בעקבות בקשת ביהמ"ש: צוות רגולטורי נסע לגרמניה לבדוק את עסקי בן משה

נציגי הכנ"ר, רשות ניירות ערך וחברת הייעוץ MNS ישהו יומיים במטה החברה בעיר נויס בגרמניה, זאת במטרה להביא הוכחות כי פעילות אקסטרה רווחית כפי שהצהיר מוטי בן משה בבית המשפט

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
שלי אפלברג
שלי אפלברג

בעקבות החלטתו של השופט איתן אורנשטיין בשבוע שעבר להעביר את הבעלות בקונצרן אי.די.בי אחזקות מנוחי דנקנר למוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין, נשלח בסוף השבוע צוות חוקרים מטעם הרשויות לגרמניה לבדיקת נכסיו ועסקיו של בן משה.

ביום חמישי יצא לברלין נציג מטעם המשקיף שמונה על ידי בית המשפט, חגי אולמן, בשביל לערוך חוות דעת מקיפה על מבנה חברת אקסטרה הולדינג הנשלטת על ידי בן משה. אקסטרה היא חברה הפרטית, שדרכה הציע בן משה לנושי אי.די.בי את הסדר החוב, המשקף תספורת של כ-30% על חובות של כ-2 מיליארד שקל.

ביום ראשון הצטרף לנציג המשקיף צוות הכולל את שרון זאורבך ומשה חביב מחברת הייעוץ MNS (החברה שערכה את חוות הדעת הכלכלית עבור המומחה הכלכלי מטעם בית המשפט, אייל גבאי) ואת דגנית דניאל, כלכלנית מחלקת התאגידים של כונס הנכסים הרשמי של מדינת ישראל. הצוות התלווה לבן משה לביקור במטה הראשי של החברה, המצוי בעיר נויס השוכנת ליד דיסלדורף.

הצוות שנשלח לגרמניה עומד לשהות שם יומיים וחצי בלבד, עד תחילת חג המולד ב-24 בדצמבר. הצוות מתקשר באופן ישיר מול צוות מטעם הרשות לניירות ערך שעובד מישראל ושולח שאלות נוספות על פי המסמכים שכבר הוצגו לרשות. עד כה ביקשה הרשות לקבל את כלל הפעולות שהתבצעו בחשבונות הבנק של אקסטרה ב-2012. ל-TheMarker נודע כי בן משה הסכים לחשוף את כלל הפעולות שהתבצעו בחשבונות מיום הקמת העסק ועד היום. הצוות יבדוק אם הוא יכול להפיק את המסמכים על בסיס מערכות המידע שפועלות כיום בחברת אסקטרה.

מטרת הבדיקה היא לאשר כי לא נכנסו כספים ממקומות זרים שאינם הפעילות השוטפת של החברה. בנוסף, נועדה הבדיקה לחשוף ולהבין במדויק את עסקי אקסטרה, איך פועלת הרגולציה בתחום האנרגיה בגרמניה, שבה עוסקת החברה, ואם פעילותה אכן מייצרת רווחים שיאפשרו לה לעמוד בהזרמות אליהם התחייב בן משה בהסדר החוב.

בפסק הדין של השופט אורנשטיין בשבוע שעבר נקבע תנאי מתלה להעברת הבעלות בקונצרן אי.די.בי, שלפיו על רשות ניירות ערך, כונס הנכסים הרשמי והמשקיף, להציג בפני בית המשפט עד 29 בדצמבר את כל האישורים הנדרשים לכך כי אלשטיין ובן משה יכולים להחזיק בקונצרן. זאת, מאחר שלהסדר אי.די.בי אחזקות יש השלכה על גורל כספי הציבור בהיקפים עצומים, ולפיכך בית המשפט רואה לנכון שהרגולטורים ייבחנו את הגילוי הדרוש לגבי עסקי בן משה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker