אירית איזקסון עוזבת את ישראכרט כדי להישאר בדירקטוריון הפועלים

המפקח על הבנקים אילץ את איזקסון לבחור באילו משני התפקידים היא מעוניינת לכהן ■ איזקסון: "ההתלבטות היתה קשה" ■ הפועלים טרם קבע מי יחליפה בתקפיד יו"ר ישראכרט

סיון איזסקו

יו"ר ישראכרט, אירית איזקסון, הודיעה היום (א') כי תפרוש בסוף החודש מתפקיד יו"ר ישראכרט, וזאת על מנת שתוכל להמשיך ולכהן כדירקטורית בבנק הפועלים. פרישתה של איזקסון נעשית בעקבות סירובו של המפקח על הבנקים לאשר לה להמשיך בכפל התפקידים.

הוראות ניהול בנקאי תקין, שנכנסו לתוקף ב-2011, אסרו על דירקטור לכהן במקביל כנושא משרה בחברה הבת בת של הבנק, וזאת נוכח העיוותים שהדבר יוצר בממשל התאגידי. בשנה האחרונה כיהנה איזקסון בשני התפקידים בזכות היתר מיוחד שהעניק לה המפקח על הבנקים אולם המפקח סירב להאריך את ההיתר. לכן איזקסון נדרשה לבחור בין כהונה כדירקטורית בבנק - תפקיד המעניק לה הרבה כוח והשפעה על הנעשה בבנק - לבין תפקיד יו"ר ישראכרט - המעניק לה שכר עתק של מיליוני שקלים בשנה. במכתב לעובדי ישראכרט ציינה איזקסון כי ההתלבטות בין שני התפקידים היתה קשה.

איזקסון בחרה להמשיך בכהונת דירקטור בבנק על פני תפקיד יו"ר ישראכרט, שתיגמל אותה ביותר מ-20 מיליון שקל בארבע השנים האחרונות. בנק הפועלים לא ציין מי יתמנה במקומה לתפקיד יו"ר ישראכרט. ביתר הבנקים המחזיקים בבעלות על חברת כרטיסי אשראי, מכהן ראש החטיבה הבנקאית כתפקיד יו"ר חברת כרטיסי האשראי, וזאת ללא תגמול נוסף מעבר לשכר המוענק לו בבנק.

אירית איזקסוןצילום: מוטי מילרוד

מלבד כהונתה של איזקסון בדירקטוריון בנק הפועלים וישראכרט במקביל, היא כיהנה גם במשך שנים כדירקטורית בשתיים מקבוצות הלווים הגדולות של בנק הפועלים - קבוצת אי.די.בי שהיתה בשליטת נוחי דנקנר וקבוצת החברה לישראל שבשליטת עידן עופר. זאת במקביל לכהונתה כחברה בוועדת האשראי של בנק הפועלים.

כהונה כדירקטור בבנק גדול במקביל לכהונה כדירקטור בגוף ריאלי שהוא צרכן אשראי כבד של הבנק הוגבלה רק במסגרת חוק הריכוזיות שחוקק בחודש האחרון וקבע כי כהונה כפולה מסוג זה תיחשב לעבירה פלילית. בעבר, בעת שאיזקסון היתה מצויה בכפל התפקידים הדבר היה מצוי בתוך גבולות החוק. איזקסון ציינה בעבר כי היא הקפידה לצאת מהחדר בעת שנידונו עסקאות אשראי בחברות בהן היא כיהנה במקביל. עם זאת, בנק הפועלים הוא הנושה הגדול ביותר של אי.די.בי פיתוח, לה העניק הבנק הלוואה של 750 מיליון שקל בלי ביטחונות.

איזקסון מכהנת כדירקטורית גם בחברות הפרטיות של שרי אריסון בעלת השליטה בבנק, ועל כן היא נחשבת לנציגת בעלת השליטה בדירקטוריון הבנק. איזקסון היא אחת הדירקטוריות הוותיקות בבנק. היא מכהנת בו מאז 1999, כלומר שימשה כדירקטורית בבנק גם בתקופות בהן סבל הבנק ממשל תאגידי ירוד תחת היו"ר דני דנקנר - שנשלח בשבוע שעבר לשנת מאסר בפועל.

במסגרת כהונתה כדירקטורית בנק הפועלים היא תמשיך לשמש כיו"ר ועדת כספים ותשקיפים, יו"ר הוועדה לניהול ובקרת סיכונים; חברה בועדת אשראי וחברה בוועדה למוצרים חדשים.

בהודעת הפרישה כתבה איזקסון: "נוהל בנקאי 301 קבע כי דירקטור בחברת-אם אינו יכול להיות באותה עת דירקטור של חברת-בת. המפקח על הבנקים אפשר לי להמשיך בכהונתי עד סוף שנת 2013. אחרי התלבטות קשה, החלטתי לעזוב את תפקידי ב"ישראכרט" ב- 31 לדצמבר ולהישאר כחברת דירקטוריון בנק הפועלים. אני מודה לחברי בדירקטוריון ישראכרט, למנכ"ל דב קוטלר, להנהלת החברה ולעובדים שהצעידו את "ישראכרט" לשורה של הישגים מעוררי גאווה במקצועיות ובמסירות״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker