הבינלאומי במבצע לחייבים: שלמו עכשיו את החוב - וקבלו הנחה של עד 40%

רשות האכיפה והגבייה הודיעה על מבצע לגביית חובות מ-12 אלף חייבים נגדם פתח הבנק תיקי הוצאה לפועל בשנים 2010-1983

סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיון איזסקו

רשות האכיפה והגבייה הודיעה הבוקר על תחילתו של מבצע תשלום חובות לבנקים מקבוצת הבינלאומי. במסגרת המבצע המשותף, לקוחות הבנק שנפתח נגדם תיק גבייה בהוצאה לפועל, יקבלו הנחה של לפחות 40% מיתרת החוב העדכנית אם יבקשו לפרוע אותו במסגרת המבצע. ללקוחות שנפתח נגדם תיק בהוצאה לפועל לאחר 2010 תינתן הנחה של 10%, בכפוף לשיקול הדעת של הבנק.

לעיתים גם הנחה של 40% על גובה החוב העדכני משמעה כי החייב יידרש לפרוע חוב בהיקף גדול יותר מהחוב המקורי לבנק, משום שבחישוב גובה החוב העדכני מבצע הבנק הצמדה למדד ומוסיף לכך ריבית נשך. אולם במסגרת, נוטה הבנק לבוא לקראת החייבים ולהעניק הנחות גדולות יותר מאלו שמתפרסמות על ידו, במטרה לחסל את התיקים השוכבים במרתפי ההוצאה לפועל.

דוד מדיוניצילום: טס שפלן / ג'יני

מטרת המהלך היא לסגור 12 אלף תיקי גבייה שנפתחו בין השנים 2010-1983 על ידי הבנקים מקבוצת הבינלאומי: הבינלאומי, בנק אוצר החייל, בנק מסד ובנק פועלי אגודת ישראל (פאג"י).

על פי חוק ההוצאה לפועל המתוקן, הרי שכיום חייבים שנגדם נפתח תיק הוצאה לפועל, הופכים להיות לקוחות מוגבלים במערכת הבנקאות, כך שהם יתקשו לקבל אשראי או כרטיס אשראי במערכת הבנקאות, רישיון הנהיגה שלהם נשלל באופן אוטומטי וכן מוטל עליהם צו עיכוב יציאה מן הארץ.

במבצעי גבייה דומים שבוצעו בשנים האחרונות בבנקים אחרים ובחברות התקשורת התגלה המבצע כהליך יעיל לגביית חובות, כשבמסגרת כל אחד מהם נגבו חובות בהיקף של עשרות מיליוני שקלים. בבנק הבינלאומי ציינו כי גובה ההנחה ייקבע על פי ותק התיק בהוצאה לפועל, וככל שמדובר בתיק ישן יותר כך שיעור ההנחה שיינתן לצורך סגירתו יהיה גבוה יותר. פרמטרים נוספים שיילקחו בחשבון בשקלול ההנחה שתינתן הם יכולת ההחזר של החייב והתנהלותו עד כה מול הבנק.

דוד מדיוני, מנהל רשות האכיפה והגבייה הדגיש כי "כפי שפעלה הרשות במבצעי גבייה קודמים, שהובילה בשנים האחרונות בשיתוף הנושים הגדולים במשק, כך גם כעת מובילה הרשות מבצע גבייה והפעם עם הבנק הבינלאומי. אני רואה חשיבות גדולה בקיום מבצע גבייה שנועד לחסוך התדיינויות משפטיות והוצאות נוספות עבור הזוכים והחייבים. המבצע הנוכחי מאפשר לזוכה לקבל חלק מכספו בחזרה, ומעניק הזדמנות חד פעמית לחייבים להסדיר את חובם בהנחות משמעותיות ובתנאים מקלים, ובכך לפתוח דף חדש". ברשות ציינו כי המבצע יהיה בתוקף לתקופה של חודש.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker