אינטק קיבלה אישור לפטנט בארה"ב ומסתערת על שוק של מיליארדי דולרים

החברה קיבלה את אישור משרד הפטנטים האמריקאי לפטנט שמתייחס ומגן על גלולת האקורדיון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורם גביזון

חברת אינטק פארמה קיבלה את אישור משרד הפטנטים האמריקאי לפטנט שמתייחס ומגן על גלולת האקורדיון, שכוללת פתחים בשכבות החיצוניות שלה ומתאימה לתרופות קשות תמס.

הפטנט יהיה בתוקף עד ינואר 2027. אינטק פארמה, שמנוהלת בידי גיורא קרני וזאב וייס, מעריכה כי לאישור הפטנט יש פוטנציאל עסקי רב, משום שהוא פותח בפני החברה אפשרויות של השבחת מגוון נוסף ורחב של תרופות שנמכרות במאות מיליוני דולרים - שהן תרופות קשות תמס שלא ניתן להשביח אותן כיום באופן אופוטימלי.

פוטנציאל עסקי נוסף, להערכת אינטק פארמה, הוא שימוש בטכנולוגיה שפיתחה לצורך השבחת תרופות רבות נוספות שנמצאות כיום בצנרת הפיתוח. על פי הערכות, 90% מהתרופות שנמצאות כיום בצנרת הפיתוח הן תרופות קשות תמס.

הפטנט יהיה בתוקף עד 2027צילום: סי די בנק

הפטנט שקיבלה אינטק פארמה תחת הכותרת "שיטה ומערכת ליצירת התקן להובלת חומרים למתן דרך הפה" הוא המשך להגנה הפטנטית על שיטת הייצור של גלולת האקורדיון, שאף היא עד למחצית ינואר 2027. ההגנה מתייחסת לגלולת האקורדיון גם בתצורה החדשה, שכוללת פתחים בשכבות החיצוניות, המאפשרים את שחרורן של התרופות קשות התמס בהתאם ליכולות הייחודיות של האקורדיון, תוך שליטה ובקרה על קצב וכמות מתן התרופה.

אינטק פארמה פיתחה גלולת אקורדיון, שכוללת חומרים פעילים של תרופות ומאפשרת ספיגה ממושכת של החומר הפעיל בקיבה באופן שמגדיל את משך פעילותן ואת יעילותן, וכן מקטין את המינון הנדרש ואת תופעות הלוואי הנובעות משימוש בתרופה. גיורא קרני וזאב וייס מנכ"לים משותפים באינטק ציינו ש-25% עד 40% מהתרופות הקיימות הן קשות תמס ועל כן הן מתאפיינות בספיגה לא לינארית של החומר הפעיל בדם כלומר הגדלת המינון של התרופה לא מביאה לגידול פרופורציוני ברמת החומר הפעיל בדם.

לדבריהם, החברה הציגה בכנס של אגודת מדעני התרופות האמריקאית ( AAPS) שנערך בנובמבר 2013 בסן אנטוניו את יכולתה להגדיל פי 2 את רמת החומר הפעיל בדם בתרופה קיימת קשת תמס שכבר אושרה לשווק ונמכרת ברמה של 500 מיליון דולר עד מיליארד דולר לשנה. וייס וקרני אמרו שהפיתוח של דור חדש של גלולת אקורדיון בתצורה חדשה שכוללת פתחים בשכבותיה החיצוניות שמאפשרים יציאה של התרופה קשת התמס מהגלולה במשך 8 שעות תוך שמירה על שחרור מבוקר וקבוע של החומר הפעיל בכל 8 השעות שהגלולה מבלה במעיים נחשב בעיני בוחן הפטנטים שלא טריויאלי (non obvious ) ומזכה אותה בהגנה הפטנטית. הגנה זו שתקפה עד 2027 תחול מעתה גם על הדור הראשון של גלולת האקורדיון שנהנה עד כה מהגנה פטנטית עד ל-2019.

אינטק פארמה מעורבת בפיתוח של שלוש תרופות שמבוססות על גלולת האקורדיון. תרופה אחת היא אקורדיון לבודופה, שהוא אקורדיון ייעודי שמכיל את תרופת הלבודופה למחלת פרקינסון. תרופה זו סיימה בהצלחה את הניסוי הקליני בשלב השני.

אינטק מפתחת גם אקורדיון זלפלון לטיפול בהפרעות שינה, שהוא אקורדיון ייעודי שמכיל את תרופות הזלפלון שמשווקת כיום להפרעות שינה. אינטק סיימה בהצלחה ניסוי קליני בשלב השני בגלולה זו. התרופה השלישית שאינטק מפתחת היא אקורדיון בקלופן לטיפול בעוויתות שרירים, שסיים את השלב הראשון בניסויים הקליניים.

אינטק, שהשקיעה עד כה סכום של 142 מיליון שקל במחקר ובפיתוח, נחלה אכזבה במאי ובנובמבר 2013, כאשר חברה בינלאומית הודיעה לה בסוף נובמבר 2013 כי החליטה לסיים את תוכנית הפיתוח המשותפת לה ולאינטק. התוכנית נוגעת לשילוב של תרופה ספציפית בפיתוחה של חברת התרופות וגלולת אקורדיון, שפותחה בידי אינטק "מסיבות אסטרטגיות" שלא פורטו. זאת, לאחר שבמאי 2013 הפסיקה תוכנית פיתוח משותפת, שבה היו אמורות שתי החברות לפתח גרסת אקורדיון לתרופה מקורית שפותחה בידי החברה הבינלאומית, כנראה התרופה Teturna Rasilez של חברת נוברטיס - שמיועדת לטיפול בהפחתת לחץ דם גבוה ושמכירותיה הסתכמו ב–557 מיליון דולר ב–2012.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker