגז ו–GSE (חברת ההתפלה). לצורך מכירת טמבור שכרה עזריאלי את שירותיו של בנק ההשקעות ברקליס, המנוהל בישראל על ידי לן רוזן. זאת, בתקווה כי צוות בנקאות ההשקעות של ברקליס ימצא קונה אטרקטיבי מחו"ל שיסכים לשלם את המחיר שעזריאלי דורשת עבור טמבור.

בעזריאלי בונים על כך שמאז שטמבור נמחקה לפני שנה, החברה המשיכה להפגין שיפור תפעולי. היא רשמה ב–2013 עלייה ב–EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון, מסים, פחת והפחתות) שהסתכם ב–96 מיליון שקל ב–2012. לפי הערכות, הרווח הנקי שלה ב–2013 צפוי להגיע ל–35–45 מיליון שקל. גורמים בשוק ההון ובענף הבנייה והצבעים ציינו כי "נכון שלטמבור יש פוטנציאל, אך זו חברה עם לא מעט בעיות שבאות לידי ביטוי ביעילות נמוכה, חוב גבוה יחסית של כ–280 מיליון שקל ללאומי ומזרחי־טפחות ואיבוד נתח שוק, לצד השקעה גבוהה בתחום הגבס שבינתיים לא עומדת בציפיות".

עד כה ברקליס איתר רק קבוצת השקעות קנדית אחת שהביעה עניין. מדובר בקבוצה שמכירה בישראל את לאומי פרטנרס, אך המחיר שהציעה לא סיפק את עזריאלי - והיא נסוגה מהעסקה. גם קבוצת סנו שבשליטת משפחת לנדסברג בתמונה, אך הסיכויים שתשלים את העסקה אינם גבוהים. בעקבות כך, היחידה שכרגע מעוניינת לרכוש את טמבור היא קרן איפקס ישראל. זהבית כהן, מנכ"לית הקרן, מעוניינת בטמבור כעסקה ראשונה משמעותית עבור קרן השקעות חדשה שמקימה איפקס, אך השלמת הגיוס לקרן החדשה לא נראית באופק. איפקס הקימה צוות בדיקת נאותות לצורך רכישת טמבור, בהובלת משרד עוה"ד הרצוג פוקס נאמן, ולא בטוח שתסכים לשלם את המחיר שעזריאלי דורשת.

דוד עזריאליצילום: ניר קידר

ללאומי ולאיפקס קשרים עסקיים ענפים. לאומי מימן לאיפקס ומבטח שמיר את רכישת תנובה, ובפברואר הקרוב השותפים אמורים לפרוע או למחזר ללאומי ושותפים נוספים בקונסורציום אשראי של כ–2 מיליארד שקל. גם לאומי פרטנרס מושקעת ישירות בקרנות הקודמות של איפקס. אם תנובה אכן תונפק בבורסה ולא תימכר לברייט פוד הסינית, לאומי פרטנרס צפויה להוביל את ההנפקה. לאומי פרטנרס גם צפויה להשקיע כמה עשרות מיליוני דולרים בקרן החדשה של איפקס. ככל הנראה, כבר היו שיחות בין לאומי פרטנרס לאיפקס על השקעה בטמבור.

קבוצת לאומי מצויה בקשרים עסקיים ענפים גם עם קבוצת עזריאלי, שמחזיקה בכ–5% מלאומי וב–20% מחברת כרטיסי האשראי לאומיקארד. בנוסף לכך לאומי מממן את עזריאלי, ולאומי פרטנרס היה מהחתמים שהובילו את ההנפקה של עזריאלי ביוני 2010, ומדי פעם מעניק שרותי ייעוץ פיננסיים לעזריאלי. עם זאת, במקרה של טמבור, לעזריאלי אין עניין לשתף פעולה עם לאומי שמעוניין להוריד את המחיר של העסקה.

"עזריאלי חושב שאם מישהו מוכן לשלם את המחיר - כנראה שהוא מוכר בזול. זו תפישת עולמו. כשהוא קונה זה בדרך כלל במכרזים, כי כשהוא מוכר באחד על אחד ומישהו מסכים למחיר שביקש, הוא מרגיש פראייר. הוא לא רעב ללחם, ולכן לא יעשה עסקה בכל מחיר", ציינו גורמים בשוק ההון ובמערכת המשפטית המלווים את עזריאלי זה תקופה ארוכה.

רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית לאומיצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker