סיון קלינגבייל

איש העסקים, עו"ד אלברט גנאט, המחזיק 25% ממניות איקאה, מת אמש בטורנטו שבקנדה לאחר מחלה קשה. מותו של גנאט יעכב ככל הנראה את מכירת איקאה ישראל, מאחר שהמניות שבהו החזיק היו מניות איקאה העולמית אשר הועברו לידיו בתחילת 2002.

גנאט שימש דירקטור באיקאה העולמית ובאיקאה ישראל. על פי החוזה בין איקאה לאגודת הקו-אופ, המחזיקה 75% ממניות איקאה, הגורם המחזיק במניות של איקאה העולמית הוא בעל זכות סירוב ראשונה והוא שיכריע למי תימכר הרשת.

אגודת הקו-אופ מחויבת על פי צו בית משפט למכור את כל נכסיה, בהם איקאה ישראל. מכירת חלקה של האגודה מתעכבת זה זמן רב עקב חילוקי הדעות בין איקאה העולמית והאגודה לגבי הערכות השווי של איקאה. בחודשים האחרונים הוכנה הערכת שווי של הרשת על ידי כל גורם בנפרד. הערכת השווי שהכין משרד רואי החשבון שלמה זיו עבור איקאה העולמית נמוכה בסכום ניכר מהערכת השווי שביצע משרד רואי החשבון קסלמן וקסלמן עבור אגודת הקו-אופ. הערכת קסלמן וקסלמן עמדה על 22 מיליון דולר.

בתחילת חודש מארס עמד גנאט למכור את מניותיו באיקאה ישראל למשקיע הבריטי סטיבן קרטיס, יו"ר ענקית הנפט הרוסית יוקוס (Yukos). גנאט, על ערש דווי, נפגש עם קרטיס בבית חולים בטורונטו שבקנדה וביקש להשלים את העסקה במהירות. אלא שהעסקה לא יצאה אל הפועל, לאחר שב-4 במארס נהרג קרטיס בתאונת מסוק בבריטניה.

קרטיס היה עו"ד בריטי ששימש כמנכ"ל קבוצת האחזקות מנאטפ (Menatep), שבאמצעותה שלטו אנשי העסקים מיכאיל חודורקובסקי ופלטון לבדב ביוקוס - ומונה ליו"ר יוקוס בעקבות מעצרו של לבדב. קרטיס נפגש עם גנאט, שהיה מרותק למיטת חוליו בטורונטו, וסיכם עמו כי ירכוש 20% ממניותיו, כשה-5% הנותרים יינתנו ליורשי גנאט. קרטיס היה אמור לרכוש את מניות אגודת הקו-אופ לאחר שישלים את העסקה עם גנאט ולמכור את מניות האגודה לגורם שלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker