פרשת שופרסל: אפי רוזנהויז הורשע בעבירות הסדר כובל והפרת תנאי מיזוג

גורמים משפטיים אמרו כי ככל הנראה המשפט יימשך לערכאה נוספת כיוון שהנאשמים צפויים לערער ■ הטיעונים לעונש - ב-25 בפברואר ■ בעלי שוקולד השחר: "הם הרגישו שהם מחזיקים את אלוהים בביצים"

אורה קורן
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אורה קורן
עדי דברת-מזריץ

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, יועד הכהן, הרשיע היום את הנאשמים בפרשת שופרסל. בית המשפט המחוזי הרשיע את אפי רוזנהויז, אלי גידור ושופרסל בשתי עבירות של הפרת תנאי המיזוג עם קלאבמרקט ובארבע עבירות של נסיון לעשיית הסדר כובל מול הספקים הגדולים. הנאשמים זוכו מהאישום בהפרת תנאי מיזוג לגבי חברת רזיט.

החלטת השופט יועד הכהן, שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, ניתנה במשפט אחד - עורכי הדין של התובעים נראו המומים מהכרעת הדין וביקשו זמן להכין עמדתם לקראת הטיעונים לעונש, שנקבע ל-25 בפברואר. רשות הגבלים עסקיים האשימה בפרשה את מנכ"ל שופרסל לשעבר, אפי רוזנהויז וסמנכ"ל השיווק שלה לשעבר, אלי גידור לצד שופרסל בהסדר כובל ובהפרת תנאי המיזוג עם קלאבמרקט.

עם זאת, גורמים משפטיים אמרו כי ככל הנראה המשפט יימשך לערכאה נוספת, כיוון שהנאשמים צפויים לערער. עו"ד צבי אגמון יצג את רוזנהויז. את גידור יצג עו"ד נתי שמחוני. עו"ד תומר דגני חנית ייצג את רשות הגבלים עסקיים.

ברשות הגבלים עסקיים טרם החליטו אם ידרשו מאסר בפועל לרוזנהויז וגידור. רוזנהויז הורשע בארבע עבירות הסדר כובל, ועל פי החוק, מי שהיה צד להסדר כובל שלא אושר, או מי שלא קיים תנאי שנקבע באישור המיזוג, או מי שניצל לרעה את מעמדו בשוק - דינו מאסר שלוש שנים, או קנס כספי.

אפי רוזנהויז, אתמול בבית המשפטצילום: אמיל סלמן

"מדובר באנשים שהתנהלו כדיקטטורים. הם (רוזנהויז וגידור) לקחו משכורות מטורפות וקיבלו בונוסים גדולים ואם הממונה לא היה מטפל בהם - הם היו ממשיכים להתנהל ככה עד היום, כי הם הרגישו שהם מחזיקים את אלוהים בביצים", אמר ל-TheMarker משה וידברג, בעלי שוקולד השחר, ששופרסל הורידה את מוצריו בפרשיה המדוברת כיוון ששיתף פעולה עם מבצעי מגה.

"חבל שלא נותנים להם לשלם כסף לאותן חברות שנפגעו מההתנהלות שלהן לאורך השנים. במקרה שלנו, לא היינו על המדפים רק כמה ימים אז הנזק לא היה גדול. נכון שהשם של רוזנהויז וגידור נפגע - אבל בזה זה מסתכם. הם הרי לא ילכו לכלא ומקסימום ישלמו קנס. ורוזנהויז הרוויח עשרות מיליונים לאורך שנותיו בשופרסל וגידור כבר מכהן כיום כמנכ"ל הום סנטר".

בכיר בתחום המזון, שאף העיד בפרשה בבית המשפט, אמר ל-TheMarker כי "שופרסל הורשעה בגלל ההגבלות שחלו עליה עקב רכישת קלאבמרקט, אבל בתקופה שזה קרה גם רשתות אחרות התנהלו לא אחת בדרך דומה והענישו ספקים על-ידי הוצאתם מהמגוון. לכן, במובן מסוים, הם שילמו את המחיר גם בשביל קמעונאים אחרים.

"זה יום עצוב כי מדובר בשני אנשים שתרמו המון לתחום הקמעונאות בישראל. היתה פה מעידה אך זו היתה מעידה מתוך טפשות ושכרון חושים שהיה אז בשופרסל. צריך לזכור שהם קידמו מאוד את תחום הריטייל בישראל, בטכנולוגיות, חדשנות ועוד. שופרסל הביאה את שופרסל דיל ועוד דברים טובים. זה לא יום שמחה לקמעונאות וגם לא יום בשורה, כי המסר - שצריך להיות זהירים בכל מה שקשור בהגבלת תחרות - הופנם כבר לפני דבר ההרשעה".

בכיר ברשת מזון מתחרה אמר בתגובה להרשעה כי "זה לא הוגן להרשיע רק את שופרסל, כי הספקים הגדולים מתנהלים באותה דרך ואחראים ליוקר המחיה. באותה תקופה גם הספקים הגדולים היו מאיימים על הרשתות כדי שישימו יותר סחורה על המדפים או שלא יכניסו ספק מתחרה וכדומה. היום זה כבר לא ככה כי הספקים הבינו שאסור לעשות דברים בכוח וצריך לבוא לקראת הצרכן".

אלי גידורצילום: דן קינן

לדברי בכיר ברשת שיווק אחרת, "אני שמח שבית המשפט הבין את מה שהממונה על ההגבלים דאז לא הבין, כאשר אישר לשופרסל לרכוש את קלאבמרקט ב-2005. כבר אז היה ברור שלא ניתן לתת ריכוז כוח כזה גדול במשק מבלי ליצור כללים הרבה יותר מגבילים מאלה המופיעים בעסקת קלאבמרקט. כאשר שופרסל קיבלו כל-כך הרבה כוח בשוק, לא צריך להתפלא שהם עשו שימוש לרעה בכוח הזה". לדבריו, התנהלות שופרסל כוחנית גם בימים אלה. "שופרסל יוצאת במדיניות מחירים טורפנית במקומות מסויימים, שמטרתה לחסל מתחרים כדי להשיג מונופול אזורי ולפגוע בתחרות לטווח הרחוק. כך הם עושים מול רמי לוי ושחקנים נוספים".

הכרעת הדין מגיעה לאחר שבימים האחרונים התקבלו כמה החלטות לא שגרתיות לגבי אי.די.בי ומשפחת דנקנר, בהן העברת השליטה באי.די.בי מנוחי דנקנר למשקיעים חדשים בכפוף לאישור הרגולטורים, החלטת דירקטוריון אי.די.בי לא לערער על ההחלטה וגזר דין הכולל מאסר של שנה לדני דנקנר, בן דודו של נוחי, בפרשה בנק פוזיטיף הטורקי (שאינה קשורה לאי.די.בי).

פרשת שופרסל מתייחסת להתנהלות מנכ"ל החברה בסוף 2008, אפי רוזנהויז וסמנכ"ל השיווק שלה באותה תקופה, אלי גידור. בעקבות בדיקה שערכה רשות ההגבלים העסקיים, החליטה הרשות בפברואר 2010 להגיש כתב אישום נגד שופרסל, רוזנהויז וגידור, בגין הפרת תנאי מיזוג ונסיון להסדר כובל. במוקד כתב האישום היו שיחות שניהל המנכ"ל עם המנכ"לים של הספקים הבולטים במשק, מתוך נסיון לגרום להם לכאורה להפסיק מבצעי הנחות ברשת המתחרה מגה.

בשנת 2005 אישר הממונה על ההגבלים את מיזוג שתי הרשתות שופרסל וקלאבמרקט, אף שהמיזוג הפחית את מספר הרשתות הגדולות בשוק לשתיים ואיים על התחרות. למיזעור הפגיעה בתחרות קבע הממונה תנאים ברורים שנועדו להפחית את עוצמתה של שופרסל.

שני התנאים הרלוונטיים לכתב האישום היו, ששופרסל לא תתערב בדרך כלשהי בתנאים מסחריים הניתנים על ידי ספק למתחרה שלה. וששופרסל לא תדרוש מספק אי-אספקת מוצרים למתחרה, ולא תסרב לרכישת מוצרי הספק או תתנה אותה בדרישה כזאת.

רשות ההגבלים טענה כי מצאה, שבין התאריכים 23-21 בדצמבר 2008, נוכח פערי המחירים בין מבצע שופרסל לבין מבצע מגה, שפורסמו באותם ימים, יזמו לכאורה הנאשמים שיחות עם שמונה מתוך עשרה מהספּקים שמוצריהם נכללו במבצע מגה ובהמשך אף הורידו מהמדפים של רשת שופרסל מוצרים של חלק מהספּקים שמוצריהם השתתפו במבצע. לדברי הרשות, הנאשמים ניסו לכאורה להגיע עם לפחות ארבעה מתוכם להסדרים כובלים אשר יביאו בהווה ובעתיד להעלאת מחירים.

רשות ההגבלים טענה במשפט, כי ההסדרים אליהם ניסו הנאשמים להגיע עם הספּקים מתבטאים בניסיון של הנאשמים, במהלך השיחות ובאמצעות הוצאת מוצרים ממוצרי הספּקים מגיוון, להגיע להבנה עם הספּקים, לפיה, יפעלו האחרונים להפסקת מבצע מגה ולהפסקת מבצעים דומים בעתיד. משמעות הדברים הינה מניעת הוזלת מוצרים כדוגמת מבצע מגה. קרי - העלאת המחירים בהם נמכרים מוצרי הספּקים אצל מתחרי שופרסל. לדבריה, בשיחות הטלפון הובהר לכאורה, כי הנאשמים מצפים מהספּקים לפעול להפסקת מבצע מגה ומבצעים דומים בעתיד.

בין החברות שרוזנהויז, או לידור פנה אליהן נכללות תה ויסוצקי, ששופרסל הורידה את בקבוקי האייס טי שלה מהמדפים. אסם, ששופרסל הורידה את נס קפה רד מאג שלה מהמדפים. קוקה קולה ששופרסל הורידה את בקבוקי המים שלה, נביעות, מהמדפים.

רוזנהויז טען להגנתו, כי הוריד את המוצרים, כיוון שהמבצעים הובילו להורדת הערך של המותגים המובילים, וכי הצד האגרסיבי ביחסי ספקים ושופרסל היו דווקא הספקים, שאיימו עליו ולחצו אותו. עם זאת הודה, כי כשראה את המבצע המתחרה במגה הרגיש מושפל באופן אישי, ואז "הדם עולה לראש".

תגובת תנועת "ישראל יקרה לנו" להרשעת מנהלי שופרסל בהסדר כובל: "ההרשעה חושפת את קצהו של קרחון אי-התחרות שפוגע במשק הישראלי כולו - ובפרט בשוק המזון. אנו קוראים לפרק את הריכוזיות. גזר הדין מבהיר שהאישור שקיבל שופרסל להשתלט על קלאב-מרקט פגע בכלל צרכני המזון בישראל.

"הדרך היחידה לייצר תחרותיות בשוק המזון היא לפצל את שופרסל למספר חברות שווק קטנות יותר - שיתחרו זו בזו. באזורים רבים בישראל יש ריכוז גאוגרפי של סניפי רשת שווק אחת - דבר המונע ממתחרים גישה לציבור הלקוחות.

"חוק המזון הנידון כעת בכנסת לא נותן תרופה לבעיות הקיימות אלא רק מנסה למנוע הידרדרות נוספת. התשובה היחידה לכך ששופרסל הפרה את תנאי רכישת קלאב-מרקט היא פיצולה של שופרסל חזרה למספר חברות שווק קטנות שיתחרו זו בזו".

איציק אלרוב, ממובילי המאבק ביוקר המחיה ומייסד תנועת הצרכנים אמר כי "פסק הדין מוכיח כי המונופולים הגדולים מנצלים את כוחם הרב לרעת ציבור הצרכנים. אלו בדיוק פניה המכוערות של הריכוזיות בשוק המזון בישראל. מעשים כאלו לא היו מתקיימים אילו בישראל היה פועל שוק תחרותי ומשוכלל. כפי שקבעה וועדת קדמי להגברת התחרותיות בשוק המזון - רכישתה של קלאב מרקט על ידי שופרסל הייתה מהגורמים המרכזיים המשפיעים על יוקר המחיה בתחום המזון בישראל. ממשלת ישראל מחויבת לפעול לטובתם של ציבור הצרכנים. עליה להיאבק ללא חשש ולפרק כל גורם ריכוזי המאיים על החוק ומשפיע לרעה על כיסם של האזרחים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker