"תעודת הזהות הבנקאית תוזיל את עמלות המסחר בניירות ערך"

איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים פנה המכתב למפקח על הבנקים: "התשלום הממוצע של לקוחות הבנקים בעמלות ניירות ערך הוא כ-0.35%, לעומת עמלה של 0.1% אצל חברי הבורסה - פער של יותר מפי שלושה"

דרור רייך
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברי איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים שלחו הבוקר מכתב למפקח על הבנקים, דודו זקן, בבקשה להכליל במסגרת תעודת הזהות הבנקאית הוראה שתחייב את הבנקים להכניס גם דיווח על פעולות ותנועות בניירות ערך של הלקוח.

הדרישה מגיעה בעקבות כוונת האיגוד לאפשר תנאי תחרות הוגנים בענף הברוקראז', מתוך מטרה להקל על הצרכנים ולהביא בסופו של דבר להורדת עמלות מסחר בניירות ערך, וכן להוזלת האשראים כנגד ניירות ערך.

דודו זקןצילום: אייל טואג

אלעד בנבג'י, מנכ"ל אקסלנס נשואה שירותי בורסה ויו"ר משותף של איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים, אמר כי "תעודת זהות בנקאית תאפשר תחרות ערה במגזר הפיננסי, ולקוחות הבנקים יוכלו לקבל בקלות שירותים שונים מחברי בורסה שאינם בנקים. תחרות זו תוריד הן את עמלות המסחר בבורסה והן את עלויות מימון ניירות ערך. הקמת המערכת הסגורה תהיה צעד משלים לתעודת הזהות, שתסייע לחברי הבורסה להציע תעריפי עמלות נמוכים יותר למרבית ממחזיקי תיקי ההשקעות".

ענת פרומקיס, יו"ר משותפת של איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים, הוסיפה כי "המערכת הסגורה, בשילוב תעודת זהות בנקאית, תתרום רבות להגברת התחרות במגזר הלקוחות הקמעוניים, וכן צפויה להגביר את הנזילות והסחירות בבורסה".

איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים פועל בשנים האחרונות לקידום שיטות המסחר והנזילות בשוק ההון בישראל. בדו"ח הצוות להגברת התחרותיות בבנקים (ועדת זקן) בוצעה השוואה לפיה התשלום הממוצע של לקוחות הבנקים בעמלות ניירות ערך הוא כ-0.35%, לעומת עמלה של 0.1% אצל חברי הבורסה - פער של יותר מפי שלושה במחיר לבנקים שגובים עמלות של כ-3 מיליארד שקל בשנה בניירות ערך מלקוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker